Astanada prezidentlərin təkbətək görüşü oldu
Oktyabrın 21-də Astanada Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev ilə təkbətək görüşü olub.
Prezident İlham Əliyevi salamlayan Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev dedi:
-Hörmətli İlham Heydər oğlu, Sizi Qazaxıstan Respublikasında rəsmi dövlət səfərində qəbul etmək mənim üçün böyük şərəf və məmnunluqdur. Bu, ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlığın, müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyətinin bundan sonra da möhkəmlənməsi nöqteyi-nəzərindən çox mühüm hadisədir. Mübaliğəsiz əminliklə demək olar ki, Qazaxıstan və Azərbaycan təkcə dost dövlətlər deyil, həm də qardaş xalqlar və millətlərdir. Ona görə də Sizin ölkənizlə çoxşaxəli əməkdaşlığın inkişafı bizim üçün böyük prioritetdir. Üstəlik, Azərbaycan Sizin güclü liderliyinizlə öz mövqelərini xeyli möhkəmləndirib, beynəlxalq arenada nüfuzunu artırıb və dünyanın sizə aid hissəsində regional güc kimi çox mühüm rol oynayır. İqtisadi-ticari əməkdaşlığın, hətta siyasi tərəfdaşlığın inkişaf etdirilməsi də bizim üçün təxirəsalınmaz və çox mühüm vəzifədir.
Sizi ölkəmizdə salamlayıram.
Prezident İlham Əliyev dedi:
- Hörmətli Kasım-Jomart Kemeleviç, sağ olun.
Əvvəlcə qardaş Qazaxıstana dövlət səfərinə dəvətinizə, həmçinin qonaqpərvərliyə görə təşəkkürümü bildirmək istərdim. Azərbaycanın ünvanına söylədiyiniz xoş sözlərə görə sağ olun. Biz qardaş Qazaxıstan xalqına münasibətdə də eyni hissləri bölüşürük.
Həmçinin qardaş ölkənin Sizin rəhbərliyinizlə həm sosial-iqtisadi inkişafda, həm də beynəlxalq mövqelərin möhkəmləndirilməsində uğurlarına sevinirik. Bu gün Qazaxıstan yüksək inkişaf səviyyəsi nümayiş etdirir. Ölkədə ictimai-siyasi sabitlik təmin olunur, iqtisadiyyat güclənir. Biz Sizin həyata keçirdiyiniz islahatları maraqla müşahidə edirik və ölkənin modernləşdirilməsinə, onun potensialının möhkəmləndirilməsinə yönəlmiş kursunuzu tam dəstəkləyirik.
İkitərəfli münasibətlərimizə gəldikdə, Siz onların strateji, müttəfiqlik xarakterini qeyd etdiniz. Biz bütün istiqamətlər üzrə qarşılıqlı fəaliyyətin möhkəmləndirilməsini hədəfləyirik.
Bu gün bizim danışıqlarımız çərçivəsində Ali Dövlətlərarası Şuranın iclası da nəzərdə tutulub. Biz gündəlikdəki geniş məsələləri bir daha nəzərdən keçirəcək və təbii ki, tərəfdaşlığımızın möhkəmləndirilməsi üçün yeni addımları müəyyən edəcəyik.

On October 21, President Ilham Aliyev of the Republic of Azerbaijan held a one-on-one meeting with President Kassym-Jomart Tokayev of the Republic of Kazakhstan in Astana.
Greeting President Ilham Aliyev, President Kassym-Jomart Tokayev of Kazakhstan said:
-Dear Ilham Heydar oglu, it is a great honor and pleasure for me to host you on an official state visit to the Republic of Kazakhstan. This is a very important event from the perspective of further strengthening the strategic partnership and allied cooperation between our countries. It can be said with certainty, without exaggeration, that Kazakhstan and Azerbaijan are not only friendly states but also brotherly peoples and nations. Therefore, the development of multifaceted cooperation with your country is a high priority for us. Moreover, under your strong leadership, Azerbaijan has significantly strengthened its positions, increased its influence in the international arena, and plays a very important role as a regional power in its part of the world. The development of economic and trade cooperation, and even political partnership, is also an urgent and very important task for us.
I welcome you to our country.
President Ilham Aliyev said:
- Dear Kassym-Jomart Kemelevich, thank you.
First of all, I would like to express my gratitude for your invitation to pay a state visit to fraternal Kazakhstan, as well as for your hospitality. Thank you for the kind words you addressed to Azerbaijan. We share the same feelings towards the fraternal people of Kazakhstan.
We are also pleased with the successes of the fraternal country under your leadership, both in socio-economic development and in strengthening its international standing. Today, Kazakhstan demonstrates a high level of development. Public and political stability is ensured in the country, and the economy is strengthening. We observe with interest the reforms you are implementing and fully support your course aimed at modernizing the country and strengthening its potential.
Regarding our bilateral relations, you noted their strategic, allied nature. We aim to strengthen cooperation in all directions.
Today, within the framework of our talks, a meeting of the Supreme Interstate Council is also planned. We will once again review the broad issues on the agenda and, naturally, identify new steps to strengthen our partnership.