ASCO-nun yubiley markaları Dubayda beynəlxalq filateliya sərgisində nümayiş etdirilib
2026-cı il üzrə 21-ci Ümumdünya Poçt İttifaqının (ÜPİ) Təsnifat Müsabiqəsi çərçivəsində müxtəlif ölkələrə məxsus müasir poçt markalarının beynəlxalq nümayişinə start verilib. Müsabiqə formatı sərgi üzərində qurulub: ÜPİ-yə üzv ölkələrin son illərdə dövriyyəyə buraxdıqları poçt markaları beynəlxalq filateliya sərgilərində təqdim olunur, sərgiyə gələn ziyarətçilər isə bəyəndikləri ölkə stendinə QR kod vasitəsilə səs verirlər.
“Azərpoçt”-dan bildirilib ki, bu çərçivədə ilk nümayiş Dubay şəhərində keçirilən “DUBAI 2026” beynəlxalq filateliya sərgisində baş tutub.
Sərgidə ölkəmizi AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərpoçt” MMC tərəfindən dövriyyəyə buraxılmış müasir poçt markaları təmsil edib.
Azərbaycan stendində Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin 165 illiyi, Ucal Haqverdiyevin 65 illiyi, Mirzə Qədim İrəvaninin 200 illiyinə həsr olunmuş markalar, eləcə də ölkənin tarixi və milli kimliyini əks etdirən digər buraxılışlar nümayiş olunub.
Sərgi çərçivəsində ÜPİ-yə üzv ölkələr və tərəfdaş qurumlar arasında işgüzar görüşlər də keçirilib. Görüşlərdə “Azərpoçt” MMC-nin Marka şöbəsinin müdiri, eyni zamanda Ümumdünya Filateliya İnkişaf Assosiasiyasının (WADP) sədri olan Sitarə Hüseynova iştirak edib. Görüşlər zamanı beynəlxalq filateliya əməkdaşlığının genişləndirilməsi, müasir poçt markalarının təşviqi və tərəfdaşlıq imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, 21-ci ÜPİ Təsnifat Müsabiqəsi çərçivəsində təqdim olunan poçt markaları 2026-cı il ərzində ABŞ, Çin, Böyük Britaniya və Monakoda keçiriləcək nüfuzlu beynəlxalq filateliya sərgilərində də nümayiş olunacaq.

Юбилейные марки ASCO представлены на международной филателистической выставке в Дубае
Стартовал международный показ современных почтовых марок различных стран в рамках 21-го конкурса классификации Всемирного почтового союза (ВПС) на 2026 год. Формат конкурса построен на выставке: почтовые марки, выпущенные странами-членами ВПС в последние годы, представляются на международных филателистических выставках, а посетители выставки голосуют за понравившийся стенд страны с помощью QR-кода.
В «Азерпочте» сообщили, что первый показ в рамках этого конкурса состоялся на международной филателистической выставке «DUBAI 2026», проходившей в городе Дубай.
На выставке нашу страну представляли современные почтовые марки, выпущенные ООО «Азерпочта», входящим в группу компаний AZCON Holding.
На азербайджанском стенде были представлены марки, посвященные 165-летию Каспийского морского пароходства, 65-летию Уджалхагвердиева, 200-летию Мирзы Гадима Иревани, а также другие выпуски, отражающие историю и национальную идентичность страны.
В рамках выставки также прошли деловые встречи между странами-членами ВПС и партнерскими организациями. Во встречах приняла участие заведующая отделом марок ООО «Азерпочта», одновременно являющаяся председателем Всемирной ассоциации развития филателии (WADP) Ситара Гусейнова. В ходе встреч состоялся обмен мнениями по вопросам расширения международного филателистического сотрудничества, продвижения современных почтовых марок и возможностей партнерства.
Следует отметить, что почтовые марки, представленные в рамках 21-го конкурса классификации ВПС, будут также демонстрироваться на престижных международных филателистических выставках, которые пройдут в США, Китае, Великобритании и Монако в течение 2026 года.