BDYPİ-dən sürücü və piyadalara XƏBƏRDARLIQ
Hazırda paytaxtda və ölkə ərazisinin bəzi bölgələrində müşahidə olunan qatı duman avtomobil yollarında görünüş məsafəsini əhəmiyyətli dərəcədə məhdudlaşdırmaqla nəqliyyat vasitələrinin hərəkətini çətinləşdirir və yol-nəqliyyat hadisələrinin başvermə riskini artırır. Görünüş məsafəsinin azalması sürücülərin yol şəraitini düzgün qiymətləndirməsinə mane olur ki, bu da bir anlıq diqqətsizlik nəticəsində ağır və arzuolunmaz hadisələrə səbəb ola bilər.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin (BDYPİ) dumanlı hava şəraiti ilə bağlı sürücülərə və piyadalara müraciətində bildirilir.
"Bu baxımdan, Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi yol hərəkəti iştirakçılarının diqqətinə çatdırır ki, dumanlı hava şəraitində sürət həddinin azaldılması, nəqliyyat vasitələri arasında təhlükəsiz ara məsafəsinin saxlanılması, işıq cihazlarından yalnız təyinatına uyğun istifadə edilməsi, qəfil dayanma və təhlükəli manevrlərdən çəkinilməsi, eləcə də ötmə əməliyyatlarının yalnız icazə verilən yerlərdə və təhlükəsiz şəraitdə həyata keçirilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Piyadalara isə xatırladılır ki, yolu yalnız görünən və icazə verilən yerlərdən keçməli, yolu keçməzdən əvvəl nəqliyyat vasitələrinin olmadığından və ya sürücülərin onlara yol vermək üçün tam dayandığından əmin olmalıdırlar.
Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi bir daha vurğulayır ki, qatı duman şəraitində yol hərəkəti qaydalarına ciddi əməl olunması hər bir yol hərəkəti iştirakçısının təhlükəsizliyinin təmin edilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Unutmayaq ki, yollarda diqqətli, ehtiyatlı və məsuliyyətli davranış yol-nəqliyyat hadisələrinin qarşısının alınmasının əsas şərtidir", - müraciətdə qeyd olunur.

The dense fog currently observed in the capital and some regions of the country significantly limits visibility on roads, complicating vehicle movement and increasing the risk of road traffic accidents. Reduced visibility hinders drivers from correctly assessing road conditions, which can lead to severe and undesirable incidents due to momentary inattention.
The editorial office reports that this information is conveyed in the appeal from the Main State Traffic Police Department (BDYPİ) to drivers and pedestrians regarding foggy weather conditions.
"In this regard, the Main State Traffic Police Department draws the attention of road users to the fact that reducing speed limits in foggy weather conditions, maintaining a safe distance between vehicles, using light devices only for their intended purpose, avoiding sudden stops and dangerous maneuvers, as well as carrying out overtaking operations only in permitted and safe conditions, are of great importance.
Pedestrians are reminded to cross the road only at visible and permitted places, and to ensure that there are no vehicles or that drivers have come to a complete stop to yield to them before crossing the road.
The Main State Traffic Police Department emphasizes once again that strict adherence to traffic rules in dense fog conditions is of particular importance for ensuring the safety of every road user.
Let's not forget that careful, cautious, and responsible behavior on the roads is the main condition for preventing road traffic accidents," the appeal states.