Bayramov D-8 baş katibi ilə müzakirə apardı
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumu çərçivəsində D-8 İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Sohail Mahmood ilə görüşüb.
Bu barədə Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin “X” hesabında məlumat yayıb.
Məlumata görə, görüş zamanı tərəflər Azərbaycan ilə D-8 arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, enerji, investisiya, nəqliyyat və logistika sahələrində əməkdaşlığın inkişafını müzakirə ediblər. Azərbaycanın D-8-ə qoşulduqdan sonra fəal iştirakı yüksək qiymətləndirilib.
Bu çərçivədə Azərbaycanda keçirilən “D-8 Həftəsi” təşəbbüsü, eləcə də Media və Nəqliyyat üzrə Mükəmməllik Mərkəzlərinin, həmçinin Enerji və İqlim Mərkəzinin yaradılması istiqamətində aparılan işlər vurğulanıb.
Görüşdə həmçinin regional və qlobal təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub. Xüsusilə Yaxın Şərqdə gərginliyin azaldılması, beynəlxalq humanitar hüquqa əməl edilməsi və mülki əhalinin qorunması məsələlərinə diqqət yetirilib.

Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Sohail Mahmood, Secretary General of the D-8 Organization for Economic Cooperation, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan announced this on its "X" account.
According to the information, during the meeting, the parties discussed the development of cooperation between Azerbaijan and D-8 in the political, economic, trade, energy, investment, transport, and logistics sectors. Azerbaijan's active participation since joining the D-8 was highly appreciated.
In this context, the "D-8 Week" initiative held in Azerbaijan, as well as the work carried out towards the establishment of Centers of Excellence for Media and Transport, and the Energy and Climate Center, were highlighted.
Regional and global security issues were also discussed at the meeting. Particular attention was paid to reducing tensions in the Middle East, adhering to international humanitarian law, and protecting the civilian population.