Son elmi araşdırmalar göstərir ki, qəhvə qadın orqanizminə spirtli içkilər və enerji içkilərindən daha güclü mənfi təsir göstərə bilər.
Redaksiya xəbər verir ki, mütəxəssislərin sözlərinə görə, qəhvə içildikdən sonra bədəndə kortizol səviyyəsi sürətlə yüksəlir və orqanizm güclü stress vəziyyətinə düşür. Şəkər və şirələr əlavə olunan qəhvələr insulin səviyyəsində kəskin dalğalanmalara səbəb olur.
Bundan başqa, süd qatılmış qəhvə bəzi qadınlarda dəridə səpgilərin və sızanaqların yaranmasına, iltihabın artmasına gətirib çıxara bilər. Bu proseslər dərinin yaşlanma sürətini dəfələrlə artırır.
Alimlər qadınlara qəhvə istehlakını məhdudlaşdırmağı və xüsusən şəkər, şirə və süd əlavə olunmuş variantlardan uzaq durmağı tövsiyə edirlər.

Исследование: Кофе наносит больше вреда женскому организму
Последние научные исследования показывают, что кофе может оказывать более сильное негативное воздействие на женский организм, чем алкогольные и энергетические напитки.
Редакция сообщает, что, по словам специалистов, после употребления кофе уровень кортизола в организме быстро повышается, и организм входит в состояние сильного стресса. Кофе с добавлением сахара и сиропов вызывает резкие колебания уровня инсулина.
Кроме того, кофе с молоком может привести к появлению высыпаний и прыщей на коже у некоторых женщин, а также к усилению воспаления. Эти процессы многократно увеличивают скорость старения кожи.
Ученые рекомендуют женщинам ограничить потребление кофе и особенно избегать вариантов с добавлением сахара, сиропа и молока.