Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2025-ci ildə Bakıda keçiriləcək Formula-1 yarışı ilə bağlı əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün vizaların verilməsini sadələşdirən fərman imzalayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, sənədə əsasən, 25 avqust–30 sentyabr 2025-ci il tarixlərində Formula-1 yarışı ilə əlaqədar Azərbaycana gələnlər vizaları ölkənin beynəlxalq hava limanlarında ala biləcəklər. Bunun üçün əvvəlcədən elektron viza almaq tələb olunmur.
Vizanın verilməsi üçün təqdim edilə biləcək sənədlər aşağıdakılardır:
- Beynəlxalq Avtomobil Federasiyası və “Formula One Management Limited” şirkəti tərəfindən verilmiş akkreditasiya kartı və ya digər təsdiqedici sənəd;
- Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkəti tərəfindən verilmiş akkreditasiya kartı;
- 2025-ci ildə Bakıda keçiriləcək Formula-1 yarışına alınmış bilet (elektron bilet və ya bileti təsdiqləyən sənəd daxil olmaqla).
Beləliklə, yarış azarkeşləri yalnız bilet təqdim etməklə vizalarını hava limanında əldə edə biləcəklər. Bu qərar ölkəyə gələcək tamaşaçıların gəlişini asanlaşdırmağı və Azərbaycan Qran Prisinə marağı daha da artırmağı hədəfləyir.

Визы для Гран-при Азербайджана упрощены
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал указ, упрощающий выдачу виз для иностранцев и лиц без гражданства в связи с гонкой Формулы-1, которая пройдет в Баку в 2025 году.
Редакция сообщает, что согласно документу, лица, прибывающие в Азербайджан в период с 25 августа по 30 сентября 2025 года в связи с гонкой Формулы-1, смогут получить визы в международных аэропортах страны. Для этого не требуется предварительное получение электронной визы.
Документы, которые могут быть представлены для получения визы, следующие:
1. Аккредитационная карта или иной подтверждающий документ, выданный Международной автомобильной федерацией и компанией «Formula One Management Limited»;
2. Аккредитационная карта, выданная Операционной компанией Baku City Circuit;
3. Билет на гонку Формулы-1, которая пройдет в Баку в 2025 году (включая электронный билет или документ, подтверждающий билет).
Таким образом, болельщики гонки смогут получить визы в аэропорту, предъявив только билет. Это решение направлено на облегчение прибытия зрителей в страну и дальнейшее повышение интереса к Гран-при Азербайджана.