Azərbaycan daha bir ölkədən mixək idxal etməyə başlayıb
Ötən ilin yanvar-oktyabr aylarında Azərbaycan 667 min ABŞ dolları dəyərində 84 ton mixək idxal edib.
Redaksiya-nın Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatları əsasında apardığı hesablamalarına əsasən, bu, 2024-cü ilin eyni dövrünün göstəricisindən dəyər ifadəsində 38 %, kəmiyyət olaraq 28 % azdır.
Hesabat dövründə Azərbaycan İndoneziyadan 585,5 min ABŞ dolları dəyərində (bir il əvvəlki göstəricidən 13 % çox) 76,31 ton (+27 %), Madaqaskardan 57,7 min ABŞ dolları dəyərində (-79 %) 6,1 ton (-80 %), Türkiyədən 7,11 min ABŞ dolları dəyərində (-27 %) 0,33 ton (+27 %), Hindistandan 6,84 min ABŞ dolları dəyərində (-91 %) 1 ton (-90 %), Almaniyadan 0,11 min ABŞ dolları dəyərində (+2,8 dəfə) 0,01 ton (dəyişməyib) məhsul alıb.
Ötən il son 14 ildə (qeyd: xarici ticarət üzrə açıq istifadədə olan rəsmi statistika 2011-ci ilə kimidir) ilk dəfə olaraq Tailanddan tədarük (0,02 min ABŞ dolları dəyərində 0,01 ton) həyata keçirilib. (Report)

Азербайджан начал импортировать хрен из еще одной страны
За январь-октябрь прошлого года Азербайджан импортировал 84 тонны хрена на сумму 667 тысяч долларов США.
Согласно расчетам редакции на основе данных Государственного статистического комитета, это на 38% меньше по стоимости и на 28% меньше по количеству по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.
За отчетный период Азербайджан закупил продукцию из Индонезии на сумму 585,5 тыс. долларов США (на 13% больше, чем годом ранее) 76,31 тонны (+27%), из Мадагаскара на сумму 57,7 тыс. долларов США (-79%) 6,1 тонны (-80%), из Турции на сумму 7,11 тыс. долларов США (-27%) 0,33 тонны (+27%), из Индии на сумму 6,84 тыс. долларов США (-91%) 1 тонну (-90%), из Германии на сумму 0,11 тыс. долларов США (+2,8 раза) 0,01 тонны (без изменений).
В прошлом году впервые за последние 14 лет (примечание: официальная статистика по внешней торговле в открытом доступе имеется до 2011 года) были осуществлены поставки из Таиланда (0,01 тонны на сумму 0,02 тыс. долларов США). (Report)