Azərbaycanda bəzi elektrik mühərriki ilə işləyən avtobuslar idxal gömrük rüsumundan azad edilib
Nazirlər Kabineti 22 aprel 1998-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasında ixrac-idxal əməliyyatları üzrə gömrük rüsumlarının dərəcələri haqqında" qərarında dəyişiklik edib.
Qərara əsasən, bundan sonra İqtisadiyyat Nazirliyinin təsdiqedici sənədinə əsasən, sənaye parklarının rezidentləri tərəfindən sənaye istehsalı (yığımı) məqsədilə idxal olunan oturacaqsız, tutacaqsız və monitoru quraşdırılmamış yalnız elektrik mühərriki ilə işləyən avtobuslar idxal gömrük rüsumundan azad edilib.
Nazirlər Kabinetinin "Azərbaycan Respublikasının xarici iqtisadi fəaliyyətin mal nomenklaturası, idxal gömrük rüsumlarının dərəcələri və ixrac gömrük rüsumlarının dərəcələri"ndə etdiyi dəyişikliklə yalnız elektrik mühərriklə hərəkətə gətirilən oturacaqsız, tutacaqsız və monitor quraşdırılmamış avtobuslara 15 % idxal gömrük rüsumu tətbiq ediləcək.

В Азербайджане некоторые автобусы с электродвигателем освобождены от импортных таможенных пошлин
Кабинет Министров внес изменения в свое решение "О ставках таможенных пошлин по экспортно-импортным операциям в Азербайджанской Республике", утвержденное решением от 22 апреля 1998 года.
Согласно решению, отныне автобусы, работающие исключительно на электродвигателе, без сидений, поручней и установленного монитора, импортируемые резидентами промышленных парков для целей промышленного производства (сборки) на основании подтверждающего документа Министерства экономики, освобождаются от импортных таможенных пошлин.
С изменением, внесенным Кабинетом Министров в "Товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности Азербайджанской Республики, ставки импортных таможенных пошлин и ставки экспортных таможенных пошлин", на автобусы, приводимые в движение исключительно электродвигателем, без сидений, поручней и установленного монитора, будет применяться импортная таможенная пошлина в размере 15%.