Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) Müşahidə Şurasının 2025-ci ildə növbəti iclası Şura sədri, Milli Məclisin deputatı Nigar Arpadarainin sədrliyi ilə baş tutub.
2023-cü ilin oktyabr ayında yaradılmış Müşahidə Şurasının əsas məqsədi AMADA-nın fəaliyyətində şəffaflığın artırılması, hesabatlı idarəetmə mexanizmlərinin tətbiqi və beynəlxalq standartlara uyğunluğun təmin olunmasıdır.
İclasda AMADA-nın 2025-ci ilin ilk altı ayı ərzindəki fəaliyyətinə dair təqdimat dinlənilib. Agentliyin icraçı direktoru Təhminə Tağı-zadə çıxış edərək hesabatla bağlı ətraflı məlumat verib. O, hesabat dövründə həyata keçirilən tədbirlər, görülən işlər və əldə olunan nəticələr barədə geniş məlumat təqdim edib.
Müşahidə Şurasının üzvləri gündəlikdəki məsələlər üzrə fikir mübadiləsi apararaq bir sıra qərarlar qəbul ediblər. 2025-ci ilin ilk yarısına dair hesabat müzakirə olunub və əsas fəaliyyət istiqamətlərində müşahidə edilən müsbət dinamika xüsusi vurğulanıb. Qərara alınıb ki, mövcud dinamika qorunmalı və aparılan islahatların davamlılığı təmin olunmalıdır.
İclasda, həmçinin AMADA-nın Ümumdünya Antidopinq Agentliyinin (WADA) 2026-cı ildə keçiriləcək Avropa üzrə illik simpoziumuna ev sahibliyi etmək təşəbbüsü də müzakirə olunub. Müşahidə Şurası bu təşəbbüsü Agentliyin beynəlxalq arenada fəaliyyətinin yeni və mühüm mərhələsi kimi qiymətləndirib. Bildirilib ki, bu addım Azərbaycanın qlobal antidopinq hərəkatında fəal iştirakını və təmiz idmana verdiyi önəmi nümayiş etdirir.
AMADA qarşıdakı dövrdə də şəffaflıq və hesabatlılıq prinsiplərinə əsaslanaraq fəaliyyətini davam etdirməyi hədəfləyir. Müşahidə Şurası isə bu prosesə nəzarət və istiqamət verməklə öz töhfəsini əsirgəməyəcək.

Очередное заседание Наблюдательного совета Азербайджанского национального антидопингового агентства (AMADA) в 2025 году состоялось под председательством председателя Совета, депутата Милли Меджлиса Нигяр Арпадараи.
Основной целью Наблюдательного совета, созданного в октябре 2023 года, является повышение прозрачности в деятельности AMADA, внедрение механизмов подотчетного управления и обеспечение соответствия международным стандартам.
На заседании была заслушана презентация о деятельности AMADA за первые шесть месяцев 2025 года. Исполнительный директор Агентства Тахмина Таги-заде выступила с подробным отчетом. Она представила обширную информацию о проведенных мероприятиях, выполненных работах и достигнутых результатах за отчетный период.
Члены Наблюдательного совета обменялись мнениями по вопросам повестки дня и приняли ряд решений. Был обсужден отчет за первое полугодие 2025 года, и особо отмечена положительная динамика в основных направлениях деятельности. Было решено, что существующая динамика должна быть сохранена, а непрерывность проводимых реформ обеспечена.
На заседании также обсуждалась инициатива AMADA по проведению ежегодного Европейского симпозиума Всемирного антидопингового агентства (WADA) в 2026 году. Наблюдательный совет оценил эту инициативу как новый и важный этап деятельности Агентства на международной арене. Было отмечено, что этот шаг демонстрирует активное участие Азербайджана в глобальном антидопинговом движении и его приверженность чистому спорту.
AMADA в предстоящий период также стремится продолжать свою деятельность, основываясь на принципах прозрачности и подотчетности. Наблюдательный совет, в свою очередь, будет вносить свой вклад, осуществляя контроль и направляя этот процесс.