Azərbaycanda fərdi yaşayış evlərinin, xüsusilə Bakı və Abşeron ərazisindəki "fin" tipli evlərin yerində inşa edilmiş tikililərin qeydiyyat prosedurları sadələşdirilir.
Modern.az xəbər verir ki, bunu jurnalistlərə açıqlamasında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti yanında Daşınmaz Əmlakın Dövlət Kadastrı və Reyestri Xidmətinin İdarə Heyətinin sədri Nigar Alimova bildirib.
O qeyd edib ki, praktikada vətəndaşlar "fin" tipli evləri sökərək onların yerində yeni fərdi yaşayış evləri tikiblər: "Lakin əvvəlki qanunvericilik yalnız müvafiq icra hakimiyyəti orqanından alınmış tikintiyə icazə sənədi əsasında bu tikililərin və torpaq sahələrinin qeydiyyatına imkan verirdi. Yeni dəyişikliklərə əsasən, əgər vətəndaşın əlində 2004-cü ilin avqust ayına qədər “fin” tipli evin sökülməsi və onun yerində fərdi yaşayış evinin inşasına dair icra hakimiyyətinin sərəncamı və təsdiqlənmiş layihəsi varsa, həmin sənədlərlə müraciət etməklə həm tikilini, həm də layihədə göstərilən torpaq sahəsini rəsmi qeydiyyata almaq mümkün olacaq”.
Qeyd edək ki, Axərbaycanda ölkə başçısının “Daşınmaz əmlakın dövlət reyestri haqqında” qanun qüvvəyə minənə qədər əldə edilmiş və yaranmış daşınmaz əmlak obyektləri üzərində hüquqların əldə edilməsini təsdiq edən sənədlərin Siyahısı"nın təsdiq edilməsi barədə 13 yanvar 2015-ci il tarixli və həmin siyahıda dəyişikliklər edilməsi barədə 30 oktyabr 2015-ci il tarixli fərmanlarında dəyişiklik edib.

В Азербайджане упрощаются процедуры регистрации индивидуальных жилых домов, особенно строений, возведенных на месте домов "финского" типа в Баку и на территории Апшерона.
Как сообщает Modern.az, об этом заявила журналистам председатель правления Службы государственного кадастра и реестра недвижимого имущества при Государственной службе по вопросам имущества Нигяр Алимова.
Она отметила, что на практике граждане сносили дома "финского" типа и строили на их месте новые индивидуальные жилые дома: "Однако предыдущее законодательство позволяло регистрировать эти строения и земельные участки только на основании разрешения на строительство, полученного от соответствующего органа исполнительной власти. Согласно новым изменениям, если у гражданина до августа 2004 года имеется распоряжение исполнительной власти и утвержденный проект о сносе дома "финского" типа и строительстве на его месте индивидуального жилого дома, то, обратившись с этими документами, можно будет официально зарегистрировать как строение, так и земельный участок, указанный в проекте".
Отметим, что в Азербайджане глава государства внес изменения в свои указы от 13 января 2015 года об утверждении "Списка документов, подтверждающих приобретение прав на объекты недвижимого имущества, приобретенные и возникшие до вступления в силу закона "О государственном реестре недвижимого имущества", и от 30 октября 2015 года о внесении изменений в этот список.