Könül Məmmədova · İqtisadiyyat ·
“BakuBus”un Xırdalan şəhərində avtobus yuma stansiyası avadanlığının alınmasına sərf edəcəyi vəsaitin həcmi məlum olub.
Bu barədə İqtisadiyyat.az AZCON Holdinqin şirkətlərindən olan “BakuBus” MMC-dən məlumat əldə edib.
Məlumata görə, avtobus yuma stansiyası avadanlığının satın alınması üçün ən sərfəli təklifi "Karcher" şirkəti verib.
Şirkət alqı-satqı ilə bağlı “BakuBus”a 865.884 min manat ödəniş təklif edib. Hazırda bu təklif dəyərləndirilmə mərhələsindədir və yaxın günlərdə müqavilə bağlanacağı gözlənilir.
Qeyd edək ki, avtobus yuma stansiyası üç fırçalı nəzərdə tutulub. Yuma portalı bir boks içərisində polad rels üzərində hərəkət edən iki yan fırça, bir dam fırça və su sıçrama tentindən ibarət olacaq. Bir avtobusun yuma prosesi 3.5 dəqiqədən artıq olmayacaq. İstifadə olunan suya gəlincə, bunun 15 %-nin təmiz, 85%-nin isə təkrar emal edilmiş su olacağı müəyyənləşdirilib. Bir avtobus üçün su sərfiyyatının həcmi 50-80 litr, təkrar su sərfiyyatı 140-180 litr, şampun sərfiyatı 60-90 ml, yuma prosesi zamanı işıq sərfiyyatı isə 0,20-0,35 kwh müəyyənləşib.

"BakuBus" is building a bus wash in Khirdalan for 865 thousand manats
The amount of funds "BakuBus" will spend on the acquisition of bus wash station equipment in the city of Khirdalan has been revealed.
İqtisadiyyat.az obtained information on this matter from "BakuBus" LLC, one of AZCON Holding's companies.
According to the information, the most favorable offer for the purchase of bus wash station equipment was submitted by "Karcher" company.
The company offered "BakuBus" a payment of 865.884 thousand manats for the purchase. Currently, this offer is in the evaluation stage, and a contract is expected to be signed in the coming days.
It should be noted that the bus wash station is designed with three brushes. The wash portal will consist of two side brushes, one roof brush, and a water splash curtain, moving on a steel rail inside a single bay. The washing process for one bus will not exceed 3.5 minutes. As for the water used, it has been determined that 15% will be clean water and 85% will be recycled water. The water consumption for one bus is determined to be 50-80 liters, recycled water consumption 140-180 liters, shampoo consumption 60-90 ml, and electricity consumption during the washing process 0.20-0.35 kWh.