Azərbaycan Alpaqut Federasiyasının yeni prezidenti Tural Abasquliyevin rəhbərliyi ilə iclas keçirilib.
Bu əhəmiyyətli tədbirdə Alpaqut döyüş sənətinin inkişafı, milli və mənəvi vətənpərvərlik dəyərlərinin təbliğində Alpaqutun rolu kimi mühüm mövzular müzakirə olunub. İclas iştirakçıları, Alpaqutun tarixi və mədəni dəyərlərimizi əks etdirən bir döyüş sənəti olması səbəbindən, onun daha geniş kütlələrə tanıdılmasının vacibliyini vurğuladılar.
Daha sonra, Alpaqut döyüş idmanının ictimaiyyət arasında daha geniş tanıdılması məqsədilə bir neçə strateji qərar qəbul edilib. Federasiyanın strukturunda "Alpaqut səfirləri" institutunun yaradılması qərara alınıb. Bu institut çərçivəsində, müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən şəxslərdən seçilən səfirlər, Alpaqutun dəyərlərini və prinsiplərini cəmiyyətə daha səmərəli şəkildə çatdıracaq.
İclasda, eyni zamanda, Alpaqutun sosial mediada daha aktiv şəkildə təbliğ olunması istiqamətində görüləcək işlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Sosial media platformalarının gücü ilə, Alpaqutun daha geniş auditoriyaya çatdırılması və gənc nəsillərin bu döyüş sənətinə marağını artırmağı hədəflənir.
Bundan əlavə, dünya çempionatına hazırlıq məqsədilə milli komandanın təlim-məşq toplanışının keçirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb. İclas iştirakçıları, 31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Gününə Federasiyanın yüksək səviyyədə hazırlıq görməsi barədə qərarlar qəbul ediblər. Bu tədbir, yalnız idmançıların hazırlığı deyil, eyni zamanda milli birlik və həmrəyliyin daha da güclənməsi məqsədini güdür. Tural Abasquliyevin liderliyi altında, bu məqsədlərin həyata keçirilməsi üçün yeni imkanlar açılacağına inanılır.

Состоялось заседание Федерации Альпагут Азербайджана
Под руководством нового президента Федерации Альпагут Азербайджана Турала Абасгулиева состоялось заседание.
На этом важном мероприятии обсуждались такие значимые темы, как развитие боевого искусства Альпагут, роль Альпагута в продвижении национальных и духовных патриотических ценностей. Участники заседания подчеркнули важность популяризации Альпагута среди широких масс, поскольку это боевое искусство отражает наши исторические и культурные ценности.
Затем было принято несколько стратегических решений с целью более широкой популяризации боевого спорта Альпагут среди общественности. Было решено создать в структуре Федерации институт "Послов Альпагута". В рамках этого института послы, выбранные из числа лиц, действующих в различных сферах, будут более эффективно доносить ценности и принципы Альпагута до общества.
На заседании также состоялся обмен мнениями о работе, которая будет проведена для более активного продвижения Альпагута в социальных сетях. С помощью социальных медиа-платформ планируется донести Альпагут до более широкой аудитории и повысить интерес молодых поколений к этому боевому искусству.
Кроме того, обсуждалось проведение учебно-тренировочных сборов национальной команды в рамках подготовки к чемпионату мира. Участники заседания приняли решения о высокоуровневой подготовке Федерации к 31 декабря – Дню солидарности азербайджанцев мира. Это мероприятие преследует цель не только подготовки спортсменов, но и дальнейшего укрепления национального единства и солидарности. Под руководством Турала Абасгулиева ожидается открытие новых возможностей для реализации этих целей.