Alimlər yeni təhlükəli virus aşkarladılar
"Avstraliyada uçan tülkülərdə yarasalar tərəfindən daşınan Solt-Qalli virusu adlı yeni patogen aşkar edilib", - məlumatda deyilir.
Aşkarlanmış patogen Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) "prioritet patogenlər" kimi təsnif etdiyi Nipah və Hendra ilə əlaqəlidir.
Nəşrin məlumatına görə, yeni virusun insanlara yoluxa biləcəyinə dair heç bir məlumat yoxdur. Bununla belə, Avstraliya Milli Elm Agentliyinin tədqiqatçıları vəziyyətin gələcəkdə necə inkişaf edəcəyini və onun yayılmasının xəstəliklərin yayılmasına səbəb olub-olmayacağını dəqiq deyə bilmirlər.
"Biz yarasa nümunələrində 2011-ci ilə aid Solt Qalli virusunu aşkarladıq. Bu, onun on ildən artıqdır vəhşi təbiətdə sirkulyasiya etdiyini göstərir. Buna görə də onun gələcəkdə insanlarda və ya heyvanlarda epidemiyalara səbəb olub-olmayacağını proqnozlaşdıra bilmərik", - Avstraliyanın Xəstəliklərə Hazırlıq Mərkəzinin eksperti Cennifer Barr deyib.
Bununla belə, o qeyd edib ki, hazırda mütəxəssislər virusu erkən mərhələdə aşkar etməyə və onun yayılmasının qarşısını almağa kömək edəcək diaqnostik testlər hazırlamaq imkanına malikdirlər.

A new pathogen carried by bats has been discovered in flying foxes living in Australia.
"A new pathogen called Solt-Galli virus, carried by bats, has been discovered in flying foxes in Australia," the report states.
The discovered pathogen is related to Nipah and Hendra, which the World Health Organization (WHO) classifies as "priority pathogens."
According to the publication, there is no information that the new virus can infect humans. However, researchers at the Australian National Science Agency cannot precisely say how the situation will develop in the future and whether its spread will lead to the spread of diseases.
"We discovered the Solt Galli virus dating back to 2011 in bat samples. This indicates that it has been circulating in the wild for over a decade. Therefore, we cannot predict whether it will cause epidemics in humans or animals in the future," said Jennifer Barr, an expert at Australia's Centre for Disease Preparedness.
However, she noted that specialists currently have the opportunity to develop diagnostic tests that will help detect the virus at an early stage and prevent its spread.