Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyi (AMADA) 15 aprel – 15 may tarixlərini ölkəmizdə "Ədalətli İdman Ayı" elan edib.
Bu barədə qurumdan məlumat verilib.
Bildirilib ki, Ümumdünya Antidopinq Agentliyi (WADA) aprelin 17-ni dünyada "Ədalətli İdman Günü" elan edib. Təmiz idman dəyərlərinə həsr olunan bu gün dopinqə qarşı qlobal mübarizə ilə bağlı idmançılar, idman ictimaiyyəti və digər maraqlı tərəflər üçün maarifləndirmə məqsədi daşıyır.
Hər il WADA-nın təşəbbüsünə qoşulan AMADA 2026-cı il 15 aprel – 15 may tarixlərini ölkəmizdə "Ədalətli İdman Ayı" elan edib.
WADA hər il müxtəlif formatlarda qeyd olunan "Ədalətli İdman Günü"nün bu il də rəqəmsal platformalar vasitəsilə geniş şəkildə təbliğ olunması üçün çağırış edib. Ali antidopinq qurumu cari ildə bu günün "Ədalətli yarış səndən başlayır" şüarı altında keçirilməsini və bu mövzuda paylaşımların #PlayTrueDay həştəqi ilə yayılmasını tövsiyə edir.
"Ədalətli İdman Ayı – 2026" çərçivəsində AMADA-nın müxtəlif sosial media kanallarında bu günlə bağlı paylaşımların edilməsi ilə yanaşı, Azərbaycanın bölgələrində maarifləndirici tədbirlərin təşkili, müxtəlif təhsil müəssisələrində görüşlərin keçirilməsi, idman federasiyaları ilə əməkdaşlıq çərçivəsində tədbirlərin reallaşdırılması planlaşdırılır. Bununla yanaşı, sosial media kampaniyalarının aparılması və ictimai təşviqat layihələrinin icrası da nəzərdə tutulur.
WADA 2014-cü ildən etibarən hər il apreldə "Ədalətli İdman Günü"nü qeyd edir. Müxtəlif tarixlərdə keçirilən bu əlamətdar gün 2026-cı ildə 17 aprelə təsadüf edir. Artıq 12 ildir ki, "Ədalətli İdman Günü" beynəlxalq səviyyədə geniş şəkildə qeyd olunur.

Азербайджанское национальное антидопинговое агентство (AMADA) объявило период с 15 апреля по 15 мая «Месяцем честного спорта» в нашей стране.
Об этом сообщили в ведомстве.
Было отмечено, что Всемирное антидопинговое агентство (WADA) объявило 17 апреля «Днем честного спорта» во всем мире. Этот день, посвященный ценностям чистого спорта, направлен на повышение осведомленности спортсменов, спортивной общественности и других заинтересованных сторон о глобальной борьбе с допингом.
Ежегодно присоединяясь к инициативе WADA, AMADA объявила период с 15 апреля по 15 мая 2026 года «Месяцем честного спорта» в нашей стране.
WADA призвало к широкому продвижению «Дня честного спорта», который ежегодно отмечается в различных форматах, в этом году также через цифровые платформы. Высший антидопинговый орган рекомендует провести этот день в текущем году под лозунгом «Честная игра начинается с тебя» и распространять публикации по этой теме с хэштегом #PlayTrueDay.
В рамках «Месяца честного спорта – 2026» AMADA планирует не только публиковать материалы по этому дню на различных каналах социальных сетей, но и организовывать просветительские мероприятия в регионах Азербайджана, проводить встречи в различных образовательных учреждениях, а также реализовывать мероприятия в рамках сотрудничества со спортивными федерациями. Кроме того, предусмотрено проведение кампаний в социальных сетях и реализация проектов по общественной пропаганде.
WADA ежегодно отмечает «День честного спорта» в апреле с 2014 года. Этот знаменательный день, отмечаемый в разные даты, в 2026 году приходится на 17 апреля. Уже 12 лет «День честного спорта» широко отмечается на международном уровне.