Azərbaycanda avtobuslarla bağlı yeni QAYDALAR
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Kollegiyası "Avtomobil nəqliyyatı xidməti haqqında müqavilənin bağlanılması üçün müntəzəm marşrutlar üzrə avtomobil nəqliyyatı xidməti göstərəcək avtomobil nəqliyyatı vasitələrinə dair tələblər"i təsdiqləyib.
Redaksiya xəbər verir ki, bununla bağlı nazir Rəşad Nəbiyev yeni qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, bu Tələblər Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Naxçıvan, Xankəndi şəhərlərinin, Abşeron, Ağdam, Şuşa, Laçın rayonlarının inzibati ərazilərində avtomobil nəqliyyatı vasitələri ilə müntəzəm sərnişin daşınmalarını həyata keçirən daşıyıcılarla avtomobil nəqliyyatı xidməti haqqında müqavilənin bağlanılması üçün müntəzəm marşrutlar üzrə avtomobil nəqliyyatı xidməti göstərəcək avtomobil nəqliyyatı vasitələrinə dair tələbləri müəyyən edir.
Belə ki, avtomobil nəqliyyatı vasitələri əsasən aşağıdakı tələblərə cavab verməlidir:
- gediş haqqının elektron qaydada ödənilməsi üçün nəzərdə tutulmuş ödəniş alətinə malik olmalıdır;
- sərnişin sayğacına (avtomobil nəqliyyatı vasitələrinə minən və düşən sərnişinlərin avtomatik sayılmasını həyata keçirən qurğu) malik olmalıdır.
- sıxılmış təbii qazla işləyən mühərriklə və dizel mühərriki ilə təchiz edilmiş avtomobil nəqliyyatı vasitələrinin yürüş həddi 1 milyon km-dən, elektrik mühərriki ilə təchiz edilmiş avtomobil nəqliyyatı vasitələrinin yürüş həddi 1,2 milyon km-dən artıq olmamalıdır;
- dövlət qeydiyyat şəhadətnaməsində göstərilən buraxılış tarixindən 15 ildən artıq müddəti keçməməlidir;
- elektrik mühərriki ilə təchiz edilmiş avtomobil nəqliyyatı vasitələrinin təkrar doldurula bilən və ya əvəz oluna bilən batareyalarla təmin olunmalıdır.
Bu Qərar 2026-cı il yanvarın 1-dən qüvvəyə minəcək.
Nazirliyin Hüquq şöbəsinə bu Qərarın 3 gün müddətində Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrinə daxil edilməsi üçün Ədliyyə Nazirliyinə təqdim edilməsi tapşırılıb.

Коллегия Министерства цифрового развития и транспорта утвердила "Требования к транспортным средствам, оказывающим услуги автомобильного транспорта по регулярным маршрутам для заключения договора об услугах автомобильного транспорта".
Как сообщает редакция, в связи с этим министр Рашад Набиев подписал новое решение.
Согласно решению, данные Требования определяют требования к транспортным средствам, оказывающим услуги автомобильного транспорта по регулярным маршрутам для заключения договора об услугах автомобильного транспорта с перевозчиками, осуществляющими регулярные пассажирские перевозки транспортными средствами на административных территориях городов Баку, Сумгайыт, Гянджа, Нахчыван, Ханкенди, а также Апшеронского, Агдамского, Шушинского, Лачинского районов.
Так, транспортные средства должны в основном соответствовать следующим требованиям:
- иметь платежное средство, предназначенное для электронной оплаты проезда;
- иметь счетчик пассажиров (устройство, осуществляющее автоматический подсчет входящих и выходящих пассажиров транспортных средств).
- пробег транспортных средств, оснащенных двигателем, работающим на сжатом природном газе, и дизельным двигателем, не должен превышать 1 миллион км, а пробег транспортных средств, оснащенных электродвигателем, не должен превышать 1,2 миллиона км;
- срок с даты выпуска, указанной в свидетельстве о государственной регистрации, не должен превышать 15 лет;
- транспортные средства, оснащенные электродвигателем, должны быть обеспечены перезаряжаемыми или заменяемыми батареями.
Данное Решение вступит в силу с 1 января 2026 года.
Юридическому отделу Министерства поручено в течение 3 дней представить данное Решение в Министерство юстиции для включения в Государственный реестр правовых актов.