Belçika BMT Baş Assambleyasında Fələstin dövlətini tanıyacaq
Belçika Xarici İşlər naziri Maksim Prevo açıqlama verərək ölkəsinin bu ay keçiriləcək Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasında Fələstin dövlətini tanıyacağını bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, nazir Prevo çıxışında bu qərarın Brüsselin Yaxın Şərqdə ədalətli və dayanıqlı sülhün qurulmasına verdiyi dəstəyin göstəricisi olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, Belçikanın mövqeyi iki dövlətli həllin həyata keçirilməsini təşviq etməyə yönəlib.
Diplomat əlavə edib ki, bu addım beynəlxalq hüquqa və BMT qətnamələrinə uyğun olaraq atılır. Prevo həmçinin ümid etdiyini bildirib ki, digər Avropa ölkələri də oxşar mövqe nümayiş etdirəcək və Fələstin xalqının haqlarının tanınmasına töhfə verəcəklər.

Бельгия признает государство Палестина на Генеральной Ассамблее ООН
Министр иностранных дел Бельгии Максим Прево заявил, что его страна признает государство Палестина на Генеральной Ассамблее Организации Объединенных Наций, которая состоится в этом месяце.
Как сообщает редакция, министр Прево в своем выступлении подчеркнул, что это решение является показателем поддержки Брюсселем установления справедливого и устойчивого мира на Ближнем Востоке. По его словам, позиция Бельгии направлена на содействие реализации решения о двух государствах.
Дипломат добавил, что этот шаг предпринимается в соответствии с международным правом и резолюциями ООН. Прево также выразил надежду, что другие европейские страны продемонстрируют аналогичную позицию и внесут свой вклад в признание прав палестинского народа.