Azərbaycan Tekstil Assosiasiyası (ATA) qlobal tekstil sektorunun ən nüfuzlu qurumlarından biri olan Beynəlxalq Tekstil İstehsalçıları Federasiyası (ITMF) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində, AZPROMO-nun tərəfdaşlığı, eləcə də GiLTEX və Prime Cotton şirkətlərinin sponsorluğu ilə ölkəmizdə ilk dəfə yüksək səviyyəli seminar təşkil edir. Bu seminarın ITMF-nin 120 ildən artıq təcrübəsində Azərbaycanda keçirilən ilk tədbir olması ilə yanaşı, ölkəmizin tekstil sənayesinin beynəlxalq arenaya inteqrasiyasında da mühüm rol oynayacaq.
Seminar 7 oktyabr 2025-ci il tarixində Hyatt Regency Hotel-də baş tutacaq. Tədbirdə qanunvericilik islahatları, dayanıqlılıq, məhsul izləniləbilənliyi və ixrac imkanlarının genişləndirilməsi kimi strateji mövzular müzakirə ediləcək.
ATA-nın İcraçı direktoru Fəridə Axundova tədbirlə bağlı fikirlərini belə ifadə edir:
“ITMF-nin Azərbaycanda ilk seminarını təşkil etmək bizim üçün həm qürurverici, həm də strateji əhəmiyyət daşıyan hadisədir. Bu tədbir beynəlxalq təcrübənin ölkəmizə gətirilməsi, qlobal tərəfdaşlıqların qurulması və sənayemizin gələcəyinin formalaşdırılması baxımından unikal fürsətdir.”
Seminarda ITMF-in Baş Direktoru Dr. Kristian Şindler “Qlobal Tekstil Trendləri: Qanunvericilik, İzləniləbilənlik və Dayanıqlılıq” mövzusunda çıxış edəcək. Bununla yanaşı, beynəlxalq qurumların, dövlət orqanlarının və sənaye liderlərinin iştirakı ilə strateji dialoq və əməkdaşlıq üçün unikal platforma yaradılacaq.
Azərbaycan tekstil sənayesinin gələcəyində rol oynamaq istəyən bütün sahibkarları, investorları və sənaye nümayəndələrini bu yüksək səviyyəli biznes yönümlü tədbirin bir hissəsi olmağa dəvət edirik.

Historic Event in Azerbaijan: ITMF and ATA's Joint Seminar for the First Time in Baku
The Azerbaijan Textile Association (ATA), in cooperation with the International Textile Manufacturers Federation (ITMF), one of the most influential organizations in the global textile sector, and with the partnership of AZPROMO, as well as the sponsorship of GiLTEX and Prime Cotton companies, is organizing a high-level seminar for the first time in our country. This seminar is not only the first event held in Azerbaijan in ITMF's more than 120 years of experience, but it will also play a significant role in the integration of our country's textile industry into the international arena.
The seminar will take place on October 7, 2025, at the Hyatt Regency Hotel. Strategic topics such as legislative reforms, sustainability, product traceability, and the expansion of export opportunities will be discussed at the event.
Farida Akhundova, Executive Director of ATA, expressed her thoughts on the event:
“Organizing ITMF's first seminar in Azerbaijan is both a proud and strategically important event for us. This event is a unique opportunity for bringing international experience to our country, establishing global partnerships, and shaping the future of our industry.”
At the seminar, Dr. Christian Schindler, Director General of ITMF, will deliver a speech on “Global Textile Trends: Legislation, Traceability, and Sustainability.” Additionally, a unique platform for strategic dialogue and cooperation will be created with the participation of international organizations, government bodies, and industry leaders.
We invite all entrepreneurs, investors, and industry representatives who wish to play a role in the future of the Azerbaijani textile industry to be a part of this high-level business-oriented event.