"ASAN xidmət"in "ASAN AI Hub" platforması tərəfindən ilk çağırışlar üzrə qiymətləndirmə prosesi yekunlaşıb.
Çağırışlar çərçivəsində 17 innovativ həll təqdim olunub. İlkin qiymətləndirmə mərhələsinin nəticələrinə əsasən hər çağırış üzrə ən yüksək nəticə göstərən 2 iştirakçı növbəti mərhələyə vəsiqə qazanıb. Yekun mərhələdə isə hər çağırış üzrə qaliblər müəyyən ediliblər.
"Aqrar Ticarət Platforması üçün süni intellekt əsaslı ‘İndi al, sonra ödə’ (BNPL) risk qiymətləndirmə və məhsul uyğunlaşdırma sistemi" mövzusu üzrə çağırışın qalibləri Sənan Cəfərov və Xəyal Əhmədov, “YONCA: Süni intellekt əsaslı gündəlik təsərrüfat planlayıcısı – datasız işləyən prototip” çağırışı üzrə isə Zümrüd İsmayılova və Asiman İsmayılova seçiliblər.
Qalib komandalar 1000 AZN məbləğində mükafat ilə təltif olunublar.
İlk çağırışlar "Digital Umbrella" ilə əməkdaşlıq çərçivəsində elan edilib.
Xatırladaq ki, açıq innovasiya platforması olan "ASAN AI Hub"ın məqsədi Azərbaycanda süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən tədqiqatçıları, dövlət qurumlarını, özəl sektoru və fərdi istifadəçiləri vahid rəqəmsal mühitdə bir araya gətirməkdir. Platforma açıq innovasiya modelini təşviq edərək dövlət, biznes və akademiya arasında effektiv əməkdaşlığı gücləndirir.
Platforma üzərindən real texnoloji problemlər açıq şəkildə elan olunur. Tələbələr, akademiklər, sahibkarlar, eləcə də ictimai təşkilatlar həlləri ilə müraciət edərək mükafat fondu uğrunda rəqabət aparmaq imkanı əldə edirlər.

The evaluation process for the first calls by "ASAN xidmət"'s "ASAN AI Hub" platform has been completed.
Within the framework of the calls, 17 innovative solutions were submitted. Based on the results of the initial evaluation stage, the 2 participants with the highest scores for each call qualified for the next stage. In the final stage, the winners for each call were determined.
The winners of the call on the topic "AI-based 'Buy Now, Pay Later' (BNPL) risk assessment and product matching system for the Agrarian Trade Platform" are Sanan Jafarov and Khayal Ahmadov, while Zumrud Ismayilova and Asiman Ismayilova were selected for the call "YONCA: AI-based daily farm planner – a prototype working without data".
The winning teams were awarded a prize of 1000 AZN.
The first calls were announced in cooperation with "Digital Umbrella".
It should be recalled that the goal of "ASAN AI Hub", an open innovation platform, is to bring together researchers, government agencies, the private sector, and individual users operating in the field of artificial intelligence in Azerbaijan within a single digital environment. The platform promotes an open innovation model, strengthening effective cooperation between government, business, and academia.
Real technological problems are openly announced on the platform. Students, academics, entrepreneurs, as well as public organizations, get the opportunity to compete for the prize fund by submitting their solutions.