Azərbaycan hər zaman olduğu kimi bu gün də sülh tərəfdarıdır – ŞƏRH
Möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyasındakı çıxışı, Azərbaycanın ədalətli mövqeyinin beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim edilməsi ilə yanaşı, həm də regionda sülh və əməkdaşlıq çağırışını təcəssüm etdirirdi.
2025-ci ilin sentyabr ayında keçirilən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasının 80-ci sessiyası dünya liderlərinin qlobal çağırışlar fonunda mövqelərini ortaya qoyduğu mühüm beynəlxalq platforma oldu. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev bu sessiyada çıxışı ilə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini regional təhlükəsizlik, ədalət və sülh gündəminə cəlb etdi. Prezident Əliyev çıxışının əvvəlində Ermənistanın 30 ilə yaxın Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlamasını və bu müddət ərzində bir milyondan artıq azərbaycanlının doğma yurd-yuvasından məhrum edilməsini diqqətə çatdırdı.
O, xüsusilə vurğuladı ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi dörd qətnamə (822, 853, 874, 884) Ermənistan tərəfindən yerinə yetirilməmiş, bu isə beynəlxalq hüquq və təşkilatın nüfuzuna ciddi zərbə vurmuşdur. Ölkə başçısı çıxışı zamanı Azərbaycanın 2020-ci ildə apardığı Vətən müharibəsinin beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq həyata keçirildiyini vurğuladı. Möhtərəm Prezident Azərbaycanın sadəcə özünün BMT Nizamnaməsi ilə tanınan özünümüdafiə hüququndan istifadə etdiyini, 44 günlük müharibənin nəticəsində ərazi bütövlüyünü bərpa etdiyini qeyd etdi. Bütün dünya BMT kürsüsündən bir daha məlumatlandı ki, Azərbaycan hər zaman olduğu kimi bu gün də sülh tərəfdarıdır və bölgədə davamlı sabitlik üçün real addımlar atmağa hazırdır. Cənab Prezident çıxışında, azad olunmuş ərazilərdə 1 milyondan çox mina basdırıldığını, bunun da bərpa prosesini ləngitdiyini və insanların həyatına təhlükə yaratdığını diqqətə çəkdi.
Ümumiyyətlə Ölkə başçısının çıxışı dərin məzmunu, qlobal proseslərə yanaşma və çağırışlar baxımından əhəmiyyətli idi. Nitqdə diqqət çəkən məqamlardan iqlim dəyişikliyi, enerji təhlükəsizliyi, qlobal ədalət və selektiv yanaşmalar məsələlərini vurğulamaq olar. Ümumiyyətlə cənab Prezident İlham Əliyevin BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyasındakı çıxışı, Azərbaycanın ədalətli mövqeyinin beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim edilməsi ilə yanaşı, həm də regionda sülh və əməkdaşlıq çağırışını təcəssüm etdirirdi.

Азербайджан, как всегда, и сегодня является сторонником мира – КОММЕНТАРИЙ
Выступление уважаемого Президента господина Ильхама Алиева на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, наряду с представлением справедливой позиции Азербайджана международному сообществу, также воплощало призыв к миру и сотрудничеству в регионе.
80-я сессия Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций (ООН), состоявшаяся в сентябре 2025 года, стала важной международной платформой, где мировые лидеры представили свои позиции на фоне глобальных вызовов. Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев своим выступлением на этой сессии привлек внимание международного сообщества к повестке дня региональной безопасности, справедливости и мира. В начале своего выступления Президент Алиев обратил внимание на то, что Армения почти 30 лет удерживала азербайджанские территории под оккупацией, и за этот период более миллиона азербайджанцев были лишены своих родных очагов.
Он особо подчеркнул, что четыре резолюции Совета Безопасности ООН (822, 853, 874, 884), принятые в 1993 году, не были выполнены Арменией, что нанесло серьезный удар по международному праву и авторитету организации. Глава государства в своем выступлении подчеркнул, что Отечественная война, которую Азербайджан вел в 2020 году, была осуществлена в соответствии с международным правом. Уважаемый Президент отметил, что Азербайджан лишь воспользовался своим правом на самооборону, признанным Уставом ООН, и в результате 44-дневной войны восстановил свою территориальную целостность. Весь мир с трибуны ООН еще раз был проинформирован о том, что Азербайджан, как всегда, и сегодня является сторонником мира и готов предпринимать реальные шаги для достижения устойчивой стабильности в регионе. В своем выступлении господин Президент обратил внимание на то, что на освобожденных территориях заложено более 1 миллиона мин, что замедляет процесс восстановления и создает угрозу для жизни людей.
В целом, выступление Главы государства было значимым с точки зрения глубокого содержания, подхода к глобальным процессам и вызовам. Среди затронутых в речи моментов можно выделить вопросы изменения климата, энергетической безопасности, глобальной справедливости и избирательных подходов. В целом, выступление господина Президента Ильхама Алиева на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, наряду с представлением справедливой позиции Азербайджана международному сообществу, также воплощало призыв к миру и сотрудничеству в регионе.