2025-ci ildə hərbi prokurorluq orqanları tərəfindən qeydə alınmış cinayət hadisələrinin 99,7 %-nin açılması təmin edilib.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə Baş prokuror Kamran Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Respublikası Hərbi Prokurorluğunda 2025-ci ilin yekunları və qarşıda duran vəzifələrin müzakirəsinə həsr olunmuş geniş kollegiya iclasında bildirilib.
Baş prokurorun müavini-Azərbaycan Respublikasının hərbi prokuroru, ədliyyə general-mayoru Bəhruz Əhmədov hesabat məruzəsi ilə çıxış edib.
Onun sözlərinə görə, 2025-ci ildə hərbi prokurorluq orqanları tərəfindən qeydə alınmış cinayət hadisələrinin 99,7%-nin açılması təmin edilib.
Qeyd olunub ki, hesabat ilində hərbi xidmət əleyhinə cinayətlərin sayı 21.3 % azalıb.
2025-ci ildə Hərbi Prokurorluq üzrə “962-Etimad xətti” yaradılıb, fəaliyyətdə olduğu 4 aylıq müddət ərzində həmin əlaqə vasitəsilə daxil olan 219 müraciətə baxılıb.
2025-ci ildə Hərbi prokurorluq orqanlarına daxil olan 1001 müraciətə müvafiq qaydada baxılıb, eləcə də 3702-si bilavasitə hərbi hissələrdə olmaqla ümumilikdə 5911 vətəndaş qəbul edilərək dinlənilib, müraciətlərinə müvafiq olaraq izahların verilməsi və onların həlli istiqamətində müvafiq tədbirlərin icrası həyata keçirilib.
Hesabat dövründə Hərbi Prokurorluq orqanları əməkdaşları tərəfindən qanunvericiliyin təbliği ilə bağlı çoxsaylı tədbirlər keçirilib, 99 dəfə mətbuatda, 18 dəfə televiziyada, 41 dəfə internetdə, 3 dəfə radioda çıxışlar edilib.
Hərbi prokurorunun müavinləri-ədliyyə general-mayoru Şəfahət İmranov, ədliyyə polkovniki Nihad Şıxəliyev və ədliyyə polkovniki Qasım Məmmədov, Ağdam hərbi prokuroru, ədliyyə polkovniki Elnur Kərimov və Şəmkir hərbi prokuroru, ədliyyə polkovniki İlham Babayev çıxış edərək hesabat dövründə görülmüş işlərdən danışıb, qarşıda duran vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün həyata keçiriləcək tədbirlər barədə ətraflı məlumat veriblər.

В Азербайджане снизилось количество преступлений против военной службы
В 2025 году обеспечено раскрытие 99,7 % преступлений, зарегистрированных органами военной прокуратуры.
Как сообщает редакция, об этом было заявлено на расширенном заседании коллегии Военной прокуратуры Азербайджанской Республики под руководством Генерального прокурора Кямрана Алиева, посвященном итогам 2025 года и предстоящим задачам.
С отчетным докладом выступил заместитель Генерального прокурора – военный прокурор Азербайджанской Республики, генерал-майор юстиции Бахруз Ахмедов.
По его словам, в 2025 году обеспечено раскрытие 99,7 % преступлений, зарегистрированных органами военной прокуратуры.
Отмечено, что за отчетный год число преступлений против военной службы сократилось на 21,3 %.
В 2025 году по Военной прокуратуре была создана «Линия доверия 962», за 4 месяца ее работы было рассмотрено 219 обращений, поступивших по этому каналу связи.
В 2025 году было рассмотрено в соответствующем порядке 1001 обращение, поступившее в органы военной прокуратуры, а также было принято и выслушано в общей сложности 5911 граждан, из них 3702 непосредственно в воинских частях, были даны соответствующие разъяснения по их обращениям и реализованы меры по их решению.
В отчетный период сотрудниками органов Военной прокуратуры было проведено множество мероприятий по пропаганде законодательства, состоялось 99 выступлений в прессе, 18 – на телевидении, 41 – в интернете, 3 – на радио.
Заместители военного прокурора – генерал-майор юстиции Шафахат Имранов, полковник юстиции Нихад Шихалиев и полковник юстиции Гасым Мамедов, военный прокурор Агдама, полковник юстиции Эльнур Керимов и военный прокурор Шамкира, полковник юстиции Ильхам Бабаев выступили, рассказав о проделанной работе за отчетный период, предоставив подробную информацию о мерах, которые будут предприняты для выполнения предстоящих задач.