Binance, monitorun ləğvi üçün danışıqlara başladı: Nəticələr necə olacaq?
Binance-ın məhkəmə tərəfindən təyin olunmuş uyğunluq monitorunun vaxtından əvvəl ləğv edilməsi ilə bağlı danışıqlar apardığı bildirilir. Bu addım, tənzimləmə soyuqluğunda potensial bir yumşalma əlaməti olaraq, birja üçün tarixi 4,3 milyard dollarlıq uzlaşmanın əsas şərtindən azad ola bilər.
Redaksiya xəbər verir ki, sentyabrın 16-da Bloomberg-in verdiyi məlumata görə, Binance, ABŞ-ın Ədliyyə Nazirliyi və Maliyyə Cinayətlərinə Nəzarət Şəbəkəsi (FinCEN) ilə razılaşma çərçivəsində təyin edilmiş müstəqil monitorun fəaliyyətinin dayandırılması üçün danışıqlar aparır. Bu monitor, birjanın maliyyə cinayətlərinin qarşısını almaq və ABŞ-ın sanksiyalarına riayət etməsini təmin etmək məqsədi daşıyırdı. Mənbələr bildirir ki, Binance, monitorun fəaliyyətinin davam etdirilməsinin artıq zəruri olmadığını iddia edir və bu addım, şirkətin tənzimləmə tələblərinə uyğunluğunu nümayiş etdirmək səylərinin bir hissəsi kimi qiymətləndirilir.
Binance-ın bu addımı, kriptovalyuta birjasının tənzimləyici mühitdəki mövqeyini yaxşılaşdırmaq və daha geniş bir bazar iştirakçısı kimi qəbul edilməsini təmin etmək məqsədi daşıyır. Monitorun ləğv edilməsi, şirkətin əməliyyat xərclərini azaltmaqla yanaşı, daha çevik qərarlar qəbul etməsinə və inkişafına daha çox diqqət yetirməsinə imkan verə bilər. Bununla belə, bu addımın tənzimləyicilər tərəfindən necə qarşılanacağı hələ də bəlli deyil.

Binance is reportedly in talks to prematurely terminate its court-appointed compliance monitor. This move, seen as a potential easing in regulatory scrutiny, could free the exchange from a key condition of its historic $4.3 billion settlement.
Redaksiya reports that, according to Bloomberg on September 16, Binance is negotiating with the U.S. Department of Justice and the Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) to suspend the activities of the independent monitor appointed under their agreement. This monitor was tasked with preventing financial crimes by the exchange and ensuring its compliance with U.S. sanctions. Sources indicate that Binance argues the continued operation of the monitor is no longer necessary, and this step is seen as part of the company's efforts to demonstrate its adherence to regulatory requirements.
Binance's move aims to improve the cryptocurrency exchange's position in the regulatory environment and ensure its acceptance as a broader market participant. The termination of the monitor could not only reduce the company's operational costs but also allow it to make more agile decisions and focus more on its development. However, it is still unclear how regulators will react to this step.