Azərbaycan Tekstil Assosiasiyası (ATA) qlobal tekstil sektorunun ən nüfuzlu qurumlarından biri olan Beynəlxalq Tekstil İstehsalçıları Federasiyası (ITMF) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində, AZPROMO-nun tərəfdaşlığı, eləcə də GiLTEX və Prime Cotton şirkətlərinin sponsorluğu ilə ölkəmizdə ilk dəfə yüksək səviyyəli seminar təşkil edir. Bu seminarın ITMF-nin 120 ildən artıq təcrübəsində Azərbaycanda keçirilən ilk tədbir olması ilə yanaşı, ölkəmizin tekstil sənayesinin beynəlxalq arenaya inteqrasiyasında da mühüm rol oynayacaq.
Seminar 7 oktyabr 2025-ci il tarixində Hyatt Regency Hotel-də baş tutacaq. Tədbirdə qanunvericilik islahatları, dayanıqlılıq, məhsul izləniləbilənliyi və ixrac imkanlarının genişləndirilməsi kimi strateji mövzular müzakirə ediləcək.
ATA-nın İcraçı direktoru Fəridə Axundova tədbirlə bağlı fikirlərini belə ifadə edir:
“ITMF-nin Azərbaycanda ilk seminarını təşkil etmək bizim üçün həm qürurverici, həm də strateji əhəmiyyət daşıyan hadisədir. Bu tədbir beynəlxalq təcrübənin ölkəmizə gətirilməsi, qlobal tərəfdaşlıqların qurulması və sənayemizin gələcəyinin formalaşdırılması baxımından unikal fürsətdir.”
Seminarda ITMF-in Baş Direktoru Dr. Kristian Şindler “Qlobal Tekstil Trendləri: Qanunvericilik, İzləniləbilənlik və Dayanıqlılıq” mövzusunda çıxış edəcək. Bununla yanaşı, beynəlxalq qurumların, dövlət orqanlarının və sənaye liderlərinin iştirakı ilə strateji dialoq və əməkdaşlıq üçün unikal platforma yaradılacaq.
Azərbaycan tekstil sənayesinin gələcəyində rol oynamaq istəyən bütün sahibkarları, investorları və sənaye nümayəndələrini bu yüksək səviyyəli biznes yönümlü tədbirin bir hissəsi olmağa dəvət edirik.

Азербайджанская Текстильная Ассоциация (ATA) в рамках сотрудничества с Международной Федерацией Производителей Текстиля (ITMF), одной из самых влиятельных организаций в мировом текстильном секторе, при партнерстве AZPROMO, а также спонсорской поддержке компаний GiLTEX и Prime Cotton, впервые в нашей стране организует семинар высокого уровня. Этот семинар станет не только первым мероприятием ITMF в Азербайджане за более чем 120-летнюю историю организации, но и сыграет важную роль в интеграции текстильной промышленности нашей страны на международную арену.
Семинар состоится 7 октября 2025 года в отеле Hyatt Regency. На мероприятии будут обсуждаться стратегические темы, такие как законодательные реформы, устойчивость, отслеживаемость продукции и расширение экспортных возможностей.
Исполнительный директор ATA Фарида Ахундова выражает свои мысли о мероприятии следующим образом:
«Организация первого семинара ITMF в Азербайджане является для нас как предметом гордости, так и событием стратегической важности. Это мероприятие представляет собой уникальную возможность для привлечения международного опыта в нашу страну, установления глобальных партнерских отношений и формирования будущего нашей отрасли».
На семинаре Генеральный директор ITMF д-р Кристиан Шиндлер выступит с докладом на тему «Глобальные текстильные тенденции: Законодательство, Отслеживаемость и Устойчивость». Кроме того, будет создана уникальная платформа для стратегического диалога и сотрудничества с участием международных организаций, государственных органов и лидеров отрасли.
Приглашаем всех предпринимателей, инвесторов и представителей отрасли, желающих сыграть роль в будущем текстильной промышленности Азербайджана, стать частью этого высокоуровневого бизнес-ориентированного мероприятия.