Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) Müşahidə Şurasının 2025-ci ildə növbəti iclası Şura sədri, Milli Məclisin deputatı Nigar Arpadarainin sədrliyi ilə baş tutub.
2023-cü ilin oktyabr ayında yaradılmış Müşahidə Şurasının əsas məqsədi AMADA-nın fəaliyyətində şəffaflığın artırılması, hesabatlı idarəetmə mexanizmlərinin tətbiqi və beynəlxalq standartlara uyğunluğun təmin olunmasıdır.
İclasda AMADA-nın 2025-ci ilin ilk altı ayı ərzindəki fəaliyyətinə dair təqdimat dinlənilib. Agentliyin icraçı direktoru Təhminə Tağı-zadə çıxış edərək hesabatla bağlı ətraflı məlumat verib. O, hesabat dövründə həyata keçirilən tədbirlər, görülən işlər və əldə olunan nəticələr barədə geniş məlumat təqdim edib.
Müşahidə Şurasının üzvləri gündəlikdəki məsələlər üzrə fikir mübadiləsi apararaq bir sıra qərarlar qəbul ediblər. 2025-ci ilin ilk yarısına dair hesabat müzakirə olunub və əsas fəaliyyət istiqamətlərində müşahidə edilən müsbət dinamika xüsusi vurğulanıb. Qərara alınıb ki, mövcud dinamika qorunmalı və aparılan islahatların davamlılığı təmin olunmalıdır.
İclasda, həmçinin AMADA-nın Ümumdünya Antidopinq Agentliyinin (WADA) 2026-cı ildə keçiriləcək Avropa üzrə illik simpoziumuna ev sahibliyi etmək təşəbbüsü də müzakirə olunub. Müşahidə Şurası bu təşəbbüsü Agentliyin beynəlxalq arenada fəaliyyətinin yeni və mühüm mərhələsi kimi qiymətləndirib. Bildirilib ki, bu addım Azərbaycanın qlobal antidopinq hərəkatında fəal iştirakını və təmiz idmana verdiyi önəmi nümayiş etdirir.
AMADA qarşıdakı dövrdə də şəffaflıq və hesabatlılıq prinsiplərinə əsaslanaraq fəaliyyətini davam etdirməyi hədəfləyir. Müşahidə Şurası isə bu prosesə nəzarət və istiqamət verməklə öz töhfəsini əsirgəməyəcək.

The next meeting of AMADA's Supervisory Board has been held
The next meeting of the Supervisory Board of the Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA) in 2025 was held under the chairmanship of Nigar Arpadarai, Chairman of the Board and Member of the National Assembly.
The main goal of the Supervisory Board, established in October 2023, is to increase transparency in AMADA's activities, implement accountable management mechanisms, and ensure compliance with international standards.
At the meeting, a presentation on AMADA's activities during the first six months of 2025 was heard. The Agency's Executive Director, Tahmina Taghi-zadeh, delivered a speech providing detailed information about the report. She presented extensive information on the measures implemented, work carried out, and results achieved during the reporting period.
The members of the Supervisory Board exchanged views on the agenda items and adopted several decisions. The report for the first half of 2025 was discussed, and the positive dynamic observed in the main areas of activity was particularly emphasized. It was decided that the existing dynamic should be maintained and the continuity of ongoing reforms ensured.
At the meeting, AMADA's initiative to host the World Anti-Doping Agency's (WADA) annual European symposium in 2026 was also discussed. The Supervisory Board assessed this initiative as a new and important stage in the Agency's activities in the international arena. It was stated that this step demonstrates Azerbaijan's active participation in the global anti-doping movement and its commitment to clean sport.
AMADA aims to continue its activities in the upcoming period, based on the principles of transparency and accountability. The Supervisory Board, in turn, will not withhold its contribution by overseeing and guiding this process.