Azərbaycanda akakulturanın inkişafı üçün müxtəlif təkliflər hazırlanır
"Azərbaycanın su hövzələrində balıqçılığın artırılması ilə bağlı iki konsepsiya var. Bizim qurumun yaradılmasında məqsəd akvakulturanın inkiaf etdirilməsidir. Çünki dünyada bunla bağlı tendensiya gedir. BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı da elan edib ki, ötən il akvakulturada istehsal olunan balığın həcmi ovlanan balığın həcmini keçib".
Bu sözləri Balıqçılıq və Akvakultura Mərkəzinin direktoru Ceyhun Əliyev bildirib.
Mərkəz direktoru əlavə edib ki, dünyada istehlak olunan balıqların böyük hissəsi akkultura istehsalıdır və təsərrüfat şəraitində yetişdirilir. Azərbaycanda da əsas hədəflər akvakulturanın inkişafı, balıq ovunun isə dayanıqlı və nəzarətdə olmasıdır:
"Azərbaycanda akakulturanın inkişafı üçün müxtəlif təkliflər hazırlanır. Kənd təsərrüfatına verilən dövlət dəstəklərindən akvakultura da yararlanacaq. Akvakultura məhsullarının kənd təsərrüfatı məhsulları hesab edilməsi o deməkdir ki, onlar müəyyən vergi güzəştləri əldə edəcəklər. Çünki bu günə kimi akkultura təsərrüfatları sənaye tipli sayılırdı və sənayeyə tətbiq olunan həm ƏDV, həm də digər vergilər tətbiq olunurdu. Amma kənd təsərrüfatı uzun illərdir vergidən azaddır.
Gələcək illər üçün subsidiya mexanizmləri planlaşdılır. Hazırda ilk təklif olunan subsidiyalar bizdə istehsal olunan məhsulun həcminə görədir. Yəni balıq məhsulunu istehsal edib satışa çıxaran fermerlər bunun müəyyən bir hissəsini - subsidiya olaraq müəyyən məbləğ alacaqlar.
Burada məqsəd həmin fermerləri bu sahəyə həm investisiya etməyə təşviq etmək, həm də məhsuldarlığın artırılmasıdır. Nəzərə almaq lazımdır ki, balıqçılıq məhsullarında müəyyən bir idxaldan asılılıq var. Bu məqsədlə yerli istehsalı artırmaq, idxaldan asılılığı azaltmaq qarşıya məqsəd qoyulub".
Azərbaycanın nadir növlərindən olan nərəkimlərin bizim iqlim şəraiti, Xəzər dənizinin mövcudluğu və daxili suların olmasını nəzərə alsaq akvakulturada inkişafında böyük potensial yaradır. Bu nərəkimlərin həm balıq, həm də kürü kimi ixrac potensialını artıracaq".
C.Əliyev balıq ovu ilə bağlı qeyd edib ki, burada hədəf dayanıqlı və nəzarət mexanizmidir:
"Balıq ovuna elmə əsaslanan kvota verilməsi üçün nazirliyin müvafiq əmri ilə komissiya yaradılıb. Həmin komissiya artıq qarşıdakı həftələrdə işinə başlayacaq. Həm Azərbaycanın daxili sularında, həm də Xəzərin Azərbaycan bölgəsində elmi araşdırmalar aparacaq. Burada gələcək ildəki balıq ehtiyatları müəyyən olunacaq. Ehtiyatlar müəyyən olunduqdan sonra gələn il üçün balıq ovu kvotaları ayrılacaq.
Eyni zamanda balıq artırmaq fəaliyyətləri də işə salınacaq. Burada balıq körpələrinin həm Xəzər dənizinə, həm də daxili sulara buraxılmasıdır ki, ovlanan balıqlarla bağlı problem yaranmasın".

В Азербайджане готовятся различные предложения для развития аквакультуры
"Существует две концепции, связанные с увеличением рыболовства в водоемах Азербайджана. Целью создания нашей организации является развитие аквакультуры. Потому что в мире наблюдается такая тенденция. Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН также объявила, что в прошлом году объем рыбы, произведенной в аквакультуре, превысил объем выловленной рыбы".
Об этом заявил директор Центра рыболовства и аквакультуры Джейхун Алиев.
Директор Центра добавил, что большая часть потребляемой в мире рыбы производится в аквакультуре и выращивается в условиях фермерских хозяйств. В Азербайджане также основными целями являются развитие аквакультуры, а также устойчивое и контролируемое рыболовство:
"В Азербайджане готовятся различные предложения для развития аквакультуры. Аквакультура также будет пользоваться государственной поддержкой, предоставляемой сельскому хозяйству. Признание продукции аквакультуры сельскохозяйственной продукцией означает, что они получат определенные налоговые льготы. Потому что до сегодняшнего дня аквакультурные хозяйства считались промышленными, и к ним применялись как НДС, так и другие налоги, применяемые к промышленности. Но сельское хозяйство уже много лет освобождено от налогов.
Планируются механизмы субсидирования на будущие годы. В настоящее время первые предлагаемые субсидии зависят от объема производимой у нас продукции. То есть фермеры, производящие и реализующие рыбную продукцию, получат определенную часть – определенную сумму в виде субсидии.
Цель здесь – стимулировать этих фермеров как к инвестированию в эту область, так и к увеличению производительности. Необходимо учитывать, что существует определенная зависимость от импорта в продукции рыболовства. С этой целью поставлена задача увеличить местное производство и снизить зависимость от импорта".
Учитывая наши климатические условия, наличие Каспийского моря и внутренних вод, осетровые, являющиеся одним из редких видов Азербайджана, создают большой потенциал для развития аквакультуры. Это увеличит экспортный потенциал осетровых как в виде рыбы, так и в виде икры".
Дж. Алиев отметил, что в отношении рыболовства целью является устойчивый и контролируемый механизм:
"Для выдачи научно обоснованных квот на вылов рыбы приказом министерства создана комиссия. Эта комиссия начнет свою работу в ближайшие недели. Она проведет научные исследования как во внутренних водах Азербайджана, так и в азербайджанском секторе Каспия. Здесь будут определены рыбные запасы на следующий год. После определения запасов будут выделены квоты на вылов рыбы на следующий год.
Одновременно будут запущены мероприятия по увеличению численности рыбы. Это выпуск мальков рыбы как в Каспийское море, так и во внутренние воды, чтобы не возникало проблем с выловленной рыбой".