Bakıda domen ad sistemi təhlükəsizliyi üzrə beynəlxalq təlimlər keçirilir
İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyinin təşkilatçılığı ilə “Domen ad sistemi təhlükəsizlik genişlənmələri” (DNSSEC) üzrə beynəlxalq praktiki təlimlər keçirilir.
Bu barədə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyindən (RİNN) məlumat verilib.
Bildirilib ki, üçgünlük təlimlərdə Təyin olunmuş adlar və nömrələr üzrə internet korporasiyası (ICANN) və İnternetdə təyin olunmuş nömrələr idarəsinin (IANA) ekspertləri də iştirak edir.
Proqram domen ad sistemi təhlükəsizliyi sahəsində praktiki bilik və bacarıqların artırılmasına yönəlib.
DNSSEC imzalanması və doğrulanması, açar idarəetməsi, nasazlıqların aradan qaldırılması və monitorinqi və digər mühüm istiqamətlər üzrə nəzəri və praktiki sessiyalar təşkil olunur.
Təlimlərin əsas məqsədi ölkənin milli domen infrastrukturunun təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi, .az domen məkanının idarə olunmasında beynəlxalq təcrübələrin tətbiqi, xidmətlərin dayanıqlılığının artırılması və kibertəhlükəsizlik səviyyəsinin yüksəldilməsidir.
Bu təşəbbüs Azərbaycanın rəqəmsal suverenliyinin möhkəmləndirilməsi, kritik internet infrastrukturunun qorunması və istifadəçilər üçün daha təhlükəsiz rəqəmsal mühitin formalaşdırılması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Agentlik beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlıq çərçivəsində internet idarəçiliyi, domen adlarının təhlükəsizliyi və milli internet resurslarının dayanıqlı inkişafı istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir.

В Баку проводятся международные учения по безопасности системы доменных имен
При организации Агентства информационно-коммуникационных технологий проводятся международные практические учения по «Расширениям безопасности системы доменных имен» (DNSSEC).
Об этом сообщили в Министерстве цифрового развития и транспорта (МЦРТ).
Отмечено, что в трехдневных учениях также принимают участие эксперты Корпорации по управлению доменными именами и IP-адресами (ICANN) и Управления по присвоению номеров в Интернете (IANA).
Программа направлена на повышение практических знаний и навыков в области безопасности системы доменных имен.
Организуются теоретические и практические сессии по подписанию и проверке DNSSEC, управлению ключами, устранению неполадок и мониторингу, а также по другим важным направлениям.
Основная цель учений – усиление безопасности национальной доменной инфраструктуры страны, применение международного опыта в управлении доменным пространством .az, повышение устойчивости услуг и уровня кибербезопасности.
Эта инициатива имеет особое значение с точки зрения укрепления цифрового суверенитета Азербайджана, защиты критической интернет-инфраструктуры и формирования более безопасной цифровой среды для пользователей.
Агентство продолжает свою деятельность в рамках сотрудничества с международными партнерами в области управления интернетом, безопасности доменных имен и устойчивого развития национальных интернет-ресурсов.