Azərbaycanda bəzi elektrik mühərriki ilə işləyən avtobuslar idxal gömrük rüsumundan azad edilib
Nazirlər Kabineti 22 aprel 1998-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasında ixrac-idxal əməliyyatları üzrə gömrük rüsumlarının dərəcələri haqqında" qərarında dəyişiklik edib.
Qərara əsasən, bundan sonra İqtisadiyyat Nazirliyinin təsdiqedici sənədinə əsasən, sənaye parklarının rezidentləri tərəfindən sənaye istehsalı (yığımı) məqsədilə idxal olunan oturacaqsız, tutacaqsız və monitoru quraşdırılmamış yalnız elektrik mühərriki ilə işləyən avtobuslar idxal gömrük rüsumundan azad edilib.
Nazirlər Kabinetinin "Azərbaycan Respublikasının xarici iqtisadi fəaliyyətin mal nomenklaturası, idxal gömrük rüsumlarının dərəcələri və ixrac gömrük rüsumlarının dərəcələri"ndə etdiyi dəyişikliklə yalnız elektrik mühərriklə hərəkətə gətirilən oturacaqsız, tutacaqsız və monitor quraşdırılmamış avtobuslara 15 % idxal gömrük rüsumu tətbiq ediləcək.

The Cabinet of Ministers has amended its decision dated April 22, 1998, titled "On the Rates of Customs Duties for Export-Import Operations in the Republic of Azerbaijan".
In this regard, Prime Minister Ali Asadov has signed a new decision.
According to the decision, henceforth, based on a confirming document from the Ministry of Economy, only electric motor-powered buses imported by residents of industrial parks for the purpose of industrial production (assembly), without seats, handrails, and with no monitor installed, have been exempted from import customs duty.
With the amendment made by the Cabinet of Ministers to its document titled "Nomenclature of Goods for Foreign Economic Activity of the Republic of Azerbaijan, Rates of Import Customs Duties, and Rates of Export Customs Duties", a 15% import customs duty will be applied to only electric motor-driven buses without seats, handrails, and with no monitor installed.
This Decision comes into force on August 1 of this year and will remain in effect until January 1, 2027.