2026-ci il aprelin 4-də Qazax Olimpiya Kompleksində Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyi, eləcə də Azərbaycan Milli İdman Növləri Assosiasiyasının dəstəyi ilə, Dünya Alpaqut Federasiyasının Azərbaycan Nümayəndəliyi tərəfindən Alpaqut Turan Döyüş Sənəti üzrə Azərbaycan kuboku keçirilib.
Yarışda ölkənin müxtəlif bölgələrindən 28 komanda, ümumilikdə 304 idmançı iştirak etdi. İdmançılar Alpaqut Döyüş Sənətinin Ayça, Batur, Caymaz, Qurşaq və Kaçut sistemləri üzrə bacarıqlarını nümayiş etdirdilər.
Kubokun məqsədi milli döyüş sənəti olan Alpaqutun ölkə üzrə inkişafını təmin etmək, gənclərin fiziki və mənəvi tərbiyəsində bu idman növünün rolunu artırmaq, həmçinin beynəlxalq yarışlara hazırlığı gücləndirməkdir.
Açılış mərasimində Gənclər və İdman Nazirliyinin nümayəndəsi Əli Məmmədzadə, Qazax-Tovuz Regional Gənclər və İdman İdarəsinin rəisi Əziz Məsmalıyev, Azərbaycan Alpaqut Federasiyasının vitse-prezidenti Rafiq Qasımov iştirak ediblər.
Çıxış edən rəsmi qonaqlar yarış iştirakçılarına uğurlar arzulayıb, bu cür yarışların gənclərin vətənpərvərlik ruhunda böyüməsində, fiziki hazırlığının artırılmasında və milli idman növlərinin inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayıblar.
Bildirilib ki, yarışın keçirilməsində əsas məqsəd gənclər arasında sağlam həyat tərzinin təbliği, Alpaqut idman növünün inkişafı və regionlarda idmana marağın artırılmasıdır.
Yarışın bədii hissəsi tamaşaçılarda xüsusi təəssürat yaradıb. Suraxanı filialının müəllimi Elşən Məmmədov və onun tələbələri Kaçut sistemi üzrə nümunəvi çıxış edərək bu sistemin fəlsəfəsini və texniki bacarıqlarını əyani şəkildə təqdim ediblər.
Yarışın Təşkilat Komitəsi
1. *Təşkilat komitəsinin sədri: Tural Abasquliyev
2. *Yarışın direktoru: Vasif Namazov.
3. *Apellyasiya şurasının sədri: Qabil Hüseynov.
4. *Baş katib: Rafiq Qasimov.
5. *Baş hakim: Puri Elsever.
6. *Texniki direktor: Cəfər Cəfərov
7. *Nizam İntizam Komitəsinin sədr müavini: Ramil Mehdili
8. *Parad Komitəsinin sədri: Nizami Ağayev
9. *Mükafatlandırma komissiyasının üzvləri: Qabil Hüseynov
10. *Mətbuat xidməti rəhbəri:* Zarina Hüseynova
11. *Yarışın Komendantları: Kənan Quliyev, Şahlar Vəliyev
Azərbaycan kubokunda iştirakçıların əzmi və mübarizəsi nəticəsində qalib idmançılara diplom və medal təqdim edilmişdir.
*Komanda hesabı üzrə nəticələr:*
🥇1-ci Yer: Sabunçu komandası
🥈 2-ci Yer: Ağdam komandası
🥉3-cü Yer: Şəmkir komandası
🥉3-cü Yer: Beyləqan komandası
Bu nəticələr Alpaqutun inkişafını və gənclərin bu döyüş sənətinə olan marağını bir daha nümayiş etdirir. Gələcək yarışlar, bu uğurların artırılmasına və Alpaqutun daha geniş kütlələrə tanıdılmasına xidmət edəcəkdir.

4 апреля 2026 года в Газахском Олимпийском Комплексе при поддержке Министерства молодежи и спорта Азербайджана, а также Ассоциации национальных видов спорта Азербайджана, Представительством Всемирной Федерации Алпагут в Азербайджане был проведен Кубок Азербайджана по туранскому боевому искусству Алпагут.
В соревновании приняли участие 28 команд из разных регионов страны, в общей сложности 304 спортсмена. Спортсмены продемонстрировали свои навыки в системах Айча, Батур, Джаймаз, Гуршаг и Качут боевого искусства Алпагут.
Целью Кубка является обеспечение развития национального боевого искусства Алпагут по всей стране, повышение роли этого вида спорта в физическом и нравственном воспитании молодежи, а также усиление подготовки к международным соревнованиям.
В церемонии открытия приняли участие представитель Министерства молодежи и спорта Али Мамедзаде, начальник Газах-Товузского регионального управления молодежи и спорта Азиз Масмалыев, вице-президент Федерации Алпагут Азербайджана Рафик Гасымов.
Выступившие официальные гости пожелали успехов участникам соревнований, подчеркнув, что такие соревнования играют важную роль в воспитании молодежи в духе патриотизма, повышении их физической подготовки и развитии национальных видов спорта.
Было отмечено, что основной целью проведения соревнований является пропаганда здорового образа жизни среди молодежи, развитие вида спорта Алпагут и повышение интереса к спорту в регионах.
Художественная часть соревнований произвела особое впечатление на зрителей. Преподаватель Сураханского филиала Эльшан Мамедов и его ученики продемонстрировали показательное выступление по системе Качут, наглядно представив философию и технические навыки этой системы.
Организационный комитет соревнований
1. *Председатель организационного комитета: Турал Абасгулиев
2. *Директор соревнований: Васиф Намазов.
3. *Председатель апелляционного совета: Габиль Гусейнов.
4. *Генеральный секретарь: Рафик Гасымов.
5. *Главный судья: Пури Эльсевер.
6. *Технический директор: Джафар Джафаров
7. *Заместитель председателя Дисциплинарного комитета: Рамиль Мехдили
8. *Председатель Комитета парада: Низами Агаев
9. *Члены комиссии по награждению: Габиль Гусейнов
10. *Руководитель пресс-службы:* Зарина Гусейнова
11. *Коменданты соревнований: Кенан Гулиев, Шахлар Велиев
В результате упорства и борьбы участников Кубка Азербайджана победившим спортсменам были вручены дипломы и медали.
*Результаты в командном зачете:*
🥇1-е Место: команда Сабунчу
🥈 2-е Место: команда Агдама
🥉3-е Место: команда Шамкира
🥉3-е Место: команда Бейлагана
Эти результаты еще раз демонстрируют развитие Алпагута и интерес молодежи к этому боевому искусству. Будущие соревнования будут способствовать приумножению этих успехов и популяризации Алпагута среди широких масс.