Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin nümayəndə heyəti “Türkiyə Texnologiya Komandası” – T3 Fondunun dəvəti ilə İstanbul şəhərində keçirilən “TEKNOFEST” aerokosmik və texnologiya festivalında iştirak edib.
Dövlət Agentliyinin Aparat rəhbəri Fuad Qarayev və “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin direktoru Vüsal Rüstəmov finala yüksələn və ölkəmizi təmsil edən komandalarla görüşüb, onların uğurlarını yüksək qiymətləndirib və iştirakçıları təbrik ediblər. 43 komandada təmsil olunan gənclərin bu sahədə əldə etdiyi nailiyyətlərin ölkəmizin texnoloji inkişafına mühüm töhfə olduğu diqqətə çatdırılıb.
Festivalda, həmçinin Dövlət Agentliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Bilim Bakı” və “Bilim Quba” mərkəzlərini özündə birləşdirən “Bilim Azərbaycan” layihəsi də stendlə təmsil olunub.
Xatırladaq ki, Dövlət Agentliyi ilə Türkiyə Texnologiya Komandası Fondu (T3) arasında imzalanmış Protokola əsasən yaradılan “Bilim Bakı” mərkəzi “TEKNOFEST”in Azərbaycandakı rəsmi koordinatorudur. Festivalda ölkəmizi təmsil edən universitet tələbələri, gənclər və şagirdlərdən ibarət komandalar hazırlıq mərhələlərini məhz bu mərkəzdə keçiriblər. Mərkəz onlara texniki və nəzəri biliklərin artırılmasında dəstək göstərərək, startapların beynəlxalq səviyyədə rəqabətə hazırlaşmasına töhfə verib.
2018-ci ildən etibarən keçirilən “TEKNOFEST” innovasiya, startap və texnologiya sahəsində dünyanın ən nüfuzlu tədbirlərindən biri kimi tanınır. Festivalın əsas məqsədlərindən biri gənclərin texnologiya və elm sahələrinə marağının artırılması, həmçinin onların inkişafına şərait yaradılmasıdır.

ASAN xidmət delegation at "TEKNOFEST"
A delegation from the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan participated in the "TEKNOFEST" aerospace and technology festival held in Istanbul at the invitation of the "Turkish Technology Team" – T3 Foundation.
Fuad Garayev, Head of the Apparatus of the State Agency, and Vusal Rustamov, Director of the "Innovations Center," met with the teams that reached the finals and represented our country, highly praised their achievements, and congratulated the participants. It was noted that the achievements of the youth represented in 43 teams in this field are a significant contribution to the technological development of our country.
At the festival, the "Bilim Azerbaijan" project, which unites the "Bilim Baku" and "Bilim Guba" centers operating under the State Agency, was also represented with a stand.
It should be recalled that the "Bilim Baku" center, established based on the Protocol signed between the State Agency and the Turkish Technology Team Foundation (T3), is the official coordinator of "TEKNOFEST" in Azerbaijan. Teams consisting of university students, youth, and schoolchildren representing our country in the festival conducted their preparation stages precisely at this center. The center supported them in increasing their technical and theoretical knowledge, contributing to the preparation of startups for international competition.
Since 2018, "TEKNOFEST" has been recognized as one of the world's most prestigious events in the field of innovation, startups, and technology. One of the main goals of the festival is to increase young people's interest in technology and science, as well as to create conditions for their development.