Avropa Parlamenti: Qadınların abort hüquqlarına dəstək verdi
Avropa Parlamentinin üzvləri çərşənbə günü Avropada qadınların abort xidmətlərinə çıxışını yaxşılaşdırmaq məqsədilə könüllü maliyyə həmrəyliyi mexanizmi vasitəsilə Avropa vətəndaşlarının təşəbbüsünü dəstəkləyiblər. Bu təşəbbüs, Avropa İttifaqı daxilində qadınların reproduktiv sağlamlığına dair mühüm bir addımdır və bu məsələdə Avropa Parlamentinin mövqeyini nümayiş etdirir.
Redaksiya Europarl-a istinadən məlumat verir ki, Avropa Parlamentinin deputatları tərəfindən dəstəklənən bu təşəbbüs, qadınların abort xidmətlərinə çıxışını yaxşılaşdırmaq üçün könüllü maliyyə həmrəyliyi mexanizminin tətbiqini nəzərdə tutur. Bu mexanizm, Avropa İttifaqı ölkələri arasında maliyyə dəstəyini təmin etməklə, qadınların reproduktiv sağlamlığına dair xidmətlərin əlçatanlığını artırmağı hədəfləyir. Qadın Hüquqları və Gender Bərabərliyi Komitəsi tərəfindən dəstəklənən bu təşəbbüs, Avropa İttifaqının qadınların sağlamlığına və hüquqlarına verdiyi önəmi bir daha vurğulayır.
Bu təşəbbüsün əsas məqsədi, Avropa İttifaqı daxilində abort xidmətlərinin keyfiyyətini və əlçatanlığını artırmaqdır. Könüllü maliyyə həmrəyliyi mexanizmi, üzv dövlətlər arasında maliyyə resurslarının bölüşdürülməsini təmin edəcək və bu da, xidmətlərin daha geniş əhatə dairəsində təklif olunmasına imkan yaradacaq. Bu, xüsusilə, reproduktiv sağlamlıq xidmətlərinə çıxışı məhdud olan bölgələrdə və ya ölkələrdə yaşayan qadınlar üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Avropa Parlamentinin bu təşəbbüsü dəstəkləməsi, Avropa İttifaqının qadınların sağlamlığı və hüquqları sahəsindəki siyasətinin mühüm bir hissəsidir. Bu addım, Avropa İttifaqının vətəndaşlarının sağlamlıq və rifahının yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş daha geniş səylərin bir hissəsidir.

Европарламент поддержал право женщин на аборт
Члены Европейского парламента в среду поддержали инициативу граждан ЕС по улучшению доступа женщин к услугам по прерыванию беременности посредством механизма добровольной финансовой солидарности. Эта инициатива является важным шагом в области репродуктивного здоровья женщин в Европейском союзе и демонстрирует позицию Европейского парламента по данному вопросу.
Редакция со ссылкой на Europarl сообщает, что инициатива, поддержанная депутатами Европейского парламента, предусматривает внедрение механизма добровольной финансовой солидарности для улучшения доступа женщин к услугам по прерыванию беременности. Этот механизм направлен на повышение доступности услуг в области репродуктивного здоровья женщин, обеспечивая финансовую поддержку между странами Европейского союза. Инициатива, поддержанная Комитетом по правам женщин и гендерному равенству, еще раз подчеркивает важность, которую Европейский союз придает здоровью и правам женщин.
Основная цель этой инициативы — повышение качества и доступности услуг по прерыванию беременности в Европейском союзе. Механизм добровольной финансовой солидарности обеспечит распределение финансовых ресурсов между государствами-членами, что позволит предлагать услуги в более широком диапазоне. Это имеет особое значение для женщин, проживающих в регионах или странах, где доступ к услугам в области репродуктивного здоровья ограничен. Поддержка этой инициативы Европейским парламентом является важной частью политики Европейского союза в области здоровья и прав женщин. Этот шаг является частью более широких усилий, направленных на улучшение здоровья и благосостояния граждан Европейского союза.