Avropa Parlamenti: "Terrorla mübarizəyə sadiqik"
Brüssel şəhərində keçirilən 25-26 mart tarixli plenar iclasın açılışında Avropa Parlamentinin sədri Roberta Metsola terror qurbanlarının xatirəsini yad etmək və radikalizm, nifrət və ekstremizmlə mübarizəyə sadiq qalmaq məqsədilə bir dəqiqəlik sükut elan edib. İclasda Avropa Parlamentinin üzvləri iştirak edib. Bu tədbir, həmçinin, Avropa İttifaqında və dünya miqyasında baş verən son terror aktları fonunda keçirilib.
Redaksiya xəbər verir ki, Roberta Metsola iclası açarkən, 14 fevral tarixində Fransada 23 yaşlı Quentin Deranque-ın şok doğuran qətlindən qısa bəhs edib. O, parlamentin Deranque-ın ailə üzvlərinin nümayəndələri ilə əlaqə saxladığını və onların ölümünün siyasi məqsədlər üçün istifadə olunmaması barədə ictimai müraciətlərini qeyd etdiyini bildirib. Sədr həmçinin qeyd edib ki, 25 mart Beynəlxalq Həmrəylik Günüdür və bu gün Belarus üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Metsola, həmçinin, İran, Fars körfəzi regionu və Hörmüz boğazındakı vəziyyətlə bağlı narahatlığını ifadə edib və İran rejiminin öz xalqına qarşı apardığı zülmü və Fars körfəzi dövlətlərindəki mülki şəxslərə qarşı davam edən qəddar hücumları qınayıb. O, regiondan Avropa vətəndaşlarının təxliyəsinə kömək edən üzv dövlətlərə və onların müttəfiqlərinə təşəkkür edib. Sədr əlavə edib ki, gərginliyin azaldılması, dialoq, beynəlxalq hüquqa hörmət, münaqişənin tezliklə başa çatması və İran xalqının azadlıq şəraitində öz taleyini seçmək hüququ uğrunda hər cür səyin davam etdiriləcəyi vurğulanıb.
Plenar iclasda həmçinin keçmiş Fransa baş naziri və Avropa Parlamentinin üzvü Lionel Jospin-in vəfatı ilə əlaqədar dərin kədər ifadə olunub. Roberta Metsola onun güclü Avropa ideyasına və sosial islahatlar sahəsindəki fəaliyyətinə hörmətlə yanaşıb və onun irsinin yaşayacağına əminliyini bildirib. Sədr, həmçinin, Avropa İttifaqında və digər yerlərdə baş verən son antisemit hücumları qınayaraq, yəhudi icmalarının Avropa cəmiyyətlərinin ayrılmaz hissəsi olduğunu və onların bu parlamentin dəstəyinə güvənə biləcəklərini vurğulayıb. İclasın sonunda Brüsseldə 2016-cı ildə baş vermiş və 32 nəfərin həlak olduğu, yüzlərlə insanın isə yaralandığı terror aktlarının 10-cu ildönümü qeyd olunub. Metsola, terrorun hər bir aktının "bizim həyat tərzimizə hücum" olduğunu qeyd edərək, Avropanın terror qarşısında insanlığın, ləyaqətin, dözümlülüyün və etirazın ifadəsi ilə qalib gəldiyini bir daha nümayiş etdirdiyini bildirib. İclasın gündəliyində dəyişikliklər elan olunub, o cümlədən, enerji təhlükəsizliyi, müstəqilliyi və təchizatı, həmçinin Avropa Şurasının martın 19-da keçirilən iclasının yekunları ilə bağlı müzakirələr aparılacaq. İranla bağlı iməcəlikli ölüm hökmü təhdidləri və son icraatlar, o cümlədən martın 18-i və 19-da baş vermiş hadisələr də müzakirəyə daxil edilib. Bu səbəbdən, iclasın işi axşam saat 23:00-dək uzadılacaq. Perşənbə günü isə ABŞ ilə ticarət sazişi üzrə birgə müzakirə keçiriləcək. Həmçinin, qanunvericilik prosesində olan iki hesabat, o cümlədən ABŞ-dan gətirilən müəyyən mallara görə gömrük rüsumlarının tənzimlənməsi və tarif kvotalarının açılması ilə bağlı məsələlər müzakirəyə çıxarılacaq. Qzegorz Braun və Nikos Pappas-ın toxunulmazlığının ləğvi ilə bağlı tələblər də səsverməyə çıxarılacaq. Polşa hakimiyyəti tərəfindən Qzegorz Braun-un toxunulmazlığının ləğvi üçün edilən müraciət Hüquq Məsələləri Komitəsinə göndərilib.

Европарламент: "Мы привержены борьбе с терроризмом"
На открытии пленарного заседания, проходившего 25-26 марта в Брюсселе, председатель Европейского парламента Роберта Мецола объявила минуту молчания в память жертв терроризма и в знак приверженности борьбе с радикализмом, ненавистью и экстремизмом. На заседании присутствовали члены Европейского парламента. Это мероприятие также проходило на фоне недавних террористических актов в Европейском Союзе и по всему миру.
Redaksiya сообщает, что Роберта Мецола, открывая заседание, кратко упомянула шокирующее убийство 23-летнего Квентина Деранка во Франции 14 февраля. Она отметила, что парламент связался с представителями семьи Деранка и отметил их публичные обращения о недопустимости использования его смерти в политических целях. Председатель также отметила, что 25 марта — Международный день солидарности, и этот день имеет особое значение для Беларуси. Мецола также выразила обеспокоенность ситуацией в Иране, регионе Персидского залива и Ормузском проливе, осудив репрессии иранского режима против собственного народа и продолжающиеся жестокие нападения на гражданских лиц в странах Персидского залива. Она поблагодарила государства-члены и их союзников за помощь в эвакуации европейских граждан из региона. Председатель добавила, что будет продолжена работа по снижению напряженности, диалогу, уважению международного права, скорейшему завершению конфликта и обеспечению права иранского народа на выбор своей судьбы в условиях свободы.
На пленарном заседании также было выражено глубокое сожаление в связи со смертью бывшего премьер-министра Франции и члена Европейского парламента Лионеля Жоспена. Роберта Мецола с уважением отозвалась о его приверженности идее сильной Европы и его деятельности в области социальных реформ, выразив уверенность в сохранении его наследия. Председатель также осудила недавние антисемитские нападения в Европейском Союзе и других местах, подчеркнув, что еврейские общины являются неотъемлемой частью европейских обществ и могут рассчитывать на поддержку этого парламента. В конце заседания была отмечена 10-я годовщина терактов в Брюсселе в 2016 году, в результате которых погибли 32 человека и сотни получили ранения. Мецола, отметив, что каждый акт терроризма является "нападением на наш образ жизни", вновь подчеркнула, что Европа побеждает перед лицом терроризма, демонстрируя человечность, достоинство, терпимость и протест. Были объявлены изменения в повестке дня заседания, в том числе обсуждение энергетической безопасности, независимости и поставок, а также итогов заседания Совета Европы, состоявшегося 19 марта. В повестку дня были включены угрозы смертной казни, связанные с Ираном, и недавние события, в том числе произошедшие 18 и 19 марта. В связи с этим работа заседания будет продлена до 23:00. В четверг состоится совместное обсуждение торгового соглашения с США. Также будут вынесены на обсуждение два законопроекта, находящиеся на стадии законодательного процесса, в том числе вопросы регулирования таможенных пошлин и открытия тарифных квот на определенные товары, ввозимые из США. На голосование будут вынесены запросы об отмене иммунитета Гжегожа Брауна и Никоса Паппаса. Запрос польских властей об отмене иммунитета Гжегожа Брауна был направлен в Комитет по правовым вопросам.