AMB: Bu il üçün inflyasiya proqnozu artırıla bilər
Məlumata görə, baza ssenariyə əsasən, 2026-cı ilin və 2027-ci ilin sonuna illik inflyasiyanın hədəf daxilində olacağı proqnozu dəyişməz qalır. Son meyillərin təhlili 2026-cı ilə inflyasiya proqnozunun artma istiqamətində dəyişdirilməsi ehtimalının olduğunu göstərir.
"Faiz dəhlizinin parametrlərinə dair ötən iclasdan bəri inflyasiya riskləri balansına artırıcı təsir göstərə bilən amillərin aktivləşməsi müşahidə olunur. Regionda gərginliyin kəskin fazaya keçməsi qlobal əmtəə-maliyyə bazarlarında qiymət və indeks dəyişkənliyini yüksəltməkdədir. Bu şəraitdə əsas xarici risk idxal qiymətlərinin daxili inflyasiyaya ötürülməsi ilə bağlıdır. Belə ki, qlobal neft və qazın təchizat zəncirlərində pozuntuların yaranması, enerji məhsullarının qiymətinin artımı və logistika xərclərinin yüksəlməsi ticarət tərəfdaşlarında inflyasiyanın artımına səbəb ola bilər. İdxal qiymətlərinin daxili inflyasiyaya ötürülməsi riski ticarət tərəfdaşlarında inflyasiya prosesləri ilə yanaşı, nominal effektiv məzənnənin dinamikasından da asılı olacaq. Daxili risk faktorları arasında təklif – xərc amilləri mühüm olaraq qalır", - deyə AMB bəyan edib.
Bundan başqa, qurum xatırladıb ki, hazırda illik inflyasiya hədəf daxilindədir. 2026-cı ilin fevralında 12 aylıq inflyasiya 5,7 % təşkil edib. İllik qiymət artımı qida məhsulları, alkoqollu içkilər və tütün məmulatları üzrə 6,8 %, ödənişli xidmətlər üzrə 5,7 %, qeyri-qida məhsulları üzrə isə 3,7 % təşkil edib. İllik baza inflyasiya 5,6 % olub. Müşahidə olunan inflyasiya, əsasən xarici mənşəli xərc amillərinin təsiri altında formalaşır.

As a result of recent trends, the inflation forecast for this year in Azerbaijan may be increased.
According to the information, based on the baseline scenario, the forecast that annual inflation will remain within the target range by the end of 2026 and 2027 remains unchanged. Analysis of recent trends indicates the possibility of revising the inflation forecast for 2026 upwards.
"Since the last meeting on the parameters of the interest rate corridor, the activation of factors that could have an increasing impact on the balance of inflation risks has been observed. The escalation of tensions in the region is increasing price and index volatility in global commodity and financial markets. In this situation, the main external risk is related to the pass-through of import prices to domestic inflation. Thus, disruptions in global oil and gas supply chains, an increase in energy product prices, and rising logistics costs could lead to increased inflation in trading partners. The risk of import prices passing through to domestic inflation will depend not only on inflation processes in trading partners but also on the dynamics of the nominal effective exchange rate. Among domestic risk factors, supply-cost factors remain important," the CBA stated.
Furthermore, the institution reminded that annual inflation is currently within the target range. In February 2026, 12-month inflation was 5.7%. The annual price increase was 6.8% for food products, alcoholic beverages, and tobacco products, 5.7% for paid services, and 3.7% for non-food products. Annual core inflation was 5.6%. The observed inflation is mainly formed under the influence of foreign-origin cost factors.