Avropa İttifaqı rəhbərliyi İrandakı hadisələrlə bağlı dərin narahatlığını ifadə edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen və Avropa Şurasının sədri Antonio Kosta nüvə təhlükəsizliyinin təmin edilməsinin və gərginliyi daha da artıracaq hərəkətlərin qarşısının alınmasının həyati əhəmiyyət kəsb etdiyini bildiriblər.
Qeyd olunub ki, Avropa İttifaqı İranın və İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun fəaliyyətinə cavab olaraq genişmiqyaslı sanksiyalar tətbiq edib və nüvə və ballistik proqramlarla bağlı məsələlərin danışıqlar yolu ilə həllinə dair diplomatik səylərini davam etdirir.
Rəhbərlik bütün tərəfləri maksimum dərəcədə təmkinli olmağa, mülki əhalini qorumağa və beynəlxalq hüquqa tam riayət etməyə çağırıb.

Европейский союз обеспокоен военными действиями против Ирана
Редакция сообщает, что председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен и председатель Европейского совета Антониу Кошта заявили о жизненной важности обеспечения ядерной безопасности и предотвращения действий, которые могут привести к дальнейшей эскалации напряженности.
Отмечается, что Европейский союз ввел масштабные санкции в ответ на действия Ирана и Корпуса стражей исламской революции и продолжает дипломатические усилия по решению вопросов, связанных с ядерной и баллистической программами, путем переговоров.
Руководство призвало все стороны проявлять максимальную сдержанность, защищать гражданское население и полностью соблюдать международное право.