BDYPİ-dən sürücü və piyadalara XƏBƏRDARLIQ
Hazırda paytaxtda və ölkə ərazisinin bəzi bölgələrində müşahidə olunan qatı duman avtomobil yollarında görünüş məsafəsini əhəmiyyətli dərəcədə məhdudlaşdırmaqla nəqliyyat vasitələrinin hərəkətini çətinləşdirir və yol-nəqliyyat hadisələrinin başvermə riskini artırır. Görünüş məsafəsinin azalması sürücülərin yol şəraitini düzgün qiymətləndirməsinə mane olur ki, bu da bir anlıq diqqətsizlik nəticəsində ağır və arzuolunmaz hadisələrə səbəb ola bilər.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin (BDYPİ) dumanlı hava şəraiti ilə bağlı sürücülərə və piyadalara müraciətində bildirilir.
"Bu baxımdan, Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi yol hərəkəti iştirakçılarının diqqətinə çatdırır ki, dumanlı hava şəraitində sürət həddinin azaldılması, nəqliyyat vasitələri arasında təhlükəsiz ara məsafəsinin saxlanılması, işıq cihazlarından yalnız təyinatına uyğun istifadə edilməsi, qəfil dayanma və təhlükəli manevrlərdən çəkinilməsi, eləcə də ötmə əməliyyatlarının yalnız icazə verilən yerlərdə və təhlükəsiz şəraitdə həyata keçirilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Piyadalara isə xatırladılır ki, yolu yalnız görünən və icazə verilən yerlərdən keçməli, yolu keçməzdən əvvəl nəqliyyat vasitələrinin olmadığından və ya sürücülərin onlara yol vermək üçün tam dayandığından əmin olmalıdırlar.
Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi bir daha vurğulayır ki, qatı duman şəraitində yol hərəkəti qaydalarına ciddi əməl olunması hər bir yol hərəkəti iştirakçısının təhlükəsizliyinin təmin edilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Unutmayaq ki, yollarda diqqətli, ehtiyatlı və məsuliyyətli davranış yol-nəqliyyat hadisələrinin qarşısının alınmasının əsas şərtidir", - müraciətdə qeyd olunur.

Густой туман, наблюдающийся в настоящее время в столице и некоторых регионах страны, значительно ограничивает видимость на автомобильных дорогах, затрудняя движение транспортных средств и повышая риск дорожно-транспортных происшествий. Снижение видимости мешает водителям правильно оценивать дорожную обстановку, что может привести к серьезным и нежелательным последствиям из-за секундной невнимательности.
Редакция сообщает, что об этом говорится в обращении Главного управления государственной дорожной полиции (ГДПИ) к водителям и пешеходам в связи с туманной погодой.
"В связи с этим Главное управление государственной дорожной полиции доводит до сведения участников дорожного движения, что в условиях туманной погоды важно снижать скорость, соблюдать безопасную дистанцию между транспортными средствами, использовать световые приборы только по назначению, избегать резких остановок и опасных маневров, а также совершать обгоны только в разрешенных местах и в безопасных условиях.
Пешеходам напоминается, что они должны переходить дорогу только в видимых и разрешенных местах, а перед переходом убедиться в отсутствии транспортных средств или в том, что водители полностью остановились, чтобы уступить им дорогу.
Главное управление государственной дорожной полиции еще раз подчеркивает, что строгое соблюдение правил дорожного движения в условиях густого тумана имеет особое значение для обеспечения безопасности каждого участника дорожного движения.
Не будем забывать, что внимательное, осторожное и ответственное поведение на дорогах является основным условием предотвращения дорожно-транспортных происшествий", - отмечается в обращении.