“Autizmin Dünəni, Bu Günü və Sabahı” mövzusunda I Azərbaycan Beynəlxalq Forumu keçirilib
2 aprel – Dünya Autizm Maarifləndirmə Günü münasibətilə Yeni Klinikada “Autizmin Dünəni, Bu Günü və Sabahı” adlı I Azərbaycan Beynəlxalq Forumu keçirilib.
“Bayraqdar” İctimai Birliyi və “PediArt Child & Family Systems” LLC-nin təşkilatçılığı ilə baş tutan forumun əsas məqsədi autizm sahəsində maarifləndirmənin artırılması, elmi bilik və təcrübə mübadiləsinin gücləndirilməsi, həmçinin mütəxəssislər və valideynlər arasında effektiv əməkdaşlıq platformasının yaradılması olub.
Tədbirdə TƏBİB-in İcraçı direktorunun müşaviri, Yeni Klinikanın direktor müavini, Yeni Robotik Reabilitasiya Mərkəzinin rəhbəri Pərvin Əkbərov, Milli Məclisin deputatları Ceyhun Məmmədov və Məlahət İbrahimqızı, eləcə də yerli və beynəlxalq mütəxəssislər, qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Pərvin Əkbərov autizm sahəsində maarifləndirmə və erkən müdaxilə tədbirlərinin genişləndirilməsinin səhiyyə sisteminin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu vurğulayıb. O, səhiyyədə aparılan islahatlar və dövlətin dəstəyi sayəsində autizmli uşaqların diaqnostika və reabilitasiya xidmətlərinə çıxış imkanlarının əhəmiyyətli dərəcədə genişləndiyini, bu istiqamətdə müasir yanaşmaların tətbiqinin sürətləndirildiyini qeyd edib.
Millət vəkilləri Ceyhun Məmmədov və Məlahət İbrahimqızı autizm spektr pozuntuları ilə bağlı cəmiyyətin məlumatlandırılmasının, eləcə də bu sahədə hüquqi və sosial dəstək mexanizmlərinin gücləndirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıblar. Onlar autizmli uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyasının yalnız tibbi deyil, eyni zamanda sosial məsələ olduğunu qeyd edərək, bu istiqamətdə dövlət və ictimaiyyətin birgə fəaliyyətinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Forum çərçivəsində Türkiyədən dəvət olunmuş uşaq və yeniyetmə psixiatrı Adil Zorlu, uşaq inkişafı üzrə ekspert Can Erdoğan, eləcə də yerli mütəxəssislər – həkim-nutrisioloq İlahə Canıyeva, uşaq inkişafı mütəxəssisi Ülviyyə Mirzəyeva, ergoterapist Tami Lenart və Yeni Klinikanın uşaq və yeniyetmə psixoloqu Aytac Quliyeva çıxış edərək autizmin diaqnostikası, erkən müdaxilə metodları həmçinin müasir yanaşmalarından bəhs ediblər.
Çıxışlarda autizm spektr pozuntularının erkən aşkarlanmasının əhəmiyyəti, multidisiplinar yanaşmanın rolu və fərdi terapiya planlarının hazırlanmasının vacibliyi xüsusi vurğulanıb. Eyni zamanda, valideynlərin maarifləndirilməsi və cəmiyyətin bu sahədə daha həssas yanaşmasının formalaşdırılmasının önəmi qeyd olunub.
Üç paneldən ibarət olan forumda həmçinin Türkiyə və Azərbaycandan olan autizmli uşaqların valideynləri çıxış edərək şəxsi təcrübələrini bölüşüb, gündəlik qarşılaşdıqları çətinliklər və əldə etdikləri nəticələr haqqında məlumat veriblər.
Eyni zamanda Almaniyada fəaliyyət göstərən “El El” dərnəyinin nümayəndəsi onlayn formatda tədbirə qoşularaq öz həyat hekayəsini, övladı ilə bağlı təcrübəsini və qarşılaşdığı çətinlikləri iştirakçılarla bölüşüb. Bu yanaşma forumun yalnız elmi deyil, həm də real həyat təcrübəsinə əsaslanan məzmununu daha da zənginləşdirib.
Forum çərçivəsində multidisiplinar yanaşmanı özündə birləşdirən “Pediart PEM və Pediart One” sistemləri haqqında da məlumat verilib. Qeyd olunub ki, bu modellər autizmə kompleks yanaşmanı təşviq etməklə uşaqların inkişafında fərdi və inteqrativ dəstəyin əhəmiyyətini ön plana çıxarır.
İştirakçılar arasında geniş fikir mübadiləsinin aparıldığı forumda autizm sahəsində beynəlxalq təcrübənin ölkəmizdə tətbiqi imkanları müzakirə edilib həmçinin gələcək əməkdaşlıq perspektivləri dəyərləndirilib.

Основной целью форума, организованного Общественным объединением «Bayraqdar» и «PediArt Child & Family Systems» LLC, было повышение осведомленности в области аутизма, укрепление обмена научными знаниями и опытом, а также создание эффективной платформы для сотрудничества между специалистами и родителями.
В мероприятии приняли участие советник исполнительного директора TƏBİB, заместитель директора Новой Клиники, руководитель Нового Центра роботизированной реабилитации Парвин Акбаров, депутаты Милли Меджлиса Джейхун Мамедов и Малахат Ибрагимгызы, а также местные и международные специалисты, представители неправительственных организаций.
Выступая с вступительной речью, Парвин Акбаров подчеркнул, что расширение мер по информированию и раннему вмешательству в области аутизма является одним из приоритетных направлений системы здравоохранения. Он отметил, что благодаря реформам в здравоохранении и государственной поддержке возможности доступа детей с аутизмом к диагностическим и реабилитационным услугам значительно расширились, а применение современных подходов в этом направлении ускорилось.
Депутаты Джейхун Мамедов и Малахат Ибрагимгызы обратили внимание на важность информирования общества о расстройствах аутистического спектра, а также на укрепление правовых и социальных механизмов поддержки в этой области. Они отметили, что интеграция детей с аутизмом в общество является не только медицинской, но и социальной проблемой, подчеркнув значимость совместной деятельности государства и общественности в этом направлении.
В рамках форума выступили приглашенные из Турции детский и подростковый психиатр Адиль Зорлу, эксперт по развитию детей Джан Эрдоган, а также местные специалисты – врач-нутрициолог Илаха Джаниева, специалист по развитию детей Ульвия Мирзоева, эрготерапевт Тами Ленарт и детский и подростковый психолог Новой Клиники Айтадж Гулиева, рассказав о диагностике аутизма, методах раннего вмешательства и современных подходах.
В выступлениях особо подчеркивалась важность раннего выявления расстройств аутистического спектра, роль мультидисциплинарного подхода и необходимость разработки индивидуальных планов терапии. Одновременно была отмечена важность просвещения родителей и формирования более чуткого отношения общества в этой области.
На форуме, состоящем из трех панелей, также выступили родители детей с аутизмом из Турции и Азербайджана, поделившись своим личным опытом, рассказав о трудностях, с которыми они сталкиваются ежедневно, и достигнутых результатах.
В то же время представитель ассоциации «El El», действующей в Германии, присоединился к мероприятию в онлайн-формате, поделившись с участниками своей жизненной историей, опытом, связанным с ребенком, и трудностями, с которыми он столкнулся. Этот подход еще больше обогатил содержание форума, сделав его не только научным, но и основанным на реальном жизненном опыте.
В рамках форума также была предоставлена информация о системах «Pediart PEM и Pediart One», объединяющих мультидисциплинарный подход. Было отмечено, что эти модели, поощряя комплексный подход к аутизму, выдвигают на первый план важность индивидуальной и интегративной поддержки в развитии детей.
На форуме, где состоялся широкий обмен мнениями между участниками, были обсуждены возможности применения международного опыта в области аутизма в нашей стране, а также оценены перспективы будущего сотрудничества.