Azərbaycanda daha bir neçə müntəzəm avtobus marşrutu müsabiqəyə çıxarılır
Bu barədə Redaksiya Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinə (AYNA) istinadən xəbər verir.
Məlumata əsasən, Bakı-Sınıq Körpü (Qazax sərhəd-keçid məntəqəsi), Bakı–Gəncə, Bakı–Zaqatala, Bakı–Cəlilabad, Bakı–Astara, Bakı–Lənkəran, Bakı–Xankəndi–Laçın, Bakı–İmişli, Bakı–Ağdaş, Bakı–Horadiz, Bakı–Sabirabad, Sumqayıt–Xankəndi–Laçın, Mingəçevir–Göyçay, Bərdə–Şəki, Gəncə–Qazax, Qazax–Gəncə şəhərlərarası, Uzuntala kəndi – Zaqatala, Urva kəndi – Qusar avtovağzalı istiqamətlərində, həmçinin qanunvericiliyin tələblərinə uyğunlaşdırılması məqsədilə paytaxtın 57, 76, 78, 139, 189 və 500 nömrəli avtobus marşrutlarını müsabiqəyə çıxarır.
Müsabiqə "Avtomobil nəqliyyatı haqqında" Qanuna, Nazirlər Kabinetinin 2009-cu il 3 aprel tarixli 52 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Avtomobil nəqliyyatı ilə müntəzəm şəhərdaxili (rayondaxili), şəhərlərarası (rayonlararası) və beynəlxalq marşrutlar üzrə sərnişin daşımalarına daşıyıcıların cəlb olunmasına dair müsabiqənin keçirilməsi Qaydası"na uyğun olaraq təşkil edilir.
Sənədlər 20 dekabr 2025-ci saat 17:00-dək AYNA-da (ünvan: Bakı şəhəri, Hacı Məmmədov küçəsi 5; əlaqələndirici şəxs: Anar Məmmədov (Mob: 050-444-10-75, e-poçt: anar.mammadov@ayna.gov.az) qəbul ediləcək.
Qeyd edək ki, müsabiqəyə əsas avtobuslarla yanaşı, ehtiyat nəqliyyat vasitələri də təqdim olunmalıdır.
İddiaçıların təkliflərinə komissiya tərəfindən Bakı–Sınıq Körpü (Qazax sərhəd-keçid məntəqəsi), Bakı–Gəncə, Bakı–Zaqatala və Bakı–Cəlilabad istiqamətlərində 6 lot üzrə dekabrın 22-də, Bakı–Astara, Bakı–Lənkəran, Bakı–Cəlilabad, Bakı–Xankəndi–Laçın və Bakı–İmişli istiqamətlərində 6 lot üzrə dekabrın 24-də, Bakı–Ağdaş, Bakı–Horadiz, Bakı–Sabirabad, Sumqayıt–Xankəndi–Laçın, Mingəçevir–Göyçay və Bərdə–Şəki istiqamətlərində 6 lot üzrə dekabrın 30-da, Gəncə–Qazax və Qazax–Gəncə istiqamətlərində 4 lot üzrə yanvarın 13-də, paytaxtın 57 nömrəli (Bakıxanov qəsəbəsi – C.Hacıəliyev küçəsi) və 76 nömrəli (Bakıxanov qəsəbəsi d/st. – "Neftçilər" m/st.) şəhərdaxili avtobus marşrutları üzrə 2 lotda yanvarın 13-də, 78 nömrəli (Bakıxanov qəsəbəsi, d/st. – Azər Manafov küçəsi), 139 nömrəli ("Koroğlu" NMM – Savalan yaşayış massivi), 189 nömrəli ("Koroğlu" NMM – Nardaran qəsəbəsi) şəhərətrafı və 500 nömrəli (Sumqayıt şəhəri - Bakı şəhəri) şəhərlərarası avtobus marşrutları üzrə, eləcə də Uzuntala kəndi – Zaqatala və Urva kəndi – Qusar avtovağzalı istiqamətlərində 6 lot üzrə yanvarın 16-da baxılacaq.
Qeyd edək ki, Sumqayı–Xankəndi–Laçın müntəzəm şəhərlərarası marşrut xətlərinin tam fəaliyyəti Şuşa şəhərindən Laçın rayonuna qədər olan yol infrastrukturunun vəziyyəti və hava şəraiti nəzərə alınmaqla tənzimlənəcək.
Lotlar üzrə marşrutların qrafikləri haqqında məlumatı buradan əldə edə bilərsiniz.
Şəhərlərarası (rayonlararası) və şəhərdaxili (rayondaxili) marşrut xətləri qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq mərhələli qaydada müsabiqəyə təqdim edilir. Məqsəd sərnişindaşıma sahəsində göstərilən xidmətin keyfiyyəti, təhlükəsizliyi və rahatlığının artırılmasıdır.

Several More Regular Bus Routes in Azerbaijan Put Up for Tender
The Editorial Board reports this, citing the Azerbaijan Land Transport Agency (AYNA) under the Ministry of Digital Development and Transport.
According to the information, regular bus routes are being put up for tender in the directions of Baku-Sınıq Körpü (Gazakh border-crossing point), Baku–Ganja, Baku–Zagatala, Baku–Jalilabad, Baku–Astara, Baku–Lankaran, Baku–Khankendi–Lachin, Baku–Imishli, Baku–Aghdash, Baku–Horadiz, Baku–Sabirabad, Sumgayit–Khankendi–Lachin, Mingachevir–Goychay, Barda–Shaki, Ganja–Gazakh, Gazakh–Ganja intercity, Uzuntala village – Zagatala, Urva village – Gusar bus terminal, as well as bus routes numbered 57, 76, 78, 139, 189, and 500 within the capital, with the aim of aligning them with legislative requirements.
The tender is organized in accordance with the Law "On Automobile Transport" and the "Rules for Holding a Tender for the Involvement of Carriers in Regular Passenger Transportation on Intra-city (Intra-district), Intercity (Inter-district) and International Routes by Automobile Transport," approved by Decision No. 52 of the Cabinet of Ministers dated April 3, 2009.
Documents will be accepted until 17:00 on December 20, 2025, at AYNA (address: Baku city, Hacı Məmmədov street 5; contact person: Anar Mammadov (Mob: 050-444-10-75, e-mail: anar.mammadov@ayna.gov.az)).
It should be noted that in addition to the main buses, backup vehicles must also be submitted for the tender.
The commission will review the proposals of applicants on December 22 for 6 lots in the directions of Baku–Sınıq Körpü (Gazakh border-crossing point), Baku–Ganja, Baku–Zagatala, and Baku–Jalilabad; on December 24 for 6 lots in the directions of Baku–Astara, Baku–Lankaran, Baku–Jalilabad, Baku–Khankendi–Lachin, and Baku–Imishli; on December 30 for 6 lots in the directions of Baku–Aghdash, Baku–Horadiz, Baku–Sabirabad, Sumgayit–Khankendi–Lachin, Mingachevir–Goychay, and Barda–Shaki; on January 13 for 4 lots in the directions of Ganja–Gazakh and Gazakh–Ganja; on January 13 for 2 lots for intra-city bus routes numbered 57 (Bakikhanov settlement – C.Hajialiyev street) and 76 (Bakikhanov settlement d/st. – "Neftchilar" m/st.) of the capital; and on January 16 for 6 lots for suburban routes numbered 78 (Bakikhanov settlement, d/st. – Azer Manafov street), 139 ("Koroglu" NMM – Savalan residential complex), 189 ("Koroglu" NMM – Nardaran settlement), and intercity route numbered 500 (Sumgayit city - Baku city), as well as in the directions of Uzuntala village – Zagatala and Urva village – Gusar bus terminal.
It should be noted that the full operation of the Sumgayit–Khankendi–Lachin regular intercity bus routes will be regulated taking into account the condition of the road infrastructure from Shusha city to Lachin district and weather conditions.
Information about the route schedules for the lots can be obtained here.
Intercity (inter-district) and intra-city (intra-district) route lines are submitted for tender in a phased manner in accordance with legislative requirements. The goal is to increase the quality, safety, and comfort of services provided in the field of passenger transportation.