Azərbaycanın pambıq sektorunda tarixi ilkə imza atılıb
Prime Cotton Azərbaycan pambıq sektorunda tarixi bir mərhələyə imza ataraq, ABŞ Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin National Organic Program (USDA NOP) çərçivəsində rəsmi Orqanik Sertifikat əldə edən ilk şirkət oldu.
USDA NOP sertifikatı Prime Cotton-un istehsal etdiyi pambığın:
tam orqanik olduğunu,
istehsal proseslərinin şəffaf və izlənəbilən şəkildə aparıldığını,
fəaliyyətlərin qlobal səviyyədə tanınan orqanik standartlara uyğunluğunu rəsmi şəkildə təsdiqləyir.
Bu sertifikat Prime Cotton məhsullarının beynəlxalq bazarlarda etibarlı və rəqabətqabiliyyətli şəkildə təqdim olunmasına mühüm imkanlar yaradır və şirkətin qlobal tərəfdaşlar üçün etibarlı təchizatçı mövqeyini daha da gücləndirir.
“USDA NOP Orqanik Sertifikatının əldə olunması Prime Cotton üçün sadəcə bir sertifikat deyil, şirkətimizin gələcək inkişaf istiqamətini müəyyən edən strateji bir addımdır. Azərbaycanın pambıq sektorunda bu sertifikatı əldə edən ilk şirkət olmaq bizim üçün böyük qürurdur. Bu nailiyyət dayanıqlı kənd təsərrüfatına, şəffaf istehsala və beynəlxalq standartlara sadiqliyimizin bariz göstəricisidir. Məqsədimiz Azərbaycan pambığını qlobal bazarlarda yüksək etimadla təmsil etməkdir” deyə Prime Cotton şirkətinin Baş icraçı direktoru Rövşən Mahmudov bildirib.
USDA NOP sertifikatı Prime Cotton-un dayanıqlılıq və məsuliyyətli istehsal strategiyasının tərkib hissəsidir. Şirkət eyni zamanda Sedex, OEKATEX, Geodentify, Higg, ICA kimi beynəlxalq sertifikat və üzvlüklərə malikdir.
Bu sertifikat və üzvlüklər Prime Cotton-un beynəlxalq standartlara uyğun fəaliyyət göstərdiyini və məsuliyyətli istehsal prinsiplərinə sadiqliyini bir daha təsdiqləyir.
Qeyd edək ki, "Prime Cotton" MMC — 30 illik təcrübəyə malik, pambıqçılıq sahəsində Azərbaycanın aparıcı şirkətidir. "GP Cotton Holdings"in tərkibinə daxil olan "Prime Cotton", pambıq istehsalı ilə yanaşı mahlıc, iplik, pambıq yağı və pambıq jmıxı istehsalı ilə də məşğuldur. Şirkət müasir texnologiyalar, davamlı istehsal zənciri və keyfiyyətə əsaslanan yanaşması ilə yerli və beynəlxalq bazarlarda rəqabətədavamlı məhsullar təqdim edir.

Prime Cotton has achieved a historic milestone in Azerbaijan's cotton sector, becoming the first company to officially obtain an Organic Certificate under the U.S. Department of Agriculture's National Organic Program (USDA NOP).
The USDA NOP certification officially confirms that the cotton produced by Prime Cotton is:
fully organic,
produced through transparent and traceable processes,
compliant with globally recognized organic standards.
This certification creates significant opportunities for Prime Cotton products to be presented reliably and competitively in international markets, further strengthening the company's position as a trusted supplier for global partners.
“Obtaining the USDA NOP Organic Certificate is not just a certificate for Prime Cotton; it is a strategic step that defines our company's future development direction. Being the first company in Azerbaijan's cotton sector to obtain this certificate is a great source of pride for us. This achievement is a clear indicator of our commitment to sustainable agriculture, transparent production, and international standards. Our goal is to represent Azerbaijani cotton with high confidence in global markets,” said Rovshan Mahmudov, CEO of Prime Cotton.
The USDA NOP certification is an integral part of Prime Cotton's sustainability and responsible production strategy. The company also holds international certifications and memberships such as Sedex, OEKO-TEX, Geodentify, Higg, and ICA.
These certifications and memberships once again confirm that Prime Cotton operates in accordance with international standards and is committed to the principles of responsible production.
It should be noted that "Prime Cotton" LLC is Azerbaijan's leading company in the cotton industry with 30 years of experience. "Prime Cotton," part of "GP Cotton Holdings," is engaged in the production of cotton, as well as cotton seeds, yarn, cotton oil, and cotton meal. The company offers competitive products in local and international markets with its modern technologies, sustainable production chain, and quality-based approach.