Azərbaycan ilə Litva arasında antidopinq sahəsində əməkdaşlıq genişləndirilir
Vilnüs şəhərində Litva Antidopinq Agentliyinin (LTUNADO) yaradılmasının 20 illik yubileyinə həsr olunmuş beynəlxalq konfrans keçirilib. Tədbirdə ölkəmizi Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) İcraçı direktoru Təhminə Tağı-zadə təmsil edib.
Konfransda antidopinq təşkilatlarının inkişafı və əməkdaşlıq perspektivləri, Adizes metodologiyasına əsasən təşkilati transformasiya, idman təşkilatlarının oyun sənayesi ilə əlaqəsi mövzusunda müzakirələr aparılıb.
Konfrans çərçivəsində AMADA ilə LTUNADO arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memoranduma AMADA-nın İcraçı direktoru Təhminə Tağı-zadə və LTUNADO-nun direktoru Ruta Banyte imza atıblar.
Memorandum çərçivəsində hər iki agentlik antidopinq sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsini, elmi tədqiqatların və təhsil təşəbbüslərinin gücləndirilməsini, həmçinin innovativ yanaşmaların tətbiqini və praktiki bilik mübadiləsini təşviq edəcək. Əməkdaşlıq nəticələrin emalı, testetmə, təhsil, təhqiqat, terapevtik istifadəyə icazə və digər sahələri əhatə edəcək, Ümumdünya Antidopinq Məcəlləsinə və Beynəlxalq Standartlara uyğun fəaliyyətin daha da təkmilləşdirilməsinə töhfə verəcək.

An international conference dedicated to the 20th anniversary of the establishment of the Lithuanian Anti-Doping Agency (LTUNADO) was held in Vilnius. Our country was represented at the event by Tahmina Taghi-zade, Executive Director of the Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA).
At the conference, discussions were held on the development and cooperation prospects of anti-doping organizations, organizational transformation based on the Adizes methodology, and the connection of sports organizations with the gaming industry.
Within the framework of the conference, a Memorandum of Understanding was signed between AMADA and LTUNADO. The Memorandum was signed by Tahmina Taghi-zade, Executive Director of AMADA, and Ruta Banyte, Director of LTUNADO.
Within the framework of the Memorandum, both agencies will promote the deepening of cooperation in the field of anti-doping, the strengthening of scientific research and educational initiatives, as well as the implementation of innovative approaches and the exchange of practical knowledge. The cooperation will cover areas such as results management, testing, education, investigations, therapeutic use exemptions, and others, and will contribute to the further improvement of activities in accordance with the World Anti-Doping Code and International Standards.