Alimlər yeni təhlükəli virus aşkarladılar
"Avstraliyada uçan tülkülərdə yarasalar tərəfindən daşınan Solt-Qalli virusu adlı yeni patogen aşkar edilib", - məlumatda deyilir.
Aşkarlanmış patogen Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) "prioritet patogenlər" kimi təsnif etdiyi Nipah və Hendra ilə əlaqəlidir.
Nəşrin məlumatına görə, yeni virusun insanlara yoluxa biləcəyinə dair heç bir məlumat yoxdur. Bununla belə, Avstraliya Milli Elm Agentliyinin tədqiqatçıları vəziyyətin gələcəkdə necə inkişaf edəcəyini və onun yayılmasının xəstəliklərin yayılmasına səbəb olub-olmayacağını dəqiq deyə bilmirlər.
"Biz yarasa nümunələrində 2011-ci ilə aid Solt Qalli virusunu aşkarladıq. Bu, onun on ildən artıqdır vəhşi təbiətdə sirkulyasiya etdiyini göstərir. Buna görə də onun gələcəkdə insanlarda və ya heyvanlarda epidemiyalara səbəb olub-olmayacağını proqnozlaşdıra bilmərik", - Avstraliyanın Xəstəliklərə Hazırlıq Mərkəzinin eksperti Cennifer Barr deyib.
Bununla belə, o qeyd edib ki, hazırda mütəxəssislər virusu erkən mərhələdə aşkar etməyə və onun yayılmasının qarşısını almağa kömək edəcək diaqnostik testlər hazırlamaq imkanına malikdirlər.

Ученые обнаружили новый опасный вирус
"В Австралии у летучих лисиц обнаружен новый патоген под названием вирус Солт-Галли, переносимый летучими мышами", - говорится в сообщении.
Обнаруженный патоген связан с вирусами Нипах и Хендра, которые Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) классифицирует как "приоритетные патогены".
По данным издания, нет информации о том, что новый вирус может передаваться людям. Однако исследователи Австралийского национального научного агентства не могут точно сказать, как будет развиваться ситуация в будущем и приведет ли его распространение к вспышкам заболеваний.
"Мы обнаружили вирус Солт-Галли в образцах летучих мышей, датированных 2011 годом. Это указывает на то, что он циркулирует в дикой природе более десяти лет. Поэтому мы не можем предсказать, вызовет ли он эпидемии у людей или животных в будущем", - заявила Дженнифер Барр, эксперт Австралийского центра готовности к заболеваниям.
Тем не менее, она отметила, что в настоящее время специалисты имеют возможность разрабатывать диагностические тесты, которые помогут выявить вирус на ранней стадии и предотвратить его распространение.