Azərbaycanın Liderliyilə Füzuli Təməlində Birləşən Türk dünyası
2025-ci il 7 oktyabr tarixində Azərbaycanın Qəbələ şəhərində keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Zirvə Görüşü Türk dünyasının siyasi və mənəvi tarixində yeni bir səhifə açdı.
Bu Zirvə üzv ölkələr arasında həm əməkdaşlıq formatı, həm də Türk birliyinin strateji və mənəvi inteqrasiyasının real təzahürü kimi yaddaşlarda qaldı.
Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi Qəbələ Zirvəsi, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Türk dövlətləri arasında həmrəyliyin, təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığın və ortaq dəyərlərin daha da gücləndirilməsi istiqamətində mühüm addım oldu.
Zirvənin ən təsirli və yaddaqalan hadisələrindən biri şəksiz Füzuli şəhərində Türk dövlətləri liderlərinin birgə iştirakı ilə yeni məscidin bünövrəsinin qoyulması idi.
Bu mərasim bir neçə baxımdan xüsusi əhəmiyyət daşıyırdı.
İlk mövbədə bu addım işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpa prosesinin beynəlxalq miqyasda legitimliyi ətrafında həmrəyliyin göstəricisi idi.
Türk liderlərinin bu prosesdə iştirakı həm də bizim hamımız üçün ortaq dəyərin - İslamın birləşdirici mahiyyətini vurğulamaqla, Türk dünyasının mənəvi gücünü nümayiş etdirdi.
Emosional baxımdan isə bu mərasim, milli-mənəvi dəyərlərimizə qarşı yönəlmiş təhdidlərə birgə cavabın nümayişi idi.
Odur ki, İşğal illərində dağıdılmış ibadətgahlarımızınn yerində yenidən ucaldılacaq bu məscidin təməlinin birgə atılması Türk dünyasının dirçəliş, inam və mənəvi qardaşlığının simvoluna çevrildi.
Bu hadisə həm də Ulu Öndər Heydər Əliyevin başlatdığı azadlıq yolunun, Prezident İlham Əliyevin liderliyində mənəvi tamamlanması kimi dəyərləndirilməlidir.
Sirr deyil ki,Füzuli adı Azərbaycan tarixində qələbə və yenidən doğuluşun simvolu kimi qəbul edilir.
1994-cü ilin yanvarında Ulu Öndər Heydər Əliyevin Komandanlığı altında aparılan məşhur Horadiz döyüşləri Füzuli rayonunun işğaldan azad edilmiş hissəsinə “Kiçik Qayıdış”ı təmin edən uğurlu əməliyyat kimi tarixə düşdü.
Bu, o zamankı Azərbaycan dövləti və xalqı üçün çox çətin bir dövrdə əldə edilmiş ilk hərbi və siyasi qələbə olmaqla dövlətin, ordunun və xalqın ruhunun dirçəlişinin başlanğıcı idi.
2020-ci ildə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Füzuli şəhəri İkinci Qarabağ Müharibəsində əldə edilmiş ilk uğurlu əməliyyatların nəticəsi kimi öz azadlığına qovuşdu.
İndi artıq çox böyük əminliklə söyləyə bilərik ki, bu istiqamətdə qazanılmış bu
qələbə də öz növbəsində“Böyük Qayıdış”ın əsasını qoydu və Qarabağda tam suverenliyin bərpasına aparan yolun başlanğıcı oldu.
2025-ci ildə "Qəbələ Zirvəsi" çərçivəsində Füzulidə Türk liderlərinin birgə təməlqoyma mərasimi isə bu tarixi silsilənin ruhani tamamlanmasına- “Mənəvi Qayıdış” mərhələsinə çevrildi.
Hələ 2016 cı ilin məlum "Aprel döyüşləri"ndən sonra Ali Baş Komandan İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Çocuq Mərcanlı kəndində Şüşa məscidinin eynisi tikilmiş, bərpa olunmuş kəndə qayıdaçaq əhaliyə öz yurduna sahiblənmək yolunda ilk xeyir-dua da bu Məsciddən ucalan azan səsilə verilmişdi.
Bununla da bizim üçün öz yurdlarımıza ruhani qayıdışla fiziki qayıdışımızın eyni dərəcədə əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanmışdı.
Qəbələ Zirvəsində Azərbaycan tərəfindən irəli sürülən və qəbul edilən mühüm təşəbbüslərdən biri Türk dövlətlərinin ortaq hərbi təlimlərinin keçirilməsi oldu.
Bu qərar birmənalı şəkildəTDT çərçivəsində vahid təhlükəsizlik fəlsəfəsinin formalaşmasına yönəlib.
Odur ki, Azərbaycanda keçiriləcək bu
təlimlər ilk növbədə regional sabitliyin və təhlükəsizliyin qorunmasına, müasir texnoloji və taktiki təcrübə mübadiləsinə, türk dövlətləri arasında hərbi-siyasi etimadın möhkəmlənməsinə xidmət edəcəkdir.
Azərbaycanın müasir döyüş təcrübəsi və innovativ müdafiə modeli bu əməkdaşlıqda ölkəmizin lider mövqeyini bir daha təsdiqləyir.Və Prezident İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində Türk dövlətləri arasında əlaqələr artıq söz birliyindən əməl birliyinə çevrilməkdədir.
Bunun sübutu olaraq isə Azərbaycanın təşəbbüsü ilə formalaşan Orta Dəhliz, Zəngəzur bağlantısı, yaşıl enerji layihələri və mədəni-humanitar əməkdaşlıq proqramlarının Türk dünyasının birliyinə praktiki töhfə verməsidir.
Bu gün Azərbaycan həm iqtisadi baxımdan, həm də mənəvi baxımdan Türk dünyasının mərkəzi rolunda çıxış edir.
2025-ci il Qəbələ Zirvəsi Türk dünyasının gələcəyinə yönəlik bütöv strateji konsepsiyanın əsasını qoydu.
Füzulidə məscidin təməlqoyması isə bu birliyin mənəvi rəmzinə çevrildi.
Azərbaycanın təşəbbüsləri, Füzuli üzərində formalaşan tarixi yaddaş və İlham Əliyevin liderliyi ilə həyata keçirilən siyasət bir daha göstərdi ki, hazırda Lokomotivi Azərbaycan olan türk dünyasının böyük gələcəyinə yönələn strateji planların əsası qədim paytaxt Qəbələdə, ruhani təməli isə Füzulidə qoyulur...

Саммит Организации тюркских государств (ОТГ), состоявшийся 7 октября 2025 года в городе Габала, Азербайджан, открыл новую страницу в политической и духовной истории тюркского мира.
Этот Саммит остался в памяти как формат сотрудничества между странами-членами, так и как реальное проявление стратегической и духовной интеграции тюркского единства.
Габалинский саммит, организованный Азербайджаном, стал важным шагом под руководством Президента Ильхама Алиева в направлении дальнейшего укрепления солидарности, сотрудничества в сфере безопасности и общих ценностей между тюркскими государствами.
Одним из самых впечатляющих и запоминающихся событий Саммита, несомненно, стала закладка фундамента новой мечети в городе Физули при совместном участии лидеров тюркских государств.
Эта церемония имела особое значение по нескольким причинам.
Во-первых, этот шаг стал показателем солидарности вокруг международной легитимности процесса восстановления освобожденных территорий.
Участие тюркских лидеров в этом процессе также продемонстрировало духовную силу тюркского мира, подчеркнув объединяющую сущность нашей общей ценности – Ислама.
С эмоциональной точки зрения эта церемония стала демонстрацией совместного ответа на угрозы, направленные против наших национально-духовных ценностей.
Таким образом, совместная закладка фундамента этой мечети, которая будет возведена на месте наших разрушенных во время оккупации храмов, стала символом возрождения, веры и духовного братства тюркского мира.
Это событие также следует рассматривать как духовное завершение пути свободы, начатого Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, под руководством Президента Ильхама Алиева.
Не секрет, что имя Физули в истории Азербайджана воспринимается как символ победы и возрождения.
В январе 1994 года знаменитые Горадизские бои, проведенные под командованием Общенационального лидера Гейдара Алиева, вошли в историю как успешная операция, обеспечившая «Малое Возвращение» на освобожденную от оккупации часть Физулинского района.
Это была первая военная и политическая победа, достигнутая в очень трудный период для тогдашнего азербайджанского государства и народа, и она стала началом возрождения духа государства, армии и народа.
В 2020 году под руководством Президента Ильхама Алиева город Физули обрел свободу в результате первых успешных операций, проведенных во Второй Карабахской войне.
Теперь мы можем с большой уверенностью сказать, что эта победа, одержанная в этом направлении,
в свою очередь, заложила основу «Великого Возвращения» и стала началом пути к восстановлению полного суверенитета в Карабахе.
А совместная церемония закладки фундамента тюркскими лидерами в Физули в рамках «Габалинского саммита» 2025 года стала духовным завершением этой исторической серии – этапом «Духовного Возвращения».
Еще после известных «Апрельских боев» 2016 года по инициативе Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева в селе Джоджуг Марджанлы была построена точная копия Шушинской мечети, и первое благословение населению, возвращающемуся в восстановленное село, на пути к обретению своей родины было дано звуком азана, доносящимся из этой мечети.
Тем самым было подчеркнуто, что для нас духовное возвращение на свои земли и физическое возвращение имеют одинаковую важность.
Одной из важных инициатив, выдвинутых и принятых Азербайджаном на Габалинском саммите, стало проведение совместных военных учений тюркских государств.
Это решение однозначно направлено на формирование единой философии безопасности в рамках ОТГ.
Таким образом, эти учения, которые пройдут в Азербайджане,
в первую очередь, будут способствовать сохранению региональной стабильности и безопасности, обмену современным технологическим и тактическим опытом, а также укреплению военно-политического доверия между тюркскими государствами.
Современный боевой опыт и инновационная модель обороны Азербайджана еще раз подтверждают лидирующую позицию нашей страны в этом сотрудничестве. И в результате дальновидной политики Президента Ильхама Алиева отношения между тюркскими государствами уже превращаются из единства слов в единство действий.
Доказательством этого является практический вклад в единство тюркского мира таких инициатив Азербайджана, как Средний коридор, Зангезурское сообщение, проекты зеленой энергетики и программы культурно-гуманитарного сотрудничества.
Сегодня Азербайджан выступает в роли центра тюркского мира как с экономической, так и с духовной точки зрения.
Габалинский саммит 2025 года заложил основу целостной стратегической концепции, направленной на будущее тюркского мира.
А закладка мечети в Физули стала духовным символом этого единства.
Инициативы Азербайджана, историческая память, сформировавшаяся вокруг Физули, и политика, проводимая под руководством Ильхама Алиева, еще раз показали, что основы стратегических планов, направленных на великое будущее тюркского мира, локомотивом которого является Азербайджан, закладываются в древней столице Габале, а духовный фундамент – в Физули...