Azərbaycan hər zaman olduğu kimi bu gün də sülh tərəfdarıdır – ŞƏRH
Möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyasındakı çıxışı, Azərbaycanın ədalətli mövqeyinin beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim edilməsi ilə yanaşı, həm də regionda sülh və əməkdaşlıq çağırışını təcəssüm etdirirdi.
2025-ci ilin sentyabr ayında keçirilən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasının 80-ci sessiyası dünya liderlərinin qlobal çağırışlar fonunda mövqelərini ortaya qoyduğu mühüm beynəlxalq platforma oldu. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev bu sessiyada çıxışı ilə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini regional təhlükəsizlik, ədalət və sülh gündəminə cəlb etdi. Prezident Əliyev çıxışının əvvəlində Ermənistanın 30 ilə yaxın Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlamasını və bu müddət ərzində bir milyondan artıq azərbaycanlının doğma yurd-yuvasından məhrum edilməsini diqqətə çatdırdı.
O, xüsusilə vurğuladı ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi dörd qətnamə (822, 853, 874, 884) Ermənistan tərəfindən yerinə yetirilməmiş, bu isə beynəlxalq hüquq və təşkilatın nüfuzuna ciddi zərbə vurmuşdur. Ölkə başçısı çıxışı zamanı Azərbaycanın 2020-ci ildə apardığı Vətən müharibəsinin beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq həyata keçirildiyini vurğuladı. Möhtərəm Prezident Azərbaycanın sadəcə özünün BMT Nizamnaməsi ilə tanınan özünümüdafiə hüququndan istifadə etdiyini, 44 günlük müharibənin nəticəsində ərazi bütövlüyünü bərpa etdiyini qeyd etdi. Bütün dünya BMT kürsüsündən bir daha məlumatlandı ki, Azərbaycan hər zaman olduğu kimi bu gün də sülh tərəfdarıdır və bölgədə davamlı sabitlik üçün real addımlar atmağa hazırdır. Cənab Prezident çıxışında, azad olunmuş ərazilərdə 1 milyondan çox mina basdırıldığını, bunun da bərpa prosesini ləngitdiyini və insanların həyatına təhlükə yaratdığını diqqətə çəkdi.
Ümumiyyətlə Ölkə başçısının çıxışı dərin məzmunu, qlobal proseslərə yanaşma və çağırışlar baxımından əhəmiyyətli idi. Nitqdə diqqət çəkən məqamlardan iqlim dəyişikliyi, enerji təhlükəsizliyi, qlobal ədalət və selektiv yanaşmalar məsələlərini vurğulamaq olar. Ümumiyyətlə cənab Prezident İlham Əliyevin BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyasındakı çıxışı, Azərbaycanın ədalətli mövqeyinin beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim edilməsi ilə yanaşı, həm də regionda sülh və əməkdaşlıq çağırışını təcəssüm etdirirdi.

Azerbaijan, as always, is a supporter of peace today – COMMENTARY
The speech of His Excellency President Ilham Aliyev at the 80th session of the UN General Assembly, in addition to presenting Azerbaijan's fair position to the international community, also embodied a call for peace and cooperation in the region.
The 80th session of the United Nations (UN) General Assembly, held in September 2025, became an important international platform where world leaders presented their positions against the backdrop of global challenges. The President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, with his speech at this session, drew the attention of the international community to the agenda of regional security, justice, and peace. At the beginning of his speech, President Aliyev highlighted that Armenia had kept Azerbaijani territories under occupation for nearly 30 years, and during this period, more than one million Azerbaijanis were deprived of their native lands.
He particularly emphasized that four resolutions (822, 853, 874, 884) adopted by the UN Security Council in 1993 were not implemented by Armenia, which dealt a serious blow to international law and the organization's prestige. During his speech, the head of state emphasized that Azerbaijan's Patriotic War in 2020 was conducted in accordance with international law. His Excellency the President noted that Azerbaijan merely exercised its right to self-defense recognized by the UN Charter, and as a result of the 44-day war, restored its territorial integrity. The entire world was once again informed from the UN rostrum that Azerbaijan, as always, is a supporter of peace today and is ready to take real steps for lasting stability in the region. In his speech, Mr. President drew attention to the fact that more than 1 million mines were planted in the liberated territories, which slows down the reconstruction process and poses a threat to people's lives.
Overall, the head of state's speech was significant in terms of its profound content, approach to global processes, and calls to action. Among the notable points in the speech were issues such as climate change, energy security, global justice, and selective approaches. In general, Mr. President Ilham Aliyev's speech at the 80th session of the UN General Assembly, in addition to presenting Azerbaijan's fair position to the international community, also embodied a call for peace and cooperation in the region.