Astanada prezidentlərin təkbətək görüşü oldu
Oktyabrın 21-də Astanada Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev ilə təkbətək görüşü olub.
Prezident İlham Əliyevi salamlayan Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev dedi:
-Hörmətli İlham Heydər oğlu, Sizi Qazaxıstan Respublikasında rəsmi dövlət səfərində qəbul etmək mənim üçün böyük şərəf və məmnunluqdur. Bu, ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlığın, müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyətinin bundan sonra da möhkəmlənməsi nöqteyi-nəzərindən çox mühüm hadisədir. Mübaliğəsiz əminliklə demək olar ki, Qazaxıstan və Azərbaycan təkcə dost dövlətlər deyil, həm də qardaş xalqlar və millətlərdir. Ona görə də Sizin ölkənizlə çoxşaxəli əməkdaşlığın inkişafı bizim üçün böyük prioritetdir. Üstəlik, Azərbaycan Sizin güclü liderliyinizlə öz mövqelərini xeyli möhkəmləndirib, beynəlxalq arenada nüfuzunu artırıb və dünyanın sizə aid hissəsində regional güc kimi çox mühüm rol oynayır. İqtisadi-ticari əməkdaşlığın, hətta siyasi tərəfdaşlığın inkişaf etdirilməsi də bizim üçün təxirəsalınmaz və çox mühüm vəzifədir.
Sizi ölkəmizdə salamlayıram.
Prezident İlham Əliyev dedi:
- Hörmətli Kasım-Jomart Kemeleviç, sağ olun.
Əvvəlcə qardaş Qazaxıstana dövlət səfərinə dəvətinizə, həmçinin qonaqpərvərliyə görə təşəkkürümü bildirmək istərdim. Azərbaycanın ünvanına söylədiyiniz xoş sözlərə görə sağ olun. Biz qardaş Qazaxıstan xalqına münasibətdə də eyni hissləri bölüşürük.
Həmçinin qardaş ölkənin Sizin rəhbərliyinizlə həm sosial-iqtisadi inkişafda, həm də beynəlxalq mövqelərin möhkəmləndirilməsində uğurlarına sevinirik. Bu gün Qazaxıstan yüksək inkişaf səviyyəsi nümayiş etdirir. Ölkədə ictimai-siyasi sabitlik təmin olunur, iqtisadiyyat güclənir. Biz Sizin həyata keçirdiyiniz islahatları maraqla müşahidə edirik və ölkənin modernləşdirilməsinə, onun potensialının möhkəmləndirilməsinə yönəlmiş kursunuzu tam dəstəkləyirik.
İkitərəfli münasibətlərimizə gəldikdə, Siz onların strateji, müttəfiqlik xarakterini qeyd etdiniz. Biz bütün istiqamətlər üzrə qarşılıqlı fəaliyyətin möhkəmləndirilməsini hədəfləyirik.
Bu gün bizim danışıqlarımız çərçivəsində Ali Dövlətlərarası Şuranın iclası da nəzərdə tutulub. Biz gündəlikdəki geniş məsələləri bir daha nəzərdən keçirəcək və təbii ki, tərəfdaşlığımızın möhkəmləndirilməsi üçün yeni addımları müəyyən edəcəyik.

В Астане состоялась личная встреча президентов
21 октября в Астане состоялась личная встреча Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
Приветствуя Президента Ильхама Алиева, Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев сказал:
-Уважаемый Ильхам Гейдарович, для меня большая честь и удовольствие принимать Вас в Республике Казахстан с официальным государственным визитом. Это очень важное событие с точки зрения дальнейшего укрепления стратегического партнерства, союзнического взаимодействия между нашими странами. Можно с уверенностью без преувеличения сказать, что Казахстан и Азербайджан – это не только дружественные государства, но и братские народы и нации. Поэтому развитие многопланового сотрудничества с Вашей страной является для нас большим приоритетом. Более того, Азербайджан под Вашим сильным лидерством значительно укрепил свои позиции, повысил авторитет на международной арене и играет очень важную роль как региональная держава в своей части мира. Развитие торгово-экономического сотрудничества, да и политического партнерства также является для нас неотложной и очень важной задачей.
Приветствую Вас в нашей стране.
Президент Ильхам Алиев сказал:
-Уважаемый Касым-Жомарт Кемелевич, спасибо.
Прежде всего, хотел бы выразить благодарность за Ваше приглашение посетить братский Казахстан с государственным визитом, а также за гостеприимство. Спасибо за добрые слова, сказанные в адрес Азербайджана. Мы испытываем те же чувства по отношению к братскому народу Казахстана.
Мы также рады успехам братской страны под Вашим руководством как в социально-экономическом развитии, так и в укреплении международных позиций. Сегодня Казахстан демонстрирует высокий уровень развития. В стране обеспечивается общественно-политическая стабильность, укрепляется экономика. Мы с интересом наблюдаем за осуществляемыми Вами реформами и полностью поддерживаем Ваш курс, направленный на модернизацию страны, укрепление ее потенциала.
Что касается наших двусторонних отношений, Вы отметили их стратегический, союзнический характер. Мы нацелены на укрепление взаимодействия по всем направлениям.
Сегодня в рамках наших переговоров также предусмотрено заседание Высшего Межгосударственного Совета. Мы еще раз рассмотрим широкий круг вопросов повестки дня и, конечно, определим новые шаги для укрепления нашего партнерства.