“ASAN xidmət” qlobal məkanda nümunə kimi təqdim olunur
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev Dünya Hökumətləri Sammiti çərçivəsində “Bürokratik maneələrin aradan qaldırılması, real nəticələrin əldə edilməsi – sıfır bürokratiyaya aparan yol” adlı panel sessiyada çıxış edib. O, qeyd edib ki, ölkəmizdə dövlət xidmətləri islahatları Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə 2012-ci ildə yaradılmış “ASAN xidmət” üzərində qurulub və bu model bürokratiyanın azaldılması, şəffaflığın və vətəndaş məmnuniyyətinin təmin olunmasına xidmət edir. Həmçinin, “ASAN xidmət”in həm yerli, həm də beynəlxalq müstəvidə  etibarlı və tətbiq oluna bilən model kimi tanındığı və bu gün yüksək vətəndaş məmnunluğu ilə effektiv nəticələr təqdim etdiyi auditoriyanın diqqətinə çatdırılıb.
Sammitin növbəti günündə Dövlət Agentliyinin sədri “Süni intellekt dövründə insan resurslarının gələcəyinin formalaşdırılması” adlı dəyirmi masa müzakirəsində də çıxış edib. Vurğulanıb ki, süni intellektdən dövlət qulluqçularının səmərəliliyini artırmaq, qərarvermə proseslərini gücləndirmək və xidmət keyfiyyətini yüksəltmək üçün strateji alət kimi istifadə edilməlidir.  Dəyirmi masada 15-dən çox ölkənin yüksək səviyyəli rəsmiləri çıxış ediblər.
Dünya Hökumətləri Sammiti zamanı BMT-nin Baş katibinin iqtisadi və sosial məsələlər üzrə müavini ilə görüş keçirilib. Görüş 2024-cü ildə Dövlət Agentliyi ilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatı arasında imzalanmış Töhfə Sazişinin icrasının müzakirəsi və bu çərçivədə həyata keçirilməsi planlaşdırılan fəaliyyətlər məqsədilə gerçəkləşib. Bu çərçivədə BMT rəsmisi Dövlət Agentliyi ilə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edib və “ASAN xidmət”in dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində nümunəvi fəaliyyətini xüsusi vurğulayıb.
Dövlət Agentliyinin nümayəndə heyəti Sammit çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin müavini Samir Şərifovun çıxış etdiyi “Yeni İpək Yolu” Forumunda da iştirak edib.

"ASAN xidmət" Presented as a Model on the Global Stage
Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, delivered a speech at a panel session titled “Overcoming Bureaucratic Obstacles, Achieving Real Results – The Path to Zero Bureaucracy” within the framework of the World Governments Summit. He noted that public service reforms in our country are built upon the “ASAN xidmət” model, established in 2012 on the initiative of the President of Azerbaijan. This model serves to reduce bureaucracy, ensure transparency, and guarantee citizen satisfaction. It was also brought to the attention of the audience that “ASAN xidmət” is recognized as a reliable and applicable model both at the local and international levels, delivering effective results with high citizen satisfaction today.
On the second day of the Summit, the Chairman of the State Agency also spoke at a roundtable discussion titled “Shaping the Future of Human Resources in the Age of Artificial Intelligence.” It was emphasized that artificial intelligence should be used as a strategic tool to increase the efficiency of public servants, strengthen decision-making processes, and improve service quality. High-level officials from more than 15 countries spoke at the roundtable.
During the World Governments Summit, a meeting was held with the Under-Secretary-General for Economic and Social Affairs of the United Nations. The meeting was held to discuss the implementation of the Contribution Agreement signed between the State Agency and the United Nations in 2024 and the activities planned within this framework. In this context, the UN official expressed satisfaction with the cooperation with the State Agency and specifically highlighted the exemplary activity of “ASAN xidmət” in the field of providing public services.
The delegation of the State Agency also participated in the “New Silk Road” Forum, where the Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Samir Sharifov, delivered a speech, within the framework of the Summit.