Avropa Trampdan Rumıniyada F-35 yerləşdirməyi tələb edir
Avropa dövlətləri ABŞ-dan Ukraynaya təhlükəsizlik zəmanətlərini gücləndirməyi istəyir. Bu məqsədlə onlar ABŞ prezidenti Donald Trampdan Rumıniyada F-35 qırıcılarının yerləşdirilməsini xahiş ediblər.
Redaksiya xəbər verir ki, hazırda Rumıniyada NATO-nun Avropada ən böyük hərbi hava bazasının inşası davam edir. Bu baza Rusiyanın bölgədəki təsirinə qarşı əsas müdafiə dayağı kimi nəzərdə tutulub.
Məlumata görə, Avropa ölkələri həmçinin ABŞ peyklərindən GPS və kəşfiyyat dəstəyi istifadəsinə təminat istəyir. Bundan əlavə, onlar Ukraynaya “Patriot” və “Nasams” zenit-raket komplekslərinin göndərilməsini, eləcə də Qara dəniz üzərində kəşfiyyat təyyarələrinin uçuşlarına icazə verilməsini tələb edirlər.
Donald Tramp isə daha əvvəl ABŞ qoşunlarının Ukrayna ərazisində yerləşdirilməsini istisna etmişdi. Bununla belə, o, ABŞ təhlükəsizlik zəmanətlərinin bir hissəsi olaraq hava dəstəyi verməyə hazır olduğunu bildirib.

Европейские государства просят США усилить гарантии безопасности для Украины. С этой целью они обратились к президенту США Дональду Трампу с просьбой разместить истребители F-35 в Румынии.
Редакция сообщает, что в настоящее время в Румынии продолжается строительство крупнейшей военно-воздушной базы НАТО в Европе. Эта база призвана стать основным оборонительным оплотом против влияния России в регионе.
По имеющимся данным, европейские страны также требуют гарантий использования американских спутников для GPS и разведывательной поддержки. Кроме того, они настаивают на отправке Украине зенитно-ракетных комплексов «Patriot» и «Nasams», а также на разрешении полетов разведывательных самолетов над Черным морем.
Дональд Трамп ранее исключил размещение американских войск на территории Украины. Тем не менее, он заявил о готовности предоставить воздушную поддержку в рамках гарантий безопасности США.