2025-ci il sentyabrın 1-də ATƏT Nazirlər Şurası tərəfindən ATƏT-in Minsk Prosesi və əlaqəli strukturlarının bağlanmasına dair qərar qəbul olunub.
Bu barədə Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyindən (XİN) məlumat verilib.
Bildirilib ki, qərara əsasən, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Ermənistan Respublikasının Baş nazirinin ABŞ Prezidentinin dəvəti və iştirakı ilə 8 avqust 2025-ci il tarixində Vaşinqton şəhərində baş tutmuş görüşü çərçivəsində Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin ATƏT-in Fəaliyyətdə olan Sədrinə ünvanlanmış birgə müraciət məktubuna uyğun olaraq, ATƏT-in Minsk Prosesinin, ATƏT-in Fəaliyyətdə olan Sədrinin ATƏT-in Minsk Konfransının məşğul olduğu münaqişə üzrə Şəxsi Nümayəndəsinin və Yüksək Səviyyəli Planlaşdırma Qrupunun fəaliyyətinə 1 sentyabr tarixindən etibarən xitam verilib.
Sözügedən strukturların bağlanmasından irəli gələn təşkilati və texniki məsələlərin 1 dekabr 2025-ci il tarixindən gec olmayaraq yekunlaşdırılması ATƏT Katibliyinə tapşırılıb.
Qərarda həmçinin keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı ATƏT çərçivəsində vaxtilə qəbul edilmiş bütün qərarlar qüvvədən düşmüş və etibarsız elan edilib.
Beləliklə, vaxtilə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin nizama salınması məqsədilə təsis edilmiş sözügedən institutların münaqişənin həlli nəticəsində yaranmış yeni şəraitdə lüzumsuz olması bütün ATƏT iştirakçı dövlətləri tərəfindən qəbul edilərək, həmin institutların bağlanması rəsmiləşdirilib.
Sözügedən qərarın qəbulu, Azərbaycan Respublikasının vaxtilə işğal edilmiş əraziləri üzərində suveren nəzarətini və ərazi bütövlüyünü bərpa etməsi və bununla da Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə son qoyulması ilə bağlı reallığın və Azərbaycan tərəfindən irəli sürülmüş sülh gündəliyinin beynəlxalq müstəvidə qəbul edilməsinin göstəricisi olmaqla yanaşı, 8 avqust 2025-ci il tarixli Vaşinqton görüşündə Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesi ilə əlaqədar əldə edilmiş razılıqların praktiki icrası istiqamətində mühüm addımdır.
Azərbaycan Respublikası bundan sonra da regionda sülhün və sabitliyin gücləndirilməsi istiqamətində beynəlxalq hüquqa əsaslanan prinsipial və ardıcıl mövqeyini davam etdirəcək.

1 сентября 2025 года Советом министров ОБСЕ было принято решение о закрытии Минского процесса ОБСЕ и связанных с ним структур.
Об этом сообщили в Министерстве иностранных дел (МИД) Азербайджана.
Сообщается, что согласно решению, в соответствии с совместным обращением министров иностранных дел Азербайджана и Армении, адресованным Действующему председателю ОБСЕ, в рамках встречи Президента Азербайджанской Республики и Премьер-министра Республики Армения, состоявшейся 8 августа 2025 года в Вашингтоне по приглашению и при участии Президента США, деятельность Минского процесса ОБСЕ, Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ по конфликту, которым занималась Минская конференция ОБСЕ, и Группы высокого уровня по планированию прекращена с 1 сентября.
Завершение организационных и технических вопросов, вытекающих из закрытия указанных структур, не позднее 1 декабря 2025 года поручено Секретариату ОБСЕ.
В решении также все ранее принятые в рамках ОБСЕ решения, касающиеся бывшего армяно-азербайджанского конфликта, объявлены утратившими силу и недействительными.
Таким образом, все государства-участники ОБСЕ признали ненужность указанных институтов, созданных в свое время для урегулирования армяно-азербайджанского конфликта, в новых условиях, возникших в результате разрешения конфликта, и их закрытие было официально оформлено.
Принятие данного решения, помимо того, что является показателем признания на международном уровне реальности восстановления Азербайджанской Республикой суверенного контроля и территориальной целостности над ранее оккупированными территориями и, таким образом, прекращения армяно-азербайджанского конфликта, а также продвигаемой Азербайджаном мирной повестки, является важным шагом в направлении практической реализации договоренностей, достигнутых между Азербайджаном и Арменией по процессу нормализации на Вашингтонской встрече 8 августа 2025 года.
Азербайджанская Республика и впредь будет продолжать свою принципиальную и последовательную позицию, основанную на международном праве, в направлении укрепления мира и стабильности в регионе.