Amazon şirkəti sentyabr ayında Federal Ticarət Komissiyası (FTC) ilə Amazon Prime-a qoşulan müştəriləri aldatması ilə bağlı məhkəmə işini həll etdi.
Redaksiya məlumat verir ki, 2,5 milyard dollarlıq razılaşma ABŞ tarixindəki ən böyük istehlakçıların müdafiəsi üzrə razılaşmalarından biridir və Amazon heç bir qanun pozuntusunu etiraf etməsə də, hələ də bəzi dəyişikliklər edir. FTC-nin bildirdiyinə görə, 1,5 milyard dollar uyğun abunəçilərə geri qaytarılacaq fonda, qalan 1 milyard dollar isə mülki cərimə kimi yığılacaq. Razılaşma Amazon-dan Prime-ı ödəmə zamanı rədd etmək üçün "açıq və aydın" bir seçim əlavə etməsini və ləğv prosesini sadələşdirməsini tələb edir. Amazon-un baş meneceri Mark Blafkin verdiyi açıqlamada bildirib ki, "Amazon və bizim rəhbərlərimiz həmişə qanuna əməl ediblər və bu razılaşma bizə irəliləməyə və müştərilər üçün yeniliklərə diqqət yetirməyə imkan verir. Biz müştərilərin Prime üzvlüyünə qoşulması və ya ləğv etməsi üçün aydın və sadə etmək, eləcə də dünyanın hər yerindəki milyonlarla sadiq Prime üzvlərimizə əhəmiyyətli dəyər təklif etmək üçün inanılmaz dərəcədə çalışırıq."
FTC-nin Amazon-u məhkəməyə verməsinə səbəb nə idi? FTC 2023-cü ildə Amazon-a qarşı iddia qaldıraraq, insanları Prime abunəliyinə cəlb etmək üçün "qaranlıq nümunələrdən" istifadə etməsi və sonra ləğv etməyi çətinləşdirməsi ilə ittiham etdi. FTC, Amazon-un FTC Aktının 5-ci bölməsini və Onlayn Alıcıların Etibarının Bərpası Aktını pozduğunu iddia etdi. FTC-nin şikayətində deyilir: "Xüsusilə, Amazon istehlakçıları avtomatik olaraq yenilənən Prime abunəliklərinə daxil etmək üçün "qaranlıq nümunələr" kimi tanınan manipulyativ, məcburi və ya aldadıcı istifadəçi interfeysi dizaynlarından istifadə edib."
Amazon-un böyük ödənişindən kimlər faydalana bilər? Amazon-un hüquqi razılaşması 23 iyun 2019-cu il və 23 iyun 2025-ci il tarixləri arasında Amazon Prime-a qoşulan müştərilərlə məhdudlaşır. Bu, həmçinin "mübahisəli qeydiyyat axınından" istifadə edərək Prime-a abunə olan və ya Prime-a hər hansı bir üsulla qoşulan, lakin üzvlüyünü ləğv edə bilməyən müştərilərlə məhdudlaşır. FTC, Prime Video-ya qeydiyyat, Universal Prime Qərar səhifəsi, Göndərmə Seçimi Seçim səhifəsi və Tək Səhifə Ödəməsi daxil olmaqla, xüsusi qeydiyyat səhifələrini qeyd etdi. Ödəniş almaq üçün iddiaçılar həmçinin hər hansı 12 aylıq müddətdə 10-dan çox Amazon Prime faydasından istifadə etməməlidirlər.
Həmin mübahisəli proseslər vasitəsilə qeydiyyatdan keçən və bir il ərzində üçdən çox Prime faydasından istifadə etməyən müştərilərə Amazon tərəfindən 90 gün ərzində avtomatik olaraq ödəniş ediləcək. Digər uyğun Amazon müştəriləri iddia qaldırmalı olacaqlar və Amazon avtomatik ödənişlərini etdikdən sonra 30 gün ərzində həmin insanlara bildiriş göndərməlidir. Mübahisəli qeydiyyat prosesindən istifadə etməyən, lakin üzvlüyünü ləğv edə bilməyən müştərilər də ödəniş üçün iddia qaldırmalı olacaqlar.
Amazon ödənişləri nə qədər olacaq? Uyğun Amazon iddiaçılarına ödənişlər maksimum 51 dollarla məhdudlaşacaq. Bu məbləğ, xidmətə abunə olduğunuz müddə Amazon şirkəti sentyabr ayında Federal Ticarət Komissiyası (FTC) ilə Amazon Prime-a qoşulan müştəriləri aldatması ilə bağlı məhkəmə işini həll etdi.

Amazon согласилась выплатить штраф за обман подписчиков Prime
В сентябре компания Amazon урегулировала судебный иск с Федеральной торговой комиссией (FTC) по поводу обмана клиентов, подключившихся к Amazon Prime.
Redaksiya сообщает, что соглашение на 2,5 миллиарда долларов является одним из крупнейших соглашений по защите прав потребителей в истории США, и хотя Amazon не признала никаких правонарушений, она все же вносит некоторые изменения. По данным FTC, 1,5 миллиарда долларов будут возвращены соответствующим подписчикам, а оставшийся 1 миллиард долларов будет взыскан в качестве гражданского штрафа. Соглашение требует от Amazon добавить "четкий и ясный" вариант отказа от Prime во время оплаты и упростить процесс отмены. Генеральный менеджер Amazon Марк Блафкин заявил в своем заявлении: "Amazon и наше руководство всегда соблюдали закон, и это соглашение позволяет нам двигаться вперед и сосредоточиться на инновациях для клиентов. Мы невероятно усердно работаем над тем, чтобы сделать процесс присоединения или отмены членства в Prime для клиентов ясным и простым, а также предложить значительную ценность миллионам наших лояльных членов Prime по всему миру".
Что послужило причиной иска FTC против Amazon? В 2023 году FTC подала иск против Amazon, обвинив ее в использовании "темных паттернов" для привлечения людей к подписке Prime, а затем в затруднении процесса отмены. FTC утверждала, что Amazon нарушила Раздел 5 Закона FTC и Закон о восстановлении доверия онлайн-покупателей. В жалобе FTC говорится: "В частности, Amazon использовала манипулятивные, принудительные или обманчивые дизайны пользовательского интерфейса, известные как 'темные паттерны', чтобы автоматически подписывать потребителей на автоматически продлеваемые подписки Prime".
Кто может получить выгоду от крупной выплаты Amazon? Юридическое соглашение Amazon распространяется на клиентов, которые присоединились к Amazon Prime в период с 23 июня 2019 года по 23 июня 2025 года. Оно также распространяется на клиентов, которые подписались на Prime, используя "спорный поток регистрации", или присоединились к Prime любым способом, но не смогли отменить свое членство. FTC назвала конкретные страницы регистрации, включая регистрацию в Prime Video, страницу универсального решения Prime, страницу выбора варианта доставки и одностраничную оплату. Чтобы получить выплату, истцы также не должны были использовать более 10 преимуществ Amazon Prime в течение любого 12-месячного периода.
Клиенты, которые зарегистрировались через эти спорные процессы и не использовали более трех преимуществ Prime в течение года, получат автоматическую выплату от Amazon в течение 90 дней. Другие соответствующие клиенты Amazon должны будут подать иск, и Amazon должна будет отправить уведомление этим людям в течение 30 дней после осуществления автоматических выплат. Клиенты, которые не использовали спорный процесс регистрации, но не смогли отменить свое членство, также должны будут подать иск для получения выплаты.
Какими будут выплаты Amazon? Выплаты соответствующим истцам Amazon будут ограничены максимум 51 долларом. Эта сумма, период, в течение которого вы были подписаны на услугу, компания Amazon в сентябре урегулировала судебный иск с Федеральной торговой комиссией (FTC) по поводу обмана клиентов, подключившихся к Amazon Prime.