Amnistiya ilə azadlığa çıxan müğənni yenidən məhkəməyə verildi
Saxta əlillik sənədi düzəltməkdə ittiham olunan müğənni Dəniz Əsədovanın barəsində olan cinayət işi üzrə məhkəmə başlayıb.
Redaksiya Modern.az-a istinadən xəbər verir ki, bu gün Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Vüqar Seyidovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə anket məlumatları dəqiqləşdirilib.
Cinayət işi məhkəmə baxışına verilib və baxış iclası yanvarın 22-nə təyin edilib.
Dəniz Əsədova barəsində ev dustaqlığı qətimkan tədbiri seçilib.
Qeyd edək ki, Dəniz Əsədova barəsində Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində Cinayət Məcəlləsinin 32.4, 308.2-ci (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etməyə təhrik etmə), 32.4, 313-cü (vəzifə saxtakarlığına təhrik etmə) maddələri ilə ittiham verilib. Müğənni vətəndaşlardan pul alaraq saxta əlillik sənədi düzəltməkdə ittiham olunur.
İttihama görə, o, Sabunçu rayonu 21 saylı Birləşmiş şəhər Xəstəxanasının keçmiş baş həkimi və hazırda cinayət işi məhkəmə araşdırmasında olan Rauf İsfəndiyarovla əlbir olaraq 136 nəfərin saxta əlillik almasına köməklik edib.
İş üzrə dövlətə 1,6 milyon manat ziyan vurulub.
Qeyd edək ki, Dəniz Əsədova bundan əvvəl dələduzluqda və bir neçə nəfərə qarşı təhqir və böhtan səbəbindən xüsusi ittiham qaydasına məhkum edilib.
O, vəkil Asim Abbasovu təhqir və böhtan atdığı səbəbindən Binəqədi rayon Məhkəməsinin hökmü ilə 7 ay azadlıqdan məhrum edilib. Daha sonra başqa bir şəxsi də təhqir etməsi və böhtan atması səbəbindən onun cəzası artırılıb.
Dəniz Əsədova Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə qəbul edilən Amnistiya aktı çərçivəsində Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmənin 4 saylı (qadınlar üçün nəzərdə tutulan) cəzaçəkmə müəssisəsindən azadlığa buraxılıb.

Певица, освобожденная по амнистии, снова предстала перед судом
Начался суд по уголовному делу в отношении певицы Дениз Асадовой, обвиняемой в подделке документов об инвалидности.
Редакция сообщает со ссылкой на Modern.az, что сегодня в Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Вугара Сеидова были уточнены анкетные данные.
Уголовное дело передано на судебное рассмотрение, а подготовительное заседание назначено на 22 января.
В отношении Дениз Асадовой избрана мера пресечения в виде домашнего ареста.
Следует отметить, что Дениз Асадовой были предъявлены обвинения по статьям 32.4, 308.2 (подстрекательство к злоупотреблению должностными полномочиями), 32.4, 313 (подстрекательство к служебному подлогу) Уголовного кодекса Главным управлением по борьбе с коррупцией при Генеральном прокуроре. Певица обвиняется в получении денег от граждан за оформление фальшивых документов об инвалидности.
Согласно обвинению, она, действуя в сговоре с бывшим главным врачом Объединенной городской больницы № 21 Сабунчинского района Рауфом Исфандияровым, уголовное дело в отношении которого находится на судебном расследовании, способствовала получению фальшивых документов об инвалидности 136 лицами.
По делу государству нанесен ущерб в размере 1,6 миллиона манатов.
Следует отметить, что ранее Дениз Асадова была осуждена по обвинению в мошенничестве и за оскорбление и клевету в отношении нескольких лиц в порядке частного обвинения.
За оскорбление и клевету в адрес адвоката Асима Аббасова она была приговорена к 7 месяцам лишения свободы по решению Бинагадинского районного суда. Позже срок ее наказания был увеличен за оскорбление и клевету в отношении другого лица.
Дениз Асадова была освобождена из исправительного учреждения № 4 Министерства юстиции (предназначенного для женщин) в рамках Акта амнистии, принятого по инициативе Президента Ильхама Алиева.