Avropalı liderlərin ABŞ Prezidenti Donald Tramp ilə görüşmək üçün Vaşinqtona səfəri onların zəifliyini açıq şəkildə üzə çıxardı.
Redaksiya xəbər verir ki, İngiltərə mərkəzli Spiked nəşri yazır: Avropa liderləri Trampın Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə Alyaskada keçirdiyi görüşdən dərhal sonra ABŞ-a yollanaraq, Ağ Evin Şərq Zalında saatlarla öz mövqelərini izah etməyə çalışdılar.
Məqalədə bildirilir ki, Böyük Britaniyanın Baş naziri Kir Starmer, Fransa Prezidenti Emmanuel Makron, Almaniya kansleri Fridrix Mers və digər Avropa liderləri çıxışlarında Ukraynanın müdafiəsinin vacibliyini vurğulayıb, Trampa təşəkkürlərini çatdırıblar. Onların “Avropanın gücünü göstərmək” məqsədi ilə Vaşinqtona gəlməsinə baxmayaraq, bu səfər gözlənilən nəticəni verməyib və əksinə, Avropanın zəifliyini daha da aşkara çıxarıb.
Analizdə qeyd olunur ki, Avropa dövlət başçıları Ukraynanın gələcək təhlükəsizliyi üçün ABŞ-ın lütfünə bel bağlayan “dilənçilər” rolunu oynayıblar. Onların sərt bəyanatlarına rəğmən, silah və maliyyə yardımlarının həcmi həm gecikmiş, həm də kifayət qədər olmamışdır. Hətta ötən il Avropa Birliyi ölkələri Rusiyanın neft və qazına 21,9 milyard avro xərcləyərkən, Ukraynaya yalnız 18,7 milyard avro yardım ayırmışdılar.
Məqalə müəllifləri bildirirlər ki, Avropa dövlətlərinin onilliklər boyu apardığı hərbi silahsızlanma və sənayesizləşmə siyasəti onların məhdud miqyaslı müharibəni belə aparmaq imkanlarını əllərindən alıb. Bu səbəbdən də Avropa liderləri Vaşinqtona ABŞ-dan Avropanın müdafiə yükünü daşımağa davam etməsini xahiş etmək üçün yollanıblar.
Tramp görüşdə Avropa ölkələrinin ilk müdafiə xəttini formalaşdırmalı olacağını, ABŞ-ın isə dəstək göstərəcəyini bəyan edib. Bununla belə, məqalədə vurğulanır ki, bu açıqlamalar konkret hərbi müdaxilə öhdəliyi anlamına gəlmir və Avropanın hələ də ABŞ-ın kölgəsində hərəkət etdiyini göstərir.
Nəticə etibarilə, Ağ Evdə keçirilən bu görüş Ukrayna ilə bağlı real addımların müzakirəsinə gətirmədi. Avropa liderləri ABŞ-dan asılılıqlarını azaltmaq əvəzinə, Vaşinqton qarşısında zəif və asılı mövqedə olduqlarını təsdiqləmiş oldular. Bu isə “Avropanın gücünü göstərmək” əvəzinə, əksinə, onun siyasi acizliyini nümayiş etdirdi.

Helplessness of European leaders before the US?
The visit of European leaders to Washington to meet with US President Donald Trump clearly revealed their weakness.
The editorial office reports that the UK-based publication Spiked writes: European leaders traveled to the US immediately after Trump's meeting with Russian President Vladimir Putin in Alaska, spending hours in the White House's East Room trying to explain their positions.
The article states that British Prime Minister Kir Starmer, French President Emmanuel Macron, German Chancellor Fridrix Mers, and other European leaders emphasized the importance of Ukraine's defense in their speeches and conveyed their thanks to Trump. Despite their aim to come to Washington to 'show Europe's strength,' this visit did not yield the expected results and, on the contrary, further exposed Europe's weakness.
The analysis notes that European heads of state played the role of 'beggars,' relying on the US's favor for Ukraine's future security. Despite their strong statements, the volume of arms and financial aid was both delayed and insufficient. Last year, while European Union countries spent 21.9 billion euros on Russian oil and gas, they allocated only 18.7 billion euros in aid to Ukraine.
The article's authors state that the decades-long policy of military disarmament and deindustrialization pursued by European states has stripped them of their ability to even wage a limited-scale war. For this reason, European leaders traveled to Washington to ask the US to continue bearing the burden of Europe's defense.
At the meeting, Trump declared that European countries would have to form the first line of defense, while the US would provide support. However, the article emphasizes that these statements do not imply a concrete military intervention commitment and indicate that Europe is still operating in the shadow of the US.
Consequently, this meeting held at the White House did not lead to discussions of real steps regarding Ukraine. Instead of reducing their dependence on the US, European leaders confirmed their weak and dependent position before Washington. This, instead of 'showing Europe's strength,' on the contrary, demonstrated its political impotence.