Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyəti (AQC) Elmi-Metodoloji Şurasının növbəti iclası keçirilib. “Zoom” platforması üzərindən onlayn formatda baş tutan iclasda qiymətləndirmə sektorunun elmi-nəzəri bazasının gücləndirilməsi və kadr hazırlığı məsələləri əsas müzakirə mövzusu olub.
İclası giriş sözü ilə açan AQC İdarə Heyətinin sədri, Türk Dövlətləri Qiymətləndiricilər Birlikləri Şurasının (CAATS) prezidenti Vüqar Oruc Cəmiyyətin qarşısında duran prioritet vəzifələrdən danışıb. Sədr bildirib ki, peşəkar fəaliyyətin elmi əsaslarla tənzimlənməsi məqsədilə təsis edilən “Qiymətləndirmə və İqtisadiyyat” jurnalının çap olunması sektor üçün tarixi əhəmiyyət kəsb edir. Jurnalın ilk sayının hazırlıq prosesi, redaksiya heyətinin tərkibi və əhatə edəcəyi mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb. V.Oruc vurğulayıb ki, bu nəşr həm yerli mütəxəssislər üçün metodoloji mənbə, həm də beynəlxalq təcrübənin ölkəmizə transferi üçün platforma rolunu oynayacaq.
Gündəliyin digər mühüm bəndi Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) AQC-yə rəsmi müraciətinin müzakirəsi olub. DİM tərəfindən qiymətləndiricilərin sertifikatlaşdırılması üzrə imtahan proqramlarının təkmilləşdirilməsi üçün AQC-nin rəy və təklifləri istənilib.
Elmi-Metodoloji Şuranın sədri, AQC sədrinin müavini, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin dosenti, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru İbrahim Quliyev mövzu ilə bağlı çıxış edərək imtahan proqramlarında metodoloji dəqiqliyin vacibliyini qeyd edib. Şura tərəfindən imtahan sualları və proqram çərçivəsi dərindən təhlil edilərək, müasir beynəlxalq standartlara və yerli qanunvericiliyin tələblərinə uyğun düzəlişlərin hazırlanması ilə bağlı şura üzvlərinə müvafiq tapşırıqlar verilib.
İclasda çıxış edən iqtisad elmləri namizədi, Azərbaycan Respublikasının əməkdar müəllimi, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Beynəlxalq magistratura və doktorantura mərkəzinin iqtisadiyyat və idarəetmə kafedrasının dosenti Asiman Quliyev, Elm və Təhsil Nazirliyi İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, iqtisad elmləri doktoru, professor Rəsmiyyə Sabir, Bakı Avrasiya Universitetinin kafedra müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vüsalə Nağıyeva, Bakı Avrasiya Universitetinin dosenti, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Pərvin Verdiyeva, AQC sədrinin müşaviri, Beynəlxaq idarəetmə sistemləri üzrə mütəxəssis Asif İbrahimov çıxış edərək jurnalın strukturu və imtahan proqramına dair təkliflər irəli sürüblər.
Yekunda bildirilib ki, hər iki istiqamət üzrə işçi qruplar yaradılacaq və qısa müddət ərzində yekun rəylər həm redaksiya heyətinə, həm də Dövlət İmtahan Mərkəzinə təqdim olunacaq.

Состоялось очередное заседание Научно-методологического совета Азербайджанского общества оценщиков (AQC). На заседании, прошедшем в онлайн-формате на платформе «Zoom», основными темами обсуждения стали укрепление научно-теоретической базы сектора оценки и вопросы подготовки кадров.
Открывая заседание вступительным словом, председатель Правления AQC, президент Совета ассоциаций оценщиков тюркских государств (CAATS) Вугар Орудж рассказал о приоритетных задачах, стоящих перед Обществом. Председатель отметил, что издание журнала «Оценка и Экономика», учрежденного с целью регулирования профессиональной деятельности на научной основе, имеет историческое значение для сектора. Состоялся широкий обмен мнениями о процессе подготовки первого номера журнала, составе редакционной коллегии и темах, которые он будет охватывать. В. Орудж подчеркнул, что это издание будет служить как методологическим источником для местных специалистов, так и платформой для передачи международного опыта в нашу страну.
Другим важным пунктом повестки дня стало обсуждение официального обращения Государственного экзаменационного центра (DİM) в AQC. DİM запросил мнения и предложения AQC по совершенствованию экзаменационных программ для сертификации оценщиков.
Председатель Научно-методологического совета, заместитель председателя AQC, доцент Азербайджанского государственного экономического университета, доктор философии по экономике Ибрагим Гулиев выступил по данной теме, отметив важность методологической точности в экзаменационных программах. Советом были глубоко проанализированы экзаменационные вопросы и рамки программы, и членам совета были даны соответствующие поручения по подготовке поправок в соответствии с современными международными стандартами и требованиями местного законодательства.
На заседании выступили кандидат экономических наук, заслуженный учитель Азербайджанской Республики, доцент кафедры экономики и управления Международного центра магистратуры и докторантуры Азербайджанского государственного экономического университета Асиман Гулиев, заведующая отделом Института экономики Министерства науки и образования, доктор экономических наук, профессор Расмия Сабир, заведующая кафедрой Бакинского Евразийского университета, доктор философии по экономике, доцент Вусаля Нагиева, доцент Бакинского Евразийского университета, доктор философии по экономике Парвин Вердиева, советник председателя AQC, специалист по международным системам управления Асиф Ибрагимов, которые выдвинули предложения по структуре журнала и экзаменационной программе.
В заключение было отмечено, что по обоим направлениям будут созданы рабочие группы, и окончательные заключения будут представлены как редакционной коллегии, так и Государственному экзаменационному центру в короткие сроки.