Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyi (AMADA) 15 aprel – 15 may tarixlərini ölkəmizdə "Ədalətli İdman Ayı" elan edib.
Bu barədə qurumdan məlumat verilib.
Bildirilib ki, Ümumdünya Antidopinq Agentliyi (WADA) aprelin 17-ni dünyada "Ədalətli İdman Günü" elan edib. Təmiz idman dəyərlərinə həsr olunan bu gün dopinqə qarşı qlobal mübarizə ilə bağlı idmançılar, idman ictimaiyyəti və digər maraqlı tərəflər üçün maarifləndirmə məqsədi daşıyır.
Hər il WADA-nın təşəbbüsünə qoşulan AMADA 2026-cı il 15 aprel – 15 may tarixlərini ölkəmizdə "Ədalətli İdman Ayı" elan edib.
WADA hər il müxtəlif formatlarda qeyd olunan "Ədalətli İdman Günü"nün bu il də rəqəmsal platformalar vasitəsilə geniş şəkildə təbliğ olunması üçün çağırış edib. Ali antidopinq qurumu cari ildə bu günün "Ədalətli yarış səndən başlayır" şüarı altında keçirilməsini və bu mövzuda paylaşımların #PlayTrueDay həştəqi ilə yayılmasını tövsiyə edir.
"Ədalətli İdman Ayı – 2026" çərçivəsində AMADA-nın müxtəlif sosial media kanallarında bu günlə bağlı paylaşımların edilməsi ilə yanaşı, Azərbaycanın bölgələrində maarifləndirici tədbirlərin təşkili, müxtəlif təhsil müəssisələrində görüşlərin keçirilməsi, idman federasiyaları ilə əməkdaşlıq çərçivəsində tədbirlərin reallaşdırılması planlaşdırılır. Bununla yanaşı, sosial media kampaniyalarının aparılması və ictimai təşviqat layihələrinin icrası da nəzərdə tutulur.
WADA 2014-cü ildən etibarən hər il apreldə "Ədalətli İdman Günü"nü qeyd edir. Müxtəlif tarixlərdə keçirilən bu əlamətdar gün 2026-cı ildə 17 aprelə təsadüf edir. Artıq 12 ildir ki, "Ədalətli İdman Günü" beynəlxalq səviyyədə geniş şəkildə qeyd olunur.

The Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA) has declared April 15 – May 15 as "Fair Sport Month" in our country.
This was announced by the agency.
It was stated that the World Anti-Doping Agency (WADA) has declared April 17 as "Play True Day" globally. This day, dedicated to the values of clean sport, aims to raise awareness among athletes, the sports community, and other stakeholders regarding the global fight against doping.
Joining WADA's initiative every year, AMADA has declared April 15 – May 15, 2026, as "Fair Sport Month" in our country.
WADA has called for "Play True Day," which is celebrated annually in various formats, to be widely promoted this year through digital platforms. The supreme anti-doping body recommends that this year the day be held under the slogan "Fair play starts with you" and that related posts be shared with the hashtag #PlayTrueDay.
Within the framework of "Fair Sport Month – 2026," in addition to sharing posts related to this day on AMADA's various social media channels, educational events are planned to be organized in the regions of Azerbaijan, meetings held in various educational institutions, and events realized in cooperation with sports federations. Furthermore, social media campaigns and public advocacy projects are also envisioned.
WADA has been celebrating "Play True Day" every April since 2014. This significant day, celebrated on different dates, falls on April 17 in 2026. "Play True Day" has been widely celebrated internationally for 12 years now.