"ASAN xidmət"in "ASAN AI Hub" platforması tərəfindən ilk çağırışlar üzrə qiymətləndirmə prosesi yekunlaşıb.
Çağırışlar çərçivəsində 17 innovativ həll təqdim olunub. İlkin qiymətləndirmə mərhələsinin nəticələrinə əsasən hər çağırış üzrə ən yüksək nəticə göstərən 2 iştirakçı növbəti mərhələyə vəsiqə qazanıb. Yekun mərhələdə isə hər çağırış üzrə qaliblər müəyyən ediliblər.
"Aqrar Ticarət Platforması üçün süni intellekt əsaslı ‘İndi al, sonra ödə’ (BNPL) risk qiymətləndirmə və məhsul uyğunlaşdırma sistemi" mövzusu üzrə çağırışın qalibləri Sənan Cəfərov və Xəyal Əhmədov, “YONCA: Süni intellekt əsaslı gündəlik təsərrüfat planlayıcısı – datasız işləyən prototip” çağırışı üzrə isə Zümrüd İsmayılova və Asiman İsmayılova seçiliblər.
Qalib komandalar 1000 AZN məbləğində mükafat ilə təltif olunublar.
İlk çağırışlar "Digital Umbrella" ilə əməkdaşlıq çərçivəsində elan edilib.
Xatırladaq ki, açıq innovasiya platforması olan "ASAN AI Hub"ın məqsədi Azərbaycanda süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən tədqiqatçıları, dövlət qurumlarını, özəl sektoru və fərdi istifadəçiləri vahid rəqəmsal mühitdə bir araya gətirməkdir. Platforma açıq innovasiya modelini təşviq edərək dövlət, biznes və akademiya arasında effektiv əməkdaşlığı gücləndirir.
Platforma üzərindən real texnoloji problemlər açıq şəkildə elan olunur. Tələbələr, akademiklər, sahibkarlar, eləcə də ictimai təşkilatlar həlləri ilə müraciət edərək mükafat fondu uğrunda rəqabət aparmaq imkanı əldə edirlər.

Завершился процесс оценки по первым конкурсам, проведенным платформой "ASAN AI Hub" "ASAN xidmət".
В рамках конкурсов было представлено 17 инновационных решений. По результатам этапа предварительной оценки по 2 участника с наивысшими результатами по каждому конкурсу прошли в следующий этап. На заключительном этапе были определены победители по каждому конкурсу.
Победителями конкурса по теме "Система оценки рисков и подбора продуктов на основе искусственного интеллекта 'Купи сейчас, заплати позже' (BNPL) для Аграрной Торговой Платформы" стали Санан Джафаров и Хаял Ахмедов, а по конкурсу "YONCA: Ежедневный планировщик хозяйства на основе искусственного интеллекта – прототип, работающий без данных" были выбраны Зумруд Исмаилова и Асиман Исмаилова.
Команды-победители были награждены призом в размере 1000 AZN.
Первые конкурсы были объявлены в рамках сотрудничества с "Digital Umbrella".
Напомним, что целью открытой инновационной платформы "ASAN AI Hub" является объединение исследователей, государственных учреждений, частного сектора и индивидуальных пользователей, работающих в области искусственного интеллекта в Азербайджане, в единой цифровой среде. Платформа способствует эффективному сотрудничеству между государством, бизнесом и академией, продвигая модель открытых инноваций.
На платформе открыто объявляются реальные технологические проблемы. Студенты, академики, предприниматели, а также общественные организации получают возможность подавать свои решения и соревноваться за призовой фонд.