Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2025-ci ildə Bakıda keçiriləcək Formula-1 yarışı ilə bağlı əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün vizaların verilməsini sadələşdirən fərman imzalayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, sənədə əsasən, 25 avqust–30 sentyabr 2025-ci il tarixlərində Formula-1 yarışı ilə əlaqədar Azərbaycana gələnlər vizaları ölkənin beynəlxalq hava limanlarında ala biləcəklər. Bunun üçün əvvəlcədən elektron viza almaq tələb olunmur.
Vizanın verilməsi üçün təqdim edilə biləcək sənədlər aşağıdakılardır:
- Beynəlxalq Avtomobil Federasiyası və “Formula One Management Limited” şirkəti tərəfindən verilmiş akkreditasiya kartı və ya digər təsdiqedici sənəd;
- Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkəti tərəfindən verilmiş akkreditasiya kartı;
- 2025-ci ildə Bakıda keçiriləcək Formula-1 yarışına alınmış bilet (elektron bilet və ya bileti təsdiqləyən sənəd daxil olmaqla).
Beləliklə, yarış azarkeşləri yalnız bilet təqdim etməklə vizalarını hava limanında əldə edə biləcəklər. Bu qərar ölkəyə gələcək tamaşaçıların gəlişini asanlaşdırmağı və Azərbaycan Qran Prisinə marağı daha da artırmağı hədəfləyir.

Visas simplified for Azerbaijan Grand Prix
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has signed a decree simplifying the issuance of visas for foreigners and stateless persons in connection with the Formula-1 race to be held in Baku in 2025.
Redaksiya reports that, according to the document, those arriving in Azerbaijan between August 25 and September 30, 2025, in connection with the Formula-1 race, will be able to obtain visas at the country's international airports. An electronic visa is not required in advance for this.
The documents that can be submitted for visa issuance are as follows:
1. An accreditation card or other supporting document issued by the International Automobile Federation and “Formula One Management Limited”;
2. An accreditation card issued by Baku City Circuit Operating Company;
3. A ticket purchased for the Formula-1 race to be held in Baku in 2025 (including an electronic ticket or a document confirming the ticket).
Thus, race fans will be able to obtain their visas at the airport simply by presenting a ticket. This decision aims to facilitate the arrival of spectators to the country and further increase interest in the Azerbaijan Grand Prix.