Apple şirkəti İngiltərədə tətbiq və abunəlik ödənişlərini əsassız yüksək saxladığı iddiası üzrə açılmış kollektiv məhkəmə işini uduzub. Qərar nəticəsində şirkət təxminən 36 milyon istifadəçiyə qarşı 1 milyard 500 milyon funt sterlinq həcmində məsuliyyətlə üzləşib və bu iş ölkədə texnologiya nəhənglərinə qarşı ilk böyük miqyaslı istehlakçı qələbəsi kimi qeydə alınıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Birləşmiş Krallığın Rəqabət Temyiz Məhkəməsi 23 oktyabr 2025 tarixli geniş əsaslandırılmış qərarı ilə Apple-ın App Store üzərində bazar hökmranlığından sui-istifadə etdiyini təsdiqləyib. Məhkəmə tətbiqdaxili alışlardan tutulmuş 30% komissiyanı həddindən artıq və ədalətsiz hesab edərək, rəqabətli bazarda bu göstəricinin daha aşağı səviyyələrdə olmalı olduğunu vurğulayıb.
İddia London Universitetinin King’s College akademiki doktor Rachael Kent tərəfindən açılıb və oktyabr 2015-ci ilin noyabr 2024-cü ilin arasında iPhone və ya iPad vasitəsilə Böyük Britaniya App Store mağazasında ödəniş etmiş istifadəçiləri əhatə edir. Şərtlərə cavab verən şəxslərin hər birinin təxminən 27 ilə 75 funt sterlinq arasında kompensasiya alacağı gözlənilir.
Apple qərarla razılaşmadığını bildirib və apellyasiya prosesinə başladığını açıqlayıb. Şirkət App Store-un təhlükəsiz ekosistem təqdim etdiyini müdafiə edir və şikayət mərhələsinin ödənişlərin vaxt cədvəlini gecikdirə biləcəyini qeyd edir.

Apple Loses Class-Action Lawsuit Over App Store in the UK
Apple has lost a class-action lawsuit in the UK over allegations of unfairly high charges for app and subscription payments. As a result of the ruling, the company faces a liability of approximately 1.5 billion pounds sterling against about 36 million users, and this case is being recorded as the first large-scale consumer victory against technology giants in the country.
The editorial reports that the UK's Competition Appeal Tribunal, in its extensively reasoned decision dated October 23, 2025, confirmed that Apple abused its market dominance over the App Store. The court deemed the 30% commission charged on in-app purchases excessive and unfair, emphasizing that this rate should be lower in a competitive market.
The lawsuit was filed by Dr. Rachael Kent, an academic from King's College London, and covers users who made payments on the UK App Store via iPhone or iPad between November 2015 and November 2024. Each individual meeting the criteria is expected to receive compensation ranging from approximately £27 to £75.
Apple has stated that it disagrees with the decision and has initiated an appeal process. The company defends the App Store as providing a secure ecosystem and notes that the complaint phase could delay the payment schedule.