Azərbaycanda akakulturanın inkişafı üçün müxtəlif təkliflər hazırlanır
"Azərbaycanın su hövzələrində balıqçılığın artırılması ilə bağlı iki konsepsiya var. Bizim qurumun yaradılmasında məqsəd akvakulturanın inkiaf etdirilməsidir. Çünki dünyada bunla bağlı tendensiya gedir. BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı da elan edib ki, ötən il akvakulturada istehsal olunan balığın həcmi ovlanan balığın həcmini keçib".
Bu sözləri Balıqçılıq və Akvakultura Mərkəzinin direktoru Ceyhun Əliyev bildirib.
Mərkəz direktoru əlavə edib ki, dünyada istehlak olunan balıqların böyük hissəsi akkultura istehsalıdır və təsərrüfat şəraitində yetişdirilir. Azərbaycanda da əsas hədəflər akvakulturanın inkişafı, balıq ovunun isə dayanıqlı və nəzarətdə olmasıdır:
"Azərbaycanda akakulturanın inkişafı üçün müxtəlif təkliflər hazırlanır. Kənd təsərrüfatına verilən dövlət dəstəklərindən akvakultura da yararlanacaq. Akvakultura məhsullarının kənd təsərrüfatı məhsulları hesab edilməsi o deməkdir ki, onlar müəyyən vergi güzəştləri əldə edəcəklər. Çünki bu günə kimi akkultura təsərrüfatları sənaye tipli sayılırdı və sənayeyə tətbiq olunan həm ƏDV, həm də digər vergilər tətbiq olunurdu. Amma kənd təsərrüfatı uzun illərdir vergidən azaddır.
Gələcək illər üçün subsidiya mexanizmləri planlaşdılır. Hazırda ilk təklif olunan subsidiyalar bizdə istehsal olunan məhsulun həcminə görədir. Yəni balıq məhsulunu istehsal edib satışa çıxaran fermerlər bunun müəyyən bir hissəsini - subsidiya olaraq müəyyən məbləğ alacaqlar.
Burada məqsəd həmin fermerləri bu sahəyə həm investisiya etməyə təşviq etmək, həm də məhsuldarlığın artırılmasıdır. Nəzərə almaq lazımdır ki, balıqçılıq məhsullarında müəyyən bir idxaldan asılılıq var. Bu məqsədlə yerli istehsalı artırmaq, idxaldan asılılığı azaltmaq qarşıya məqsəd qoyulub".
Azərbaycanın nadir növlərindən olan nərəkimlərin bizim iqlim şəraiti, Xəzər dənizinin mövcudluğu və daxili suların olmasını nəzərə alsaq akvakulturada inkişafında böyük potensial yaradır. Bu nərəkimlərin həm balıq, həm də kürü kimi ixrac potensialını artıracaq".
C.Əliyev balıq ovu ilə bağlı qeyd edib ki, burada hədəf dayanıqlı və nəzarət mexanizmidir:
"Balıq ovuna elmə əsaslanan kvota verilməsi üçün nazirliyin müvafiq əmri ilə komissiya yaradılıb. Həmin komissiya artıq qarşıdakı həftələrdə işinə başlayacaq. Həm Azərbaycanın daxili sularında, həm də Xəzərin Azərbaycan bölgəsində elmi araşdırmalar aparacaq. Burada gələcək ildəki balıq ehtiyatları müəyyən olunacaq. Ehtiyatlar müəyyən olunduqdan sonra gələn il üçün balıq ovu kvotaları ayrılacaq.
Eyni zamanda balıq artırmaq fəaliyyətləri də işə salınacaq. Burada balıq körpələrinin həm Xəzər dənizinə, həm də daxili sulara buraxılmasıdır ki, ovlanan balıqlarla bağlı problem yaranmasın".

Various Proposals Being Prepared for Aquaculture Development in Azerbaijan
"There are two concepts related to increasing fishing in Azerbaijan's water basins. The purpose of establishing our institution is to develop aquaculture. Because there is a global trend in this regard. The UN Food and Agriculture Organization (FAO) has also announced that last year, the volume of fish produced through aquaculture exceeded the volume of wild-caught fish."
These words were stated by Jeyhun Aliyev, Director of the Fisheries and Aquaculture Center.
The Center Director added that a large part of the fish consumed globally is aquaculture production, raised in farm conditions. In Azerbaijan, the main goals are the development of aquaculture and ensuring that fishing is sustainable and controlled:
"Various proposals are being prepared for the development of aquaculture in Azerbaijan. Aquaculture will also benefit from state support provided to agriculture. Considering aquaculture products as agricultural products means they will receive certain tax concessions. Because until now, aquaculture farms were considered industrial, and both VAT and other taxes applied to industry were imposed. However, agriculture has been exempt from tax for many years.
Subsidy mechanisms are planned for future years. Currently, the first proposed subsidies are based on the volume of products produced here. This means that farmers who produce and sell fish products will receive a certain portion of it – a specific amount as a subsidy.
The goal here is to encourage these farmers to both invest in this sector and increase productivity. It should be noted that there is a certain dependence on imports for fishery products. For this purpose, the goal has been set to increase local production and reduce import dependence."
Considering Azerbaijan's climate conditions, the presence of the Caspian Sea, and inland waters, sturgeon species, which are among Azerbaijan's rare species, create great potential for aquaculture development. This will increase the export potential of these sturgeon, both as fish and as caviar."
J. Aliyev noted regarding fishing that the goal here is a sustainable and controlled mechanism:
"A commission has been established by a relevant order of the ministry to provide science-based quotas for fishing. This commission will begin its work in the coming weeks. It will conduct scientific research both in Azerbaijan's inland waters and in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea. Fish stocks for the upcoming year will be determined here. After the stocks are determined, fishing quotas for the next year will be allocated.
At the same time, fish breeding activities will also be launched. This involves releasing fish fry into both the Caspian Sea and inland waters to prevent problems related to wild-caught fish."