Almaniya Trampın təhdidlərinə sərt cavab verdi
Almaniya maliyyə naziri ABŞ prezidenti Donald Trampın gömrük rüsumları ilə bağlı təhdidlərinə sərt reaksiya verib. Nazir bildirib ki, Almaniya və Fransa bu məsələdə tam həmrəydir və heç vaxt şantaja boyun əyməyəcək.
Redaksiya xəbər verir ki, Almaniya tərəfinin açıqlamasında Avropanın cavabının aydın və birgə olacağı vurğulanıb. Bildirilib ki, əgər ABŞ prezidenti Donald Tramp tariflərlə bağlı təhdidlərini davam etdirərsə, Avropa İttifaqı adekvat əks‑tədbirlər görməyə hazırdır.
Nazir qeyd edib ki, Avropa tərəfi vəziyyətin gərginləşməsini istəmir, lakin hər şeyin bir həddi var və ABŞ prezidentinin davamlı provokasiyaları artıq bu həddi keçib. Onun sözlərinə görə, bu cür yanaşma Avropa üçün qəbuledilməzdir.
Açıqlamada həmçinin bildirilib ki, Avropanın dialoq üçün əli hələ də uzadılıb, lakin mövcud münasibət dəyişməzsə, Almaniya və Fransa birgə şəkildə lazımi cavabı verməkdən çəkinməyəcək. Bu bəyanat ABŞ ilə Avropa arasında ticarət gərginliyinin daha da dərinləşə biləcəyinə işarə kimi qiymətləndirilir.

Германия жестко ответила на угрозы Трампа
Министр финансов Германии резко отреагировал на угрозы президента США Дональда Трампа, касающиеся таможенных пошлин. Министр заявил, что Германия и Франция полностью солидарны в этом вопросе и никогда не поддадутся шантажу.
Редакция сообщает, что в заявлении немецкой стороны подчеркивается, что ответ Европы будет четким и совместным. Было заявлено, что если президент США Дональд Трамп продолжит свои угрозы относительно тарифов, Европейский союз готов принять адекватные контрмеры.
Министр отметил, что европейская сторона не желает эскалации ситуации, но всему есть предел, и постоянные провокации президента США уже этот предел перешли. По его словам, такой подход неприемлем для Европы.
В заявлении также говорится, что Европа по-прежнему протягивает руку для диалога, но если нынешнее отношение не изменится, Германия и Франция без колебаний дадут совместный необходимый ответ. Это заявление оценивается как признак дальнейшего углубления торговой напряженности между США и Европой.