"AzerGold" sədri onu özünə müşavir təyin etdi: Sayları 10-a çatdı
Redaksiya-nın Qaynarinfo-ya istinadən məlumatına görə, Fuad Babayev İdarə Heyəti sədrinin müşaviri təyin edilib. Bu barədə qurumun İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov müvafiq əmr imzalayıb.
Qeyd edək ki, Fuad Babayev 1999-2023-cü illərdə Gənclər və İdman Nazirliyində baş məsləhətçi, sektor müdiri, şöbə müdiri və idarə rəisi vəzifəsində çalışıb. 2023-2025-ci illərdə "İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsində İdarə Heyəti sədrinin müşaviri olub.
Xatırladaq ki, Şahbəddin Musayev, Anar Abdullayev, Əli Əhmədov, Ayşəm Qələmiyeva, Müşfiq Məmmədli, Leyla Sadıxova, Elçin Qasımov, Emin Aslanov və Erkin Vəliyev də Zakir İbrahimovun müşavirləridir.

The number of advisors to the Chairman of the Board of "AzerGold" Closed Joint Stock Company has risen to 10.
According to information obtained by Qaynarinfo from the Editorial Board, Fuad Babayev has been appointed as an advisor to the Chairman of the Board. The Chairman of the Board of the organization, Zakir Ibrahimov, signed the relevant order.
It should be noted that Fuad Babayev worked in various positions, including chief consultant, sector head, department head, and head of administration at the Ministry of Youth and Sports from 1999 to 2023. From 2023 to 2025, he served as an advisor to the Chairman of the Board at the "Icherisheher" State Historical-Architectural Reserve Administration.
We would like to remind you that Shahbaddin Musayev, Anar Abdullayev, Ali Ahmadov, Ayşəm Qələmiyeva, Mushfiq Mammadli, Leyla Sadikhova, Elchin Gasimov, Emin Aslanov, and Erkin Valiyev are also advisors to Zakir Ibrahimov.