Azərbaycanda daha bir neçə müntəzəm avtobus marşrutu müsabiqəyə çıxarılır
Bu barədə Redaksiya Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinə (AYNA) istinadən xəbər verir.
Məlumata əsasən, Bakı-Sınıq Körpü (Qazax sərhəd-keçid məntəqəsi), Bakı–Gəncə, Bakı–Zaqatala, Bakı–Cəlilabad, Bakı–Astara, Bakı–Lənkəran, Bakı–Xankəndi–Laçın, Bakı–İmişli, Bakı–Ağdaş, Bakı–Horadiz, Bakı–Sabirabad, Sumqayıt–Xankəndi–Laçın, Mingəçevir–Göyçay, Bərdə–Şəki, Gəncə–Qazax, Qazax–Gəncə şəhərlərarası, Uzuntala kəndi – Zaqatala, Urva kəndi – Qusar avtovağzalı istiqamətlərində, həmçinin qanunvericiliyin tələblərinə uyğunlaşdırılması məqsədilə paytaxtın 57, 76, 78, 139, 189 və 500 nömrəli avtobus marşrutlarını müsabiqəyə çıxarır.
Müsabiqə "Avtomobil nəqliyyatı haqqında" Qanuna, Nazirlər Kabinetinin 2009-cu il 3 aprel tarixli 52 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Avtomobil nəqliyyatı ilə müntəzəm şəhərdaxili (rayondaxili), şəhərlərarası (rayonlararası) və beynəlxalq marşrutlar üzrə sərnişin daşımalarına daşıyıcıların cəlb olunmasına dair müsabiqənin keçirilməsi Qaydası"na uyğun olaraq təşkil edilir.
Sənədlər 20 dekabr 2025-ci saat 17:00-dək AYNA-da (ünvan: Bakı şəhəri, Hacı Məmmədov küçəsi 5; əlaqələndirici şəxs: Anar Məmmədov (Mob: 050-444-10-75, e-poçt: anar.mammadov@ayna.gov.az) qəbul ediləcək.
Qeyd edək ki, müsabiqəyə əsas avtobuslarla yanaşı, ehtiyat nəqliyyat vasitələri də təqdim olunmalıdır.
İddiaçıların təkliflərinə komissiya tərəfindən Bakı–Sınıq Körpü (Qazax sərhəd-keçid məntəqəsi), Bakı–Gəncə, Bakı–Zaqatala və Bakı–Cəlilabad istiqamətlərində 6 lot üzrə dekabrın 22-də, Bakı–Astara, Bakı–Lənkəran, Bakı–Cəlilabad, Bakı–Xankəndi–Laçın və Bakı–İmişli istiqamətlərində 6 lot üzrə dekabrın 24-də, Bakı–Ağdaş, Bakı–Horadiz, Bakı–Sabirabad, Sumqayıt–Xankəndi–Laçın, Mingəçevir–Göyçay və Bərdə–Şəki istiqamətlərində 6 lot üzrə dekabrın 30-da, Gəncə–Qazax və Qazax–Gəncə istiqamətlərində 4 lot üzrə yanvarın 13-də, paytaxtın 57 nömrəli (Bakıxanov qəsəbəsi – C.Hacıəliyev küçəsi) və 76 nömrəli (Bakıxanov qəsəbəsi d/st. – "Neftçilər" m/st.) şəhərdaxili avtobus marşrutları üzrə 2 lotda yanvarın 13-də, 78 nömrəli (Bakıxanov qəsəbəsi, d/st. – Azər Manafov küçəsi), 139 nömrəli ("Koroğlu" NMM – Savalan yaşayış massivi), 189 nömrəli ("Koroğlu" NMM – Nardaran qəsəbəsi) şəhərətrafı və 500 nömrəli (Sumqayıt şəhəri - Bakı şəhəri) şəhərlərarası avtobus marşrutları üzrə, eləcə də Uzuntala kəndi – Zaqatala və Urva kəndi – Qusar avtovağzalı istiqamətlərində 6 lot üzrə yanvarın 16-da baxılacaq.
Qeyd edək ki, Sumqayı–Xankəndi–Laçın müntəzəm şəhərlərarası marşrut xətlərinin tam fəaliyyəti Şuşa şəhərindən Laçın rayonuna qədər olan yol infrastrukturunun vəziyyəti və hava şəraiti nəzərə alınmaqla tənzimlənəcək.
Lotlar üzrə marşrutların qrafikləri haqqında məlumatı buradan əldə edə bilərsiniz.
Şəhərlərarası (rayonlararası) və şəhərdaxili (rayondaxili) marşrut xətləri qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq mərhələli qaydada müsabiqəyə təqdim edilir. Məqsəd sərnişindaşıma sahəsində göstərilən xidmətin keyfiyyəti, təhlükəsizliyi və rahatlığının artırılmasıdır.

В Азербайджане на конкурс выставляются регулярные автобусные маршруты по различным направлениям.
Об этом Редакция сообщает со ссылкой на Азербайджанское агентство наземного транспорта (AYNA) при Министерстве цифрового развития и транспорта.
Согласно информации, на конкурс выставляются автобусные маршруты по направлениям Баку–Сыныг Кёрпю (пограничный пункт Газах), Баку–Гянджа, Баку–Загатала, Баку–Джалилабад, Баку–Астара, Баку–Ленкорань, Баку–Ханкенди–Лачин, Баку–Имишли, Баку–Агдаш, Баку–Горадиз, Баку–Сабирабад, Сумгайыт–Ханкенди–Лачин, Мингячевир–Гёйчай, Барда–Шеки, Гянджа–Газах, Газах–Гянджа (междугородние), село Узунтала – Загатала, село Урва – автовокзал Гусар, а также, с целью приведения в соответствие с требованиями законодательства, автобусные маршруты столицы № 57, 76, 78, 139, 189 и 500.
Конкурс организуется в соответствии с Законом "Об автомобильном транспорте" и "Правилами проведения конкурса по привлечению перевозчиков к пассажирским перевозкам по регулярным внутригородским (внутрирайонным), междугородним (междурайонным) и международным маршрутам автомобильным транспортом", утвержденными постановлением Кабинета Министров от 3 апреля 2009 года № 52.
Документы будут приниматься до 17:00 20 декабря 2025 года в AYNA (адрес: город Баку, улица Гаджи Мамедова, 5; контактное лицо: Анар Мамедов (Моб: 050-444-10-75, эл. почта: anar.mammadov@ayna.gov.az)).
Отметим, что на конкурс должны быть представлены как основные автобусы, так и резервные транспортные средства.
Предложения претендентов будут рассмотрены комиссией 22 декабря по 6 лотам по направлениям Баку–Сыныг Кёрпю (пограничный пункт Газах), Баку–Гянджа, Баку–Загатала и Баку–Джалилабад; 24 декабря по 6 лотам по направлениям Баку–Астара, Баку–Ленкорань, Баку–Джалилабад, Баку–Ханкенди–Лачин и Баку–Имишли; 30 декабря по 6 лотам по направлениям Баку–Агдаш, Баку–Горадиз, Баку–Сабирабад, Сумгайыт–Ханкенди–Лачин, Мингячевир–Гёйчай и Барда–Шеки; 13 января по 4 лотам по направлениям Гянджа–Газах и Газах–Гянджа; 13 января по 2 лотам по внутригородским автобусным маршрутам столицы № 57 (поселок Бакиханова – улица Дж. Гаджиалиева) и № 76 (поселок Бакиханова, ж/д ст. – ст. метро "Нефтчиляр"); а также 16 января по 6 лотам по пригородным маршрутам № 78 (поселок Бакиханова, ж/д ст. – улица Азера Манафова), № 139 (НММ "Кёроглу" – жилой массив Савалан), № 189 (НММ "Кёроглу" – поселок Нардаран) и междугороднему маршруту № 500 (город Сумгайыт – город Баку), а также по направлениям село Узунтала – Загатала и село Урва – автовокзал Гусар.
Отметим, что полноценное функционирование регулярных междугородних маршрутных линий Сумгайыт–Ханкенди–Лачин будет регулироваться с учетом состояния дорожной инфраструктуры от города Шуша до Лачинского района и погодных условий.
Информацию о графиках маршрутов по лотам можно получить здесь.
Междугородние (междурайонные) и внутригородские (внутрирайонные) маршрутные линии поэтапно выставляются на конкурс в соответствии с требованиями законодательства. Целью является повышение качества, безопасности и комфорта услуг, предоставляемых в сфере пассажирских перевозок.