Sözügedən ünvanda yaşayan sakinlərin sözlərinə görə, binaların həyətlərində və bloklarında həşəratlar var.
İş o yerə çatıb ki, bu həşəratlar pəncərələrdən evlərə də daxil olublar. Müxtəlif qurumlara və ərazi mənzil istismar sahələrinə məlumat verilsə də, üç aydan çoxdur, nəticə ala bilmirlər.
Məsələ ilə bağlı Bakı Şəhər Yaşıllaşdırma Təsərrüfatı Birliyindən bildirilib ki, sözügedən ünvandan birliyə heç bir müraciət daxil olmayıb. Əraziyə baxış keçiriləcək və mütəxəssislər tərəfindən dezinfeksiya işləri aparılacaq. O da qeyd edilib ki, problem mövsümi xarakter daşıyır.

Buildings at General Shikhlinksi address in Baku's Khatai district are infested with insects.
According to residents living at the aforementioned address, there are insects in the courtyards and blocks of the buildings.
The situation has reached a point where these insects have also entered homes through windows. Although various institutions and local housing maintenance departments have been informed, they have not been able to get results for over three months.
Regarding the issue, the Baku City Greening and Landscaping Association stated that no appeal has been received by the association from the aforementioned address. The area will be inspected, and disinfection work will be carried out by specialists. It was also noted that the problem is seasonal.