Belarus müxalifəti Aİ-ni demokratiya uğrunda mübarizəyə dəstəyə çağırdı
Belarusiyalı müxalifət liderləri Sergey Tixanovski və Svyatlana Tsixanovskaya Avropa Parlamentində (AP) çıxış edərək, Avropa İttifaqını (Aİ) Belarus xalqının azadlıq və demokratiya uğrunda mübarizəsinə dəstək verməyə çağırdılar. Bu görüş, Belarusda saxta prezident seçkilərindən beş il sonra baş tutdu.
Redaksiya məlumat verir ki, Avropa Parlamentinin prezidenti Roberta Metsola Sergey Tixanovski və Svyatlana Tsixanovskayanı Parlamentdə qəbul edərkən, onların Belarusun azad və demokratik gələcəyi uğrunda mübarizəsinin sübutu olduğunu vurğuladı. Metsola, onların Avropa demokratiya evində iştirakının cəsarətin susdurulmayacağını və ümidin həbs edilməyəcəyini göstərdiyini bildirdi. O, Avropa Parlamentinin onlarla və azad və demokratik gələcək arzulayan hər bir belaruslu ilə birlikdə olduğunu qeyd etdi.
Svyatlana Tsixanovskaya çıxışında, Avropa Parlamentinin Belarus demokratiyasına verdiyi dəstəyi vurğulayaraq, həyat yoldaşı Sergey Tixanovskinin həbsi və azad edilməsi hekayəsini danışdı. O, Belarusda 1300-dən çox siyasi məhbusun azad edilməsi üçün beynəlxalq təzyiqlərin davam etdirilməsinə çağırış etdi. Tsixanovskaya, sanksiyaların rejim tərəfdarlarının dediklərindən asılı olmayaraq işlədiyini də əlavə etdi. Ukraynaya toxunan Tsixanovskaya, Ukrayna xalqının yalnız öz torpaqları üçün deyil, hamımız üçün mübarizə apardığını bildirdi. O, Aİ-ni Ukraynaya qələbə qazanmaq üçün "lazım olan hər şeyi" verməyə və "Putini neft gəlirlərinə sanksiya tətbiq etməklə və aktivlərini müsadirə etməklə zəiflətməyə" çağırdı. Tsixanovskaya, Rusiyanın nə qədər zəif olarsa, Lukaşenkonun da bir o qədər zəif olacağını vurğuladı. Sergey Tixanovski, beş il təkadamlıq kamerada qaldıqdan sonra, əsas prioritetinin Belarus həbsxanalarında saxlanılan siyasi məhbusların azad edilməsinə nail olmaq olduğunu bildirdi. O, 2020-ci ildə Lukaşenko rejimini dəyişdirmək səylərinin uğursuz olduğunu və demokratik qüvvələrin o dövrdə Avropanın daha çox dəstəyindən faydalanmadığını təəssüflə qeyd etdi, bunun da Rusiyanın hakimiyyəti ələ keçirməsinə imkan yaratdığını bildirdi. Tixanovski, Avropanı səylərini artırmağa və Belarus xalqının azadlıq və demokratiya uğrunda mübarizəsinə dəstək verərək strateji müttəfiq kimi təşəbbüs göstərməyə, Belarusun Aİ ilə Rusiya arasında neytral körpü ola bilməsi üçün çağırış etdi.
Çıxışlardan sonra, Avropa Parlamentinin üzvləri Belarusdakı vəziyyəti müzakirə etdilər və saxta prezident seçkilərindən beş il sonra müşayiət olunan qətnaməyə səs verdilər. Baptiste Chatain, mətbuat katibi (FR) və Polona Tedesko, mətbuat katibi (SI) tərəfindən əlaqə məlumatları təqdim edildi. Əlavə məlumatlar və qətnamə, həmçinin məhsul məlumatları da təqdim edildi.

Белорусские оппозиционные лидеры Сергей Тихановский и Светлана Тихановская выступили в Европейском парламенте (ЕП), призвав Европейский Союз (ЕС) поддержать борьбу белорусского народа за свободу и демократию. Эта встреча состоялась спустя пять лет после фальсифицированных президентских выборов в Беларуси.
Редакция сообщает, что президент Европейского парламента Роберта Метсола, принимая Сергея Тихановского и Светлану Тихановскую в Парламенте, подчеркнула, что они являются доказательством борьбы за свободное и демократическое будущее Беларуси. Метсола заявила, что их присутствие в европейском доме демократии показывает, что мужество не будет заглушено, а надежда не будет заключена в тюрьму. Она отметила, что Европейский парламент солидарен с ними и с каждым белорусом, желающим свободного и демократического будущего.
В своем выступлении Светлана Тихановская подчеркнула поддержку Европейским парламентом белорусской демократии и рассказала историю ареста и освобождения своего мужа Сергея Тихановского. Она призвала продолжать международное давление для освобождения более 1300 политических заключенных в Беларуси. Тихановская добавила, что санкции работают, независимо от того, что говорят сторонники режима. Касаясь Украины, Тихановская заявила, что украинский народ борется не только за свою землю, но и за всех нас. Она призвала ЕС предоставить Украине «все необходимое» для победы и «ослабить Путина, введя санкции на доходы от нефти и конфисковав его активы». Тихановская подчеркнула, что чем слабее Россия, тем слабее будет и Лукашенко. Сергей Тихановский, после пяти лет пребывания в одиночной камере, заявил, что его главным приоритетом является добиться освобождения политических заключенных, содержащихся в белорусских тюрьмах. Он с сожалением отметил, что попытки сменить режим Лукашенко в 2020 году потерпели неудачу, и демократические силы в то время не получили достаточной поддержки от Европы, что, по его словам, позволило России захватить власть. Тихановский призвал Европу активизировать свои усилия и проявить инициативу как стратегический союзник, поддерживая борьбу белорусского народа за свободу и демократию, чтобы Беларусь могла стать нейтральным мостом между ЕС и Россией.
После выступлений члены Европейского парламента обсудили ситуацию в Беларуси и проголосовали за резолюцию, приуроченную к пятилетию фальсифицированных президентских выборов. Контактные данные были предоставлены Батистом Шатеном, пресс-секретарем (FR), и Полоной Тедеско, пресс-секретарем (SI). Была также предоставлена дополнительная информация и резолюция, а также информация о продукте.