Azərbaycan ilə Litva arasında antidopinq sahəsində əməkdaşlıq genişləndirilir
Vilnüs şəhərində Litva Antidopinq Agentliyinin (LTUNADO) yaradılmasının 20 illik yubileyinə həsr olunmuş beynəlxalq konfrans keçirilib. Tədbirdə ölkəmizi Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) İcraçı direktoru Təhminə Tağı-zadə təmsil edib.
Konfransda antidopinq təşkilatlarının inkişafı və əməkdaşlıq perspektivləri, Adizes metodologiyasına əsasən təşkilati transformasiya, idman təşkilatlarının oyun sənayesi ilə əlaqəsi mövzusunda müzakirələr aparılıb.
Konfrans çərçivəsində AMADA ilə LTUNADO arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memoranduma AMADA-nın İcraçı direktoru Təhminə Tağı-zadə və LTUNADO-nun direktoru Ruta Banyte imza atıblar.
Memorandum çərçivəsində hər iki agentlik antidopinq sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsini, elmi tədqiqatların və təhsil təşəbbüslərinin gücləndirilməsini, həmçinin innovativ yanaşmaların tətbiqini və praktiki bilik mübadiləsini təşviq edəcək. Əməkdaşlıq nəticələrin emalı, testetmə, təhsil, təhqiqat, terapevtik istifadəyə icazə və digər sahələri əhatə edəcək, Ümumdünya Antidopinq Məcəlləsinə və Beynəlxalq Standartlara uyğun fəaliyyətin daha da təkmilləşdirilməsinə töhfə verəcək.

В городе Вильнюс состоялась международная конференция, посвященная 20-летию создания Литовского антидопингового агентства (LTUNADO). На мероприятии нашу страну представила исполнительный директор Азербайджанского национального антидопингового агентства (AMADA) Тахмина Таги-заде.
На конференции были проведены обсуждения на темы развития антидопинговых организаций и перспектив сотрудничества, организационной трансформации на основе методологии Адизеса, и связи спортивных организаций с игровой индустрией.
В рамках конференции был подписан Меморандум о взаимопонимании между AMADA и LTUNADO. Меморандум подписали исполнительный директор AMADA Тахмина Таги-заде и директор LTUNADO Рута Баните.
В рамках Меморандума обе агентства будут способствовать углублению сотрудничества в области антидопинга, укреплению научных исследований и образовательных инициатив, а также внедрению инновационных подходов и обмену практическими знаниями. Сотрудничество будет охватывать такие области, как обработка результатов, тестирование, образование, расследования, разрешения на терапевтическое использование и другие сферы, и будет способствовать дальнейшему совершенствованию деятельности в соответствии со Всемирным антидопинговым кодексом и Международными стандартами.