Dekabr ayından etibarən bir neçə dəfə qeyd edilmişdi ki, Anthropic az güc tədarük edir. Şirkətin baş icraçı direktoru bildirirdi ki, onların mərc etdiyi güc o qədər iddialı deyil ki, hətta gəlirlərinin artımının ən pis ssenarisi baş versə belə, serverlərin xərcini ödəyə biləcəklər. Lakin bu yanaşma, sürətlə böyüyən şirkətlərin öyünməli olduğu bir məsələ kimi qiymətləndirilmirdi.
Redaksiya məlumat verir ki, şirkətin işləri o qədər əla gedir ki, onlar ilin ilk 3.5 ayı ərzində müsbət (realistik olmayan!) gəlir artımı proqnozunu gerçəkləşdirərək, hətta onu ötüblər. Bu gözlənilməz uğur Anthropic-in əvvəlki ehtiyatlı strategiyasına yenidən baxmasına səbəb olub.
Lakin indi, görünür, gələcək müsahibələrində Dario OpenAI-yə işarə edərək "bəzi bazar iştirakçıları dəli mərc edir və sadəcə böyük rəqəmləri sevirlər" (bu zarafat deyil, sitatdır) deyə bilməyəcək. Son bir həftədə o, nə qədər səhv etdiyini anladı və indi gücün artırılması ilə bağlı 3 yeni xəbər ortaya çıxdı. Bu xəbərlər CoreWeave və Broadcom/Google ilə bir neçə Gigavatt çipin tədarükü barədə razılaşmaları, həmçinin öz süni intellekt çiplərini istehsal etmək imkanının nəzərdən keçirilməsini əhatə edir. Qeyd etmək lazımdır ki, OpenAI bu istiqamətdə artıq təxminən 2 ildir işləyir.
Ümumilikdə bu o deməkdir ki, Anthropic gücü OpenAI-dən daha yüksək qiymətlərlə əldə edəcək ki, bu da şirkətin marjalarının azalmasına səbəb olacaq. Daha bir belə səhv addım, 2028-ci ildə güc təminatçılarının artıq mövcud olmamasına səbəb ola bilər, çünki bütün təchizatçılar OpenAI, Google və Çin kimi böyük oyunçular üçün işləyəcəklər.

It had been noted several times since December that Anthropic was procuring insufficient power. The company's CEO stated that their bet on power was not so ambitious that they wouldn't be able to cover server costs even in the worst-case scenario of revenue growth. However, this approach was not seen as something rapidly growing companies should boast about.
The editorial board reports that the company's operations are going so well that they have not only met but exceeded their positive (unrealistic!) revenue growth forecast within the first 3.5 months of the year. This unexpected success has led Anthropic to reconsider its previous cautious strategy.
However, it now seems that in future interviews, Dario will no longer be able to allude to OpenAI by saying, "some market participants are making crazy bets and just love big numbers" (this is not a joke, it's a quote). In the past week, he realized how wrong he was, and now three new pieces of news have emerged regarding increased power. These news items include agreements with CoreWeave and Broadcom/Google for the supply of several Gigawatts of chips, as well as the consideration of producing their own AI chips. It should be noted that OpenAI has been working in this direction for approximately 2 years already.
Overall, this means that Anthropic will acquire power at higher prices than OpenAI, which will lead to a reduction in the company's margins. Another such misstep could result in power providers no longer being available by 2028, as all suppliers will be working for major players like OpenAI, Google, and China.