Bakıda domen ad sistemi təhlükəsizliyi üzrə beynəlxalq təlimlər keçirilir
İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyinin təşkilatçılığı ilə “Domen ad sistemi təhlükəsizlik genişlənmələri” (DNSSEC) üzrə beynəlxalq praktiki təlimlər keçirilir.
Bu barədə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyindən (RİNN) məlumat verilib.
Bildirilib ki, üçgünlük təlimlərdə Təyin olunmuş adlar və nömrələr üzrə internet korporasiyası (ICANN) və İnternetdə təyin olunmuş nömrələr idarəsinin (IANA) ekspertləri də iştirak edir.
Proqram domen ad sistemi təhlükəsizliyi sahəsində praktiki bilik və bacarıqların artırılmasına yönəlib.
DNSSEC imzalanması və doğrulanması, açar idarəetməsi, nasazlıqların aradan qaldırılması və monitorinqi və digər mühüm istiqamətlər üzrə nəzəri və praktiki sessiyalar təşkil olunur.
Təlimlərin əsas məqsədi ölkənin milli domen infrastrukturunun təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi, .az domen məkanının idarə olunmasında beynəlxalq təcrübələrin tətbiqi, xidmətlərin dayanıqlılığının artırılması və kibertəhlükəsizlik səviyyəsinin yüksəldilməsidir.
Bu təşəbbüs Azərbaycanın rəqəmsal suverenliyinin möhkəmləndirilməsi, kritik internet infrastrukturunun qorunması və istifadəçilər üçün daha təhlükəsiz rəqəmsal mühitin formalaşdırılması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Agentlik beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlıq çərçivəsində internet idarəçiliyi, domen adlarının təhlükəsizliyi və milli internet resurslarının dayanıqlı inkişafı istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir.

International Training on Domain Name System Security Held in Baku
International practical training on “Domain Name System Security Extensions” (DNSSEC) is being held with the organization of the Information Communication Technologies Agency.
This was reported by the Ministry of Digital Development and Transport (MDDT).
It was noted that experts from the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) and the Internet Assigned Numbers Authority (IANA) are also participating in the three-day training.
The program is aimed at increasing practical knowledge and skills in the field of domain name system security.
Theoretical and practical sessions are organized on DNSSEC signing and validation, key management, troubleshooting and monitoring, and other important areas.
The main objectives of the training are to strengthen the security of the country's national domain infrastructure, apply international practices in the management of the .az domain space, increase the resilience of services, and enhance the level of cybersecurity.
This initiative is of particular importance for strengthening Azerbaijan's digital sovereignty, protecting critical internet infrastructure, and creating a safer digital environment for users.
The Agency continues its activities in the framework of cooperation with international partners in the areas of internet governance, domain name security, and the sustainable development of national internet resources.