2026-ci il aprelin 4-də Qazax Olimpiya Kompleksində Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyi, eləcə də Azərbaycan Milli İdman Növləri Assosiasiyasının dəstəyi ilə, Dünya Alpaqut Federasiyasının Azərbaycan Nümayəndəliyi tərəfindən Alpaqut Turan Döyüş Sənəti üzrə Azərbaycan kuboku keçirilib.
Yarışda ölkənin müxtəlif bölgələrindən 28 komanda, ümumilikdə 304 idmançı iştirak etdi. İdmançılar Alpaqut Döyüş Sənətinin Ayça, Batur, Caymaz, Qurşaq və Kaçut sistemləri üzrə bacarıqlarını nümayiş etdirdilər.
Kubokun məqsədi milli döyüş sənəti olan Alpaqutun ölkə üzrə inkişafını təmin etmək, gənclərin fiziki və mənəvi tərbiyəsində bu idman növünün rolunu artırmaq, həmçinin beynəlxalq yarışlara hazırlığı gücləndirməkdir.
Açılış mərasimində Gənclər və İdman Nazirliyinin nümayəndəsi Əli Məmmədzadə, Qazax-Tovuz Regional Gənclər və İdman İdarəsinin rəisi Əziz Məsmalıyev, Azərbaycan Alpaqut Federasiyasının vitse-prezidenti Rafiq Qasımov iştirak ediblər.
Çıxış edən rəsmi qonaqlar yarış iştirakçılarına uğurlar arzulayıb, bu cür yarışların gənclərin vətənpərvərlik ruhunda böyüməsində, fiziki hazırlığının artırılmasında və milli idman növlərinin inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayıblar.
Bildirilib ki, yarışın keçirilməsində əsas məqsəd gənclər arasında sağlam həyat tərzinin təbliği, Alpaqut idman növünün inkişafı və regionlarda idmana marağın artırılmasıdır.
Yarışın bədii hissəsi tamaşaçılarda xüsusi təəssürat yaradıb. Suraxanı filialının müəllimi Elşən Məmmədov və onun tələbələri Kaçut sistemi üzrə nümunəvi çıxış edərək bu sistemin fəlsəfəsini və texniki bacarıqlarını əyani şəkildə təqdim ediblər.
Yarışın Təşkilat Komitəsi
1. *Təşkilat komitəsinin sədri: Tural Abasquliyev
2. *Yarışın direktoru: Vasif Namazov.
3. *Apellyasiya şurasının sədri: Qabil Hüseynov.
4. *Baş katib: Rafiq Qasimov.
5. *Baş hakim: Puri Elsever.
6. *Texniki direktor: Cəfər Cəfərov
7. *Nizam İntizam Komitəsinin sədr müavini: Ramil Mehdili
8. *Parad Komitəsinin sədri: Nizami Ağayev
9. *Mükafatlandırma komissiyasının üzvləri: Qabil Hüseynov
10. *Mətbuat xidməti rəhbəri:* Zarina Hüseynova
11. *Yarışın Komendantları: Kənan Quliyev, Şahlar Vəliyev
Azərbaycan kubokunda iştirakçıların əzmi və mübarizəsi nəticəsində qalib idmançılara diplom və medal təqdim edilmişdir.
*Komanda hesabı üzrə nəticələr:*
🥇1-ci Yer: Sabunçu komandası
🥈 2-ci Yer: Ağdam komandası
🥉3-cü Yer: Şəmkir komandası
🥉3-cü Yer: Beyləqan komandası
Bu nəticələr Alpaqutun inkişafını və gənclərin bu döyüş sənətinə olan marağını bir daha nümayiş etdirir. Gələcək yarışlar, bu uğurların artırılmasına və Alpaqutun daha geniş kütlələrə tanıdılmasına xidmət edəcəkdir.

Könül Məmmədova · Alpaqut ·
On April 4, 2026, the Alpaqut Turan Martial Art Azerbaijan Cup was held at the Gazakh Olympic Complex, supported by the Ministry of Youth and Sports of Azerbaijan and the Azerbaijan National Sports Types Association, and organized by the Azerbaijan Representation of the World Alpaqut Federation.
28 teams from various regions of the country, totaling 304 athletes, participated in the competition. Athletes demonstrated their skills in the Ayça, Batur, Caymaz, Qurşaq, and Kaçut systems of Alpaqut Martial Art.
The purpose of the Cup is to ensure the development of Alpaqut, a national martial art, across the country, to increase the role of this sport in the physical and moral education of youth, and to strengthen preparation for international competitions.
The opening ceremony was attended by Ali Mammadovzadeh, representative of the Ministry of Youth and Sports, Aziz Masmaliyev, head of the Gazakh-Tovuz Regional Youth and Sports Department, and Rafiq Gasimov, vice-president of the Azerbaijan Alpaqut Federation.
The official guests who spoke wished success to the competition participants and emphasized that such competitions play an important role in fostering patriotism among youth, enhancing their physical readiness, and developing national sports.
It was stated that the main goal of holding the competition is to promote a healthy lifestyle among young people, develop the Alpaqut sport, and increase interest in sports in the regions.
The artistic part of the competition made a special impression on the audience. Elshan Mammadov, a teacher from the Surakhani branch, and his students gave an exemplary performance in the Kaçut system, visually presenting the philosophy and technical skills of this system.
Competition Organizing Committee
1. *Chairman of the Organizing Committee: Tural Abasguliyev
2. *Competition Director: Vasif Namazov.
3. *Chairman of the Appeals Board: Gabil Huseynov.
4. *Secretary General: Rafiq Gasimov.
5. *Chief Referee: Puri Elsever.
6. *Technical Director: Jafar Jafarov
7. *Deputy Chairman of the Disciplinary Committee: Ramil Mehdili
8. *Chairman of the Parade Committee: Nizami Agayev
9. *Members of the Awards Commission: Gabil Huseynov
10. *Head of Press Service:* Zarina Huseynova
11. *Competition Commandants: Kenan Guliyev, Shahlar Valiyev
As a result of the determination and struggle of the participants in the Azerbaijan Cup, winning athletes were awarded diplomas and medals.
*Team Results:*
🥇1st Place: Sabunchu team
🥈 2nd Place: Aghdam team
🥉3rd Place: Shamkir team
🥉3rd Place: Beylagan team
These results once again demonstrate the development of Alpaqut and the interest of young people in this martial art. Future competitions will serve to increase these successes and introduce Alpaqut to a wider audience.