Avropa ölkələri Baltik dənizini Rusiya gəmiləri üçün bağlayır
Avropa ölkələri Baltik və Şimal dənizlərində təhlükəsizliyin artırılmasına çağırış ediblər. Bu təşəbbüs, dənizçilik sahəsində beynəlxalq hüquqa riayət olunmasını təmin etmək məqsədi daşıyır və gəmiçilik fəaliyyətinin daha şəffaf və tənzimlənmiş bir mühitdə həyata keçirilməsinə yönəlib. Bu addım, xüsusilə Rusiya tərəfindən həyata keçirilən "kölgə donanması" fəaliyyətlərinin qarşısını almaq və dənizdəki təhlükəsizliyi gücləndirmək məqsədi daşıyır.
Redaksiya məlumat verir ki, 14 Avropa ölkəsi Baltik dənizini Rusiya "kölgə donanması" gəmiləri üçün bağlamaq qərarına gəlib. Bu barədə Böyük Britaniya hökumətinin saytında dərc olunan dövlətlərin birgə məktubunda bildirilir. Məktubda, gəmilərin yalnız bir dövlətin bayrağı altında üzməli olduğu vurğulanır. Eyni zamanda, rahatlıq məqsədilə iki və ya daha çox ölkənin bayrağı altında üzən gəmilər vətəndaşlığı olmayan gəmi hesab edilə bilər. Bu tədbirlər, dənizdəki qanunsuz fəaliyyətlərin qarşısını almaq və beynəlxalq hüquqa riayət olunmasını təmin etmək məqsədi daşıyır.
Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski daha əvvəl Rusiya "kölgə donanması"nın fəaliyyətinə qarşı koordinasiyalı təzyiqlərin nəticələri barədə danışıb. Onun sözlərinə görə, donanmanın ən azı 20%-i dayandırılıb və Rusiya bu itkini yeni gəmilər cəlb etməklə kompensasiya etməyə çalışır. Bundan əlavə, Rusiya neft ixracına tətbiq olunan məhdudiyyətlər, illik hesabatda Rusiya gəlirlərini ən azı 30 milyard dollar azaltmalıdır. Bu tədbirlər, Rusiya iqtisadiyyatına təsir etməklə yanaşı, beynəlxalq sanksiyaların effektivliyini də nümayiş etdirir. Beləliklə, şübhəli qeydiyyat statusuna malik və ya müvafiq sənədləri olmayan tankerlər bundan sonra bayraqsız gəmilərə bərabər tutulacaq. Nəticədə, ölkələr onları həbs etmək üçün əsaslara malik olacaqlar.
Bu təşəbbüsə Belçika, Danimarka, Estoniya, Finlandiya, Fransa, Almaniya, Latviya, Litva, Niderland, Norveç, Polşa, İsveç, Böyük Britaniya və İslandiya qoşulub. Onlar Beynəlxalq Dənizçilik Birliyinə müvafiq bəyanatla müraciət ediblər. Bundan əlavə, gəmilər etibarlı sənədlərə və sertifikatlara malik olmalıdırlar. Bu tədbirlər, dənizdə təhlükəsizliyi artırmaq və beynəlxalq hüquqa riayət olunmasını təmin etmək məqsədi daşıyır.

Европейские страны призвали к повышению безопасности в Балтийском и Северном морях. Эта инициатива направлена на обеспечение соблюдения международного права в области мореплавания и на то, чтобы судоходная деятельность осуществлялась в более прозрачной и регулируемой среде. Этот шаг направлен, в частности, на пресечение деятельности «теневого флота», осуществляемой Россией, и на усиление безопасности на море.
Redaksiya сообщает, что 14 европейских стран приняли решение закрыть Балтийское море для российских судов «теневого флота». Об этом говорится в совместном письме государств, опубликованном на сайте правительства Великобритании. В письме подчеркивается, что суда должны плавать под флагом только одного государства. В то же время, для удобства, суда, плавающие под флагами двух или более стран, могут считаться судами без гражданства. Эти меры направлены на предотвращение незаконной деятельности на море и обеспечение соблюдения международного права.
Президент Украины Владимир Зеленский ранее говорил о результатах скоординированного давления на деятельность российского «теневого флота». По его словам, остановлено не менее 20% флота, и Россия пытается компенсировать эту потерю, привлекая новые суда. Кроме того, ограничения на экспорт российской нефти должны сократить доходы России как минимум на 30 миллиардов долларов в годовом исчислении. Эти меры, наряду с воздействием на российскую экономику, демонстрируют эффективность международных санкций. Таким образом, танкеры с подозрительным статусом регистрации или без соответствующих документов будут приравниваться к судам без флага. В результате страны будут иметь основания для их ареста.
К этой инициативе присоединились Бельгия, Дания, Эстония, Финляндия, Франция, Германия, Латвия, Литва, Нидерланды, Норвегия, Польша, Швеция, Великобритания и Исландия. Они обратились с соответствующим заявлением в Международную морскую организацию. Кроме того, суда должны иметь действительные документы и сертификаты. Эти меры направлены на повышение безопасности на море и обеспечение соблюдения международного права.