"ASAN xidmət" süni intellekt təlimlərini icbari təlimlər siyahısına əlavə edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən əməkdaşların rəqəmsal bacarıqlarının inkişafı istiqamətində süni intellekt üzrə icbari təlimlərə start verilib.
ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzi tərəfindən təşkil olunan təlimlər bu günədək Bakı, Şuşa, Salyan şəhərlərində həyata keçirilib və mərhələli şəkildə digər regionlarda da davam etdirilir.
Əsas məqsəd əməkdaşların süni intellekt alətlərindən gündəlik və işgüzar fəaliyyətlərində səmərəli istifadəsini təmin etmək, iş proseslərini optimallaşdırmaq, qərarvermə sürətini və keyfiyyətini artırmaq, eləcə də rəqəmsal transformasiya proseslərinə uyğun bacarıqlar formalaşdırmaqdır.
Proqram çərçivəsində Agentliyin strukturunda fəaliyyət göstərən 5500-dək əməkdaşın mərhələli şəkildə bu təlimlərə cəlb olunması nəzərdə tutulur. Təlimlərdə iştirak edən əməkdaşlar süni intellekt alətlərinin praktiki tətbiqi, məlumatların effektiv idarə olunması, kontent yaradılması və iş proseslərinin avtomatlaşdırılması istiqamətində bilik və bacarıqlar əldə edirlər.
Bu təşəbbüs Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2025-ci il 19 mart tarixində imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında Süni İntellektin İnkişafına dair 2025–2028-ci illər üçün Strategiya” sənədində müəyyən edilmiş prioritetlərin davamı kimi həyata keçirilir.
"ASAN xidmət" innovativ inkişafı dəstəkləyən yanaşması çərçivəsində insan kapitalının inkişafını əsas prioritetlərdən biri kimi müəyyən edib. Əməkdaşların müasir çağırışlara uyğun yeni bilik və bacarıqlarla təmin edilməsi ilə dövlət xidmətlərinin keyfiyyətinin artırılmasına və vətəndaş məmnuniyyətinin davamlı yüksəldilməsinə töhfə verilir.

Государственное агентство по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики начало обязательные тренинги по искусственному интеллекту, направленные на развитие цифровых навыков сотрудников.
Тренинги, организованные Центром инновационного развития ASAN, на сегодняшний день проведены в городах Баку, Шуша, Сальян и поэтапно продолжаются в других регионах.
Основная цель — обеспечить эффективное использование сотрудниками инструментов искусственного интеллекта в их повседневной и деловой деятельности, оптимизировать рабочие процессы, повысить скорость и качество принятия решений, а также сформировать навыки, соответствующие процессам цифровой трансформации.
В рамках программы предусмотрено поэтапное привлечение к этим тренингам до 5500 сотрудников, работающих в структуре Агентства. Сотрудники, участвующие в тренингах, приобретают знания и навыки в области практического применения инструментов искусственного интеллекта, эффективного управления данными, создания контента и автоматизации рабочих процессов.
Эта инициатива реализуется как продолжение приоритетов, определенных в документе «Стратегия развития искусственного интеллекта в Азербайджанской Республике на 2025–2028 годы», подписанном Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым 19 марта 2025 года.
"ASAN xidmət" в рамках своего подхода, поддерживающего инновационное развитие, определил развитие человеческого капитала как один из основных приоритетов. Обеспечение сотрудников новыми знаниями и навыками, соответствующими современным вызовам, способствует повышению качества государственных услуг и постоянному росту удовлетворенности граждан.