Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyasının (WUF13) keçirildiyi dövrdə Bakı şəhərində fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrinin fəaliyyətinin tənzimlənməsi məqsədilə əmr imzalayıb.
Əmrə əsasən, WUF13-ün keçiriləcəyi 17-22 may tarixlərində Bakı şəhərində fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrində (məktəbəqədər və internat tipli ümumi təhsil müəssisələri istisna olmaqla) tədris və təlim-tərbiyə prosesinin təşkilində bəzi dəyişikliklər ediləcək.
Belə ki, ümumi təhsil müəssisələrinin məktəbəhazırlıq qrupları və ibtidai sinifləri üzrə mayın 18-dən 22-dək tətil (1-5 may tarixləri əvəzinə) müəyyən ediləcək.
Bundan başqa, Pirallahı, Qaradağ, Suraxanı, Sabunçu və Nizami rayonları istisna olmaqla, Bakı şəhərinin digər rayonlarında fəaliyyət göstərən ümumi təhsil müəssisələrinin V-XI siniflərində dərslər mayın 18-dən 22-dək distant (məsafədən) formada keçiriləcək.
Eyni zamanda Bakı şəhərində yerləşən peşə, orta ixtisas və ali təhsil müəssisələrində də tədrisin mayın 18-dən 22-dək distant (məsafədən) formada təşkili əmrdə qeyd olunur.

В некоторых образовательных учреждениях Баку занятия будут дистанционными
Министр науки и образования Эмин Амруллаев подписал приказ с целью регулирования деятельности образовательных учреждений, действующих в Баку, в период проведения Тринадцатой сессии Всемирного урбанистического форума Организации Объединенных Наций (WUF13).
Согласно приказу, в период проведения WUF13 с 17 по 22 мая в образовательных учреждениях, действующих в Баку (за исключением дошкольных и общеобразовательных учреждений интернатного типа), будут внесены некоторые изменения в организацию учебного и воспитательного процесса.
Так, для подготовительных групп и начальных классов общеобразовательных учреждений будет установлен перерыв (вместо 1-5 мая) с 18 по 22 мая.
Кроме того, в общеобразовательных учреждениях, действующих в других районах Баку, за исключением Пираллахинского, Гарадагского, Сураханского, Сабунчинского и Низаминского районов, занятия в V-XI классах будут проводиться в дистанционной (удаленной) форме с 18 по 22 мая.
Одновременно в приказе отмечается организация дистанционного (удаленного) обучения с 18 по 22 мая в профессиональных, средне-специальных и высших учебных заведениях, расположенных в Баку.