"ASAN xidmət" süni intellekt təlimlərini icbari təlimlər siyahısına əlavə edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən əməkdaşların rəqəmsal bacarıqlarının inkişafı istiqamətində süni intellekt üzrə icbari təlimlərə start verilib.
ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzi tərəfindən təşkil olunan təlimlər bu günədək Bakı, Şuşa, Salyan şəhərlərində həyata keçirilib və mərhələli şəkildə digər regionlarda da davam etdirilir.
Əsas məqsəd əməkdaşların süni intellekt alətlərindən gündəlik və işgüzar fəaliyyətlərində səmərəli istifadəsini təmin etmək, iş proseslərini optimallaşdırmaq, qərarvermə sürətini və keyfiyyətini artırmaq, eləcə də rəqəmsal transformasiya proseslərinə uyğun bacarıqlar formalaşdırmaqdır.
Proqram çərçivəsində Agentliyin strukturunda fəaliyyət göstərən 5500-dək əməkdaşın mərhələli şəkildə bu təlimlərə cəlb olunması nəzərdə tutulur. Təlimlərdə iştirak edən əməkdaşlar süni intellekt alətlərinin praktiki tətbiqi, məlumatların effektiv idarə olunması, kontent yaradılması və iş proseslərinin avtomatlaşdırılması istiqamətində bilik və bacarıqlar əldə edirlər.
Bu təşəbbüs Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2025-ci il 19 mart tarixində imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında Süni İntellektin İnkişafına dair 2025–2028-ci illər üçün Strategiya” sənədində müəyyən edilmiş prioritetlərin davamı kimi həyata keçirilir.
"ASAN xidmət" innovativ inkişafı dəstəkləyən yanaşması çərçivəsində insan kapitalının inkişafını əsas prioritetlərdən biri kimi müəyyən edib. Əməkdaşların müasir çağırışlara uyğun yeni bilik və bacarıqlarla təmin edilməsi ilə dövlət xidmətlərinin keyfiyyətinin artırılmasına və vətəndaş məmnuniyyətinin davamlı yüksəldilməsinə töhfə verilir.

"ASAN xidmət" has added artificial intelligence trainings to the list of mandatory trainings
The State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan has launched mandatory artificial intelligence trainings aimed at developing the digital skills of its employees.
The trainings, organized by the ASAN Innovative Development Center, have been conducted in Baku, Shusha, and Salyan to date, and are being gradually continued in other regions.
The main goal is to ensure employees' effective use of artificial intelligence tools in their daily and business activities, optimize work processes, increase the speed and quality of decision-making, and develop skills aligned with digital transformation processes.
Within the framework of the program, up to 5500 employees operating within the Agency's structure are planned to be gradually involved in these trainings. Employees participating in the trainings acquire knowledge and skills in the practical application of artificial intelligence tools, effective data management, content creation, and automation of work processes.
This initiative is being implemented as a continuation of the priorities defined in the "Strategy for the Development of Artificial Intelligence in the Republic of Azerbaijan for 2025–2028" document, signed by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, on March 19, 2025.
"ASAN xidmət" has identified human capital development as one of its main priorities within its approach that supports innovative development. By providing employees with new knowledge and skills aligned with modern challenges, it contributes to enhancing the quality of public services and continuously increasing citizen satisfaction.